فصل نگارش

بازدیدها: 9

مدتی نسبتاً مديد به درج گزارش‌هايی رسمی از کارها و جلسات و اقتباس‌هايی پراکنده در پايگاه بسنده شد. در اين مدت، برخی دوستان ديرين با تماس‌های مکرر نسبت به رکود در نگارش به ويژه نگارش در بخش ديدگاه‌ها يعنی يادداشت‌ها، خاطرات، دلنوشته‌ها و مشاوره‌های عمومی گلايه می‌کردند. اين گلايه‌ها از سوی کسانی که دوستشان می‌دارم، هم موجب خرسندی بود و هم دريغ و تأسف؛ خرسندی از اينکه آنان به نوشته‌ها توجه دارند و احتمالاً برايشان راه‌گشا و مفيد بوده است و دريغ و اسف از اين که مانعی وجود داشت که نمی‌توانستم به نوشتن ادامه دهم. برخی گلايه‌مندان ارحام و بستگانی محبوب و برخی با سابقه‌ای طولانی در دوستی‌اند. همواره عزيز بوده و نسبتی با منزلت خويشاوندی‌دارند که برابر روايت اهل بيت ع «صحبة عشرين سنة قرابة»1. با اين وصف، در برابر گلايه‌ها و درخواست‌ها مقاومت کردم؛ زيرا احساس می‌کردم برخی دوستان ديگر نسبت به نوشته‌هايم حساسيت‌هايی پيدا کرده‌اند. لازم می‌ديدم برای از ميان رفتن حساسيت يادشده يا دست کم منطقی شدن آن از نگارش جديد اجتناب کنم که راهی جز آن نداشتم.

بديهی است، خودداری طولانی از نوشتن سبب کاستی حس و حال نوشتن می‌شود. از اين رو، افزون بر اجتناب اختياری و عمدی از نوشتن، کاهلی و البته اشتغالات مزيد بر علت بود. به هر حال، هفته گذشته که يکی از عزيزانم از شهری دور تماس گرفت و گلايه‌اش را تکرار کرد مسئله را دوباره مرور کرده و اطراف و علائم آن را بررسی کردم. اکنون  احساس می‌کنم دوره يادشده سپری شده است. به گونه‌ای که اساساً آن حساسيت از ميان رفته و يا دست‌کم منطقی شده است. بنابراين، دوباره فصل نگارش فرارسيده است. ان‌شاءالله پس از اين کوشش می‌کنم نوشتن را از سربگيرم و مطالب مفيد مشاوره‌ها را در اينجا منتشر کنم و افزون بر برخی گزارش‌هايی که لازم می‌دانم ثبت شوند، به مطالبی بپردازم که احتمالاً دغدغه‌ی مشترک کسانی است که نوشته‌ها را دنبال می‌کنند.

1. کلينی، محمدبن يعقوب، الکافی، ج 6، ص 199؛ مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج 71، ص 175: عن الرضا عليه السلام: «مودة عشرين سنة قرابة».

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
برچسب ها : , , ,