رویکرد ترمیمی و تکمیلی هیئت پایش عملکرد کمیسیون‌ها و دبیرخانه شورای توسعه در سال ۹۴ / مهلت دو ماهه برای پایش

بازدیدها: 10

paydshبه گزارش گروه فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری قرآنی ایکنا: رئیس هیئت پایش عملکرد کمیسیون‌ها و دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به اینکه رویکرد هیئت پایش عملکرد کمیسیون‌ها و دبیرخانه ترمیمی، تکمیلی است که با هدف بالندگی هر چه بیشتر بازوان اصلی شواری توسعه فرهنگ قرآنی کشور انجام می‌شود گفت: در حکمی که ابلاغ شده است مهلتی دو ماهه درنظر گرفته شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سعید بهمنی، رئیس هیئت پایش عملکرد کمیسیون‌ها و دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به اینکه هیئت پایش اولین جلسه خود را برگزار کرده است، گفت: این جلسه سه روز قبل در محل دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور تشکیل شد، در آن جلسه درباره اهداف کلی و بررسی سازو کار پایش و برخی مطالب اولیه بحث و تبادل نظر شد.

وی افزود: نتیجه این شد که جلسه بعد را به صورت نمادین به میزبانی یکی از اعضای هیئت که ریاست فراکسیون قرآن، عترت و نماز مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد برگزار کنیم. دلیل این میزبانی نیز این است که هویت مجلس، هویتی فرابخشی و نظارت بر امور است، بنابراین، ان شاء الله جلسه آینده که سه شنبه هفته آینده خواهد بود در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.
عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی تصریح کرد: بعد از آن نیز کوشش بر این است که جلسات را به صورت شناور برگزار کنیم و محل برگزاری جلسات را محدود به دبیرخانه نکنیم. به طور طبیعی بعد از مجلس در صورت لزوم جلسه هیئت پایش به میزبانی اعضایی که نوعی هویت فرابخشی دارند برگزار می‌شود. البته اگر سازوکارهای پایش در همین جلسه نهایی شود، جلسات را در کمیسیون‌ها برگزار خواهیم کرد.
بهمنی در ادامه در پاسخ به سؤالی در مورد شاخص‌ها و مدل‌هایی که پایش بر اساس آن صورت می‌گیرد، بیان کرد: شاخص‌های اول که دبیرخانه پیشنهاد کرده بود بر اساس مدل سیستمی بود، یعنی ورودی‌ها، فرایند، خروجی و پیامدها را باید بر اساس این مدل بررسی می‌کردیم.
رئیس هیئت پایش عملکرد کمیسیون‌ها و دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به اینکه مدل سیستمی مورد تأیید اعضای هیئت قرار نگرفته است، اظهار کرد: بر همین اساس مدل دیگری را پیشنهاد دادند که ما نیز امور را به آنها واگذار کردیم تا بر اساس آن شناسه‌ها و شاخص‌ها را تعریف کنند. این مدل بر اساس تعیین مسئله و خط‌ مشی‌گذاری طراحی می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه اعضای هیئت در کنار گذاشتن مدل سیستمی اتفاق نظر داشته‌اند، گفت: مقرر شد مدل یادشده را معاونت‌های هماهنگی و نظارت و برنامه‌ریزی راهبردی دبیرخانه که عضو هیئت هستند طراحی کنند. طبعا شاخص‌های پایش و شناسه‌های گزارش‌گیری بر اساس این مدل شکل خواهد گرفت و برای ارائه گزارش برای کمیسیونها و دبیرخانه ارسال خواهد شد.

بهمنی همچنین در پاسخ به سؤال دیگری در مورد آغاز کار پایش و مدت زمان اجرای آن نیز گفت: آنچه در حکم آمده است این است که کار پایش طی یک فاصله زمانی دو ماهه تمام شود، اعضا معتقد هستند که دو ماه برای این حجم اطلاعات کم است؛ با این وصف، پیشنهاد شد در استمهال تعجیل نشود. بلکه پس از ورود به عملیات پایش و درک عینی‌تر و واقعی‌تر چند و چون به دیدگاه روشنی در باره بازه زمانی تعیین شده برسیم.

این عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرگزاری ایکنا اظهار کرد: گرایشی وجود داشت مبنی بر اینکه کمیسیون برتر معرفی شود؛ اما از آن استقبال نشد، زیرا این احتمال در نظر گرفته شد که ممکن است تمرکز بر داوری مسابقه‌ای اصل مطلب را به حاشیه ببرد و دستیابی به اهداف پایش را دچار آسیب کند. هرچند، در پایان و نهایی شدن گزارش به هر حال، می‌توان با تحلیل داده‌ها به نوعی داوری در این باره دست یافت.

رئیس هیئت پایش عمکرد کمیسیون‌ها و دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی افزود:‌ کمیته پایش بنا دارد نقاط برجسته و بابرکت فعالیت کمیسیون‌‌ها را شناسایی کند و در عین حال آسیب‌ها را همراه با راه‌حل تشخیص دهد، بحث بر سر مسابقه میان این کمیسیون‌ها نیست و در واقع هیئت پایش با هدف ترمیم، تکمیل و بالنده‌سازی بازوان اصلی شورای توسعه به بررسی آنها خواهد پرداخت.

بهمنی در مورد اطلاع‌رسانی نتایج پایش نیز خاطرنشان کرد: نتایج باید به شورای توسعه و رئیس شورا داده شود و بعد از آن شورای توسعه تصمیم‌گیری خواهند کرد که نتایج اطلاع‌رسانی شود یا خیر، ما به‌عنوان هیئت پایش در وهله اول باید گزارش عملکردها را به شورای توسعه و رئیس آن ارائه دهیم. هر چند گزارش فرایند و روند کار در صورت مطالبه منعی نخواهد داشت.
وی در ادامه افزود: به جامعه قرآنی توصیه می‌کنم حالا که بعد از شش سال از آغاز رسمی فعالیت کمیسیون‌ها و دبیرخانه برای تحقق اهداف منشور توسعه فرهنگ قرآنی کشور، ریاست محترم شورا نسبت به بررسی آن اهتمام کرده و گروهی از اعضای شورا و صاحب‌نظران را به این امر گمارده است، لازم است، همگی با نگاهی ناصحانه و درمانگرانه فعالیت بازوان اصلی شورای توسعه فرهنگ قرآنی را در تمشیت امور قرآنی کشور زیر نظر بگیریم و فعالیت آنها را بازخوانی و بازبینی کنیم. تقاضای بنده از جامعه قرآنی و همه صاحب‌نظران این است که اگر ملاحظه‌ و پشنهادی برای بهینه‌سازی امور پایش دارند آن را به هیئت ارائه دهند.
این عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی در پایان در پاسخ به سؤالی در مورد نتایجی که پایش می‌تواند به دنبال داشته باشد، گفت: با توجه به اینکه کمیسیون‌های پژوهش و آموزش عالی قرآن، کمیسیون آموزش عمومی و کمیسیون تبلیغ و ترویج و دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآن کشور،  بازوان اصلی راهبری امور قرآنی در کشورند؛ طبعا اصلاح شئون آنها به همه جامعه قرآنی و به هر کسی که دل در گرو قرآن دارد مربوط می‌شود. از این رو، انتظار می‌رود آنها که آگاه و کارشناس در این امور هستند هیئت پایش را یاری کنند. با این توجه که کوشش بر این است که نقاط نورانی و درخشان را گسترش دهیم و جاهایی که توفیق لازم را نداشته‌ام شناسایی و آن را ترمیم یا تکمیل کنیم تا همه استعدادها را در مسیر تحقق منشور توسعه فرهنگ قرآنی کشور بالنده‌تر سازیم.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)