سه نفر حاضر در شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور، صاحب‌نظراند نه نماینده مؤسسات

بازدیدها: 9

خبرگزاری فارس: عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی، سه نفر انتخاب شده برای عضویت در این شورا را نماینده صاحبنظران قرآنی و عضویت نمایندگان مؤسسات را نیازمند مصوبه‌ای جدید دانست و در عین حال گفت: مؤسسات در شورا نماینده دارند.

به گزارش خبرنگار قرآنی باشگاه خبری فارس «توانا» شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور در هجدهمین جلسه خود سه نماینده صاحبنظر منتخب مؤسسات قرآنی را برای دومین دوره انتخاب کرد.

آقایان «سعید بهمنی»، «سیدعلی سرابی» و «محمدرضا داوودآبادی» نمایندگان اولین دوره بودند و اکنون نیز آقایان «سعید بهمنی»، «محمد حاج‌ابوالقاسم» و «محمدرضا ستوده‌نیا» برای این عنوان انتخاب شده‌اند.

در ادامه مصاحبه «سیدعلی سرابی» که هنوز عضویت وی به عنوان نماینده نهادهای قرآنی وابسته به دفتر رهبر معظم انقلاب در این شورا ادامه دارد را با موضوع «دستاوردهای حضور نمایندگان مؤسسات قرآنی، در شورای عالی قرآن» است را خواهید خواند.

دستاوردهای شورای توسعه با نگاهی به گذشته قابل ارزیابی است

«سید‌علی سرابی» قائم مقام شورای عالی قرآن کریم و عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار قرآنی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به دستاورد‌های شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: اگر نگاهی به دستاوردهای شورا داشته باشیم با یک آمار مقایسه‌ای بین شاخص‌های رشد امور قرآنی کشور،  قبل و بعد از تأسیس شورای توسعه، شاهد تحولات و ایده‌آل‌هایی خواهیم بود که شورا به سمت آنها حرکت می‌کند، البته اگر به سمت قله‌ای که ترسیم کردیم هیچ حرکتی نداشتیم، می‌توانستیم بگوییم که شورا کاری نکرده، اما اگر حرکتی داشتیم میزان آن را باید با مقایسه با دوره‌های قبل سنجش کرد.

تأسیس شورای توسعه، آرزوی چند ساله جامعه قرآنی بود که محقق شد

وی تأسیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی را آرزوی چندین ساله جامعه قرآنی عنوان کرد و گفت: تأسیس این شورا آرزوی چند 10 ساله جامعه قرآنی بود که محقق شد، البته روند استقرار و عمل به وظایف در کشور ما سریع نیست و قدری زمان‌بر است؛ تهیه و تصویب طرح شورا نیز 10 سال طول کشید و طرحی که 10 سال طراحی آن طول کشیده، پس از استقرار برای رسیدن به کارکرد ایده‌آل زمان زیادی می‌خواهد، بنا بر این اگر ما توقعات‌مان را در سطح کلان منطقی کنیم می‌توانیم از وجود شورای توسعه بهتر و بیشتر بهره‌برداری کنیم.

بودجه نیم‌درصدی با پیگیری‌‌های شورای توسعه محقق شده است

سرابی با بیان اینکه تحقق بودجه نیم‌درصدی با پیگیری‌‌های شورای توسعه صورت گرفته است، گفت: بودجه فعالیت‌های قرآنی پیش از این بسیار محدود بود و افزایش آن هم به خوبی صورت نمی‌گرفت اما این بودجه در سال 1390 به 220 میلیارد رسیده، البته پیشنهاد این بودجه مربوط به قبل از تأسیس شوراست اما تحقق آن با پیگیری‌های شورای توسعه انجام شد.

وی با اشاره به رشد بودجه نیم‌درصدی فعالیت‌های قرآنی گفت: کار قرآنی در این دوره با دوره‌های قبل بسیار تفاوت دارد، زیرا اگر در موضوع بودجه بخواهیم دوره فعلی را با دوره‌های قبل قیاس کنیم، کل بودجه قرآنی در سال‌های اخیر حدود 10 برابر شده که این یکی از دستاوردهای بزرگ شورای توسعه است.

شورای توسعه بر روی امور قرآنی کشور تأثیر‌گذار است

قائم‌مقام شورای عالی قرآن از تأثیر شورای توسعه بر روی امور قرآنی خبر داد و گفت: شورای توسعه فرهنگ قرآنی پس از تأسیس، به صورت غیرمستقیم بر روی همه کارها تأثیر داشته است، در وزارتخانه‌های ارشاد، آموزش و پرورش و علوم، فعالیت‌های قرآنی در حد یک اداره کوچک اجرا می‌شد، اما در مصوبات اولین جلسه شورا با حضور رئیس‌جمهور، تأسیس یک مجموعه در حد اداره‌کل برای پیگیری امور قرآنی در این وزارتخانه‌ها تصویب شد که مدیران این ادارات به صورت مستقل و به عنوان مشاور وزیر فعالیت می‌کنند.

وی از پیگیری فعالیت‌های قرآنی در استان‌ها توسط شورای توسعه خبر داد و گفت: در استان‌ها نیز بر اساس مصوبه شورای توسعه، امور قرآنی به شوراهای فرهنگ عمومی واگذار و تصویب شد که نماینده مؤسسات در تصمیم‌گیری‌ها حضور داشته باشد، این یک دستاورد بزرگ برای مؤسسات قرآنی به شمار می‌رود که این امر توسط شورای توسعه محقق شد، البته ممکن است توقعات از شورا بیش از این بوده و توان شورا نیز برای پیگیری کارها بالاتر باشد اما آنچه اجرا شده قابل توجه و مورد قبول است.

اغلب مؤسسات در زمان فعالیت شورای توسعه راه‌اندازی شده‌اند

وی در خصوص جلب مشارکت‌های مردمی توسط شورا گفت: تصمیم‌گیری‌های شورا با توسعه مشارکت‌های مردمی هماهنگ است، زیرا تأسیس و فعالیت بیش از 2 هزار مؤسسه قرآنی و خانه قرآن که تعداد زیادی از آنها در زمان فعالیت شورای توسعه راه‌اندازی شده‌اند نشانه نگرش مستقیم شورا به این موضوع مهم است.

معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد و مرکز قرآنی سازمان اوقاف، دستاورد شورای توسعه

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآنی با اشاره به تشکیل معاونت امور قرآن و عترت وزارت ارشاد گفت: هفته گذشته، حکم معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد ابلاغ شد که این موضوع یکی از دستاوردهای بزرگ شورای توسعه است.

همچنین بعد از انقلاب در اوقاف فقط یک دفتر قرآنی به عنوان دفتر آموزش و مسابقات وجود داشت که با 5 نفر نیرو کار می‌کرد، اما در سال 90 این دفتر به یک مرکز بزرگ قرآنی با گستردگی بالا تبدیل شد، زیرا فعالیت‌های شورای توسعه موجب شد تا همه دستگاه‌ها به فکر تغییر و تحول و گسترش کارها بیفتند.

نماینده مؤسسات مردمی در بالاترین مرجع تصمیم‌گیری یعنی شورای توسعه حضور دارد

سرابی با اشاره به اینکه در سال 1382 در مشهد و با همکاری تعدادی از مدیران تصمیم به تشکیل اتحادیه تشکل‌های قرآنی گرفتیم، گفت: تعداد مؤسسات مردمی ثبت شده در آن زمان 15 مؤسسه بود، اما امروز شاهد رشد فزاینده اعضای اتحادیه،  هستیم و شورای توسعه در رشد این مؤسسات تأثیرگذار بوده است، زیرا وقتی نماینده مؤسسات مردمی در بالاترین مرجع تصمیم‌گیری حضور دارد و از او برای تصمیم‌گیری‌ها استفاده می‌شود، نشانه حمایت شورا از مشارکت‌های مردمی است.

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی درباره ضرورت تدوین طرحی برای سامان‌دهی مؤسسات قرآنی نیز گفت: کمیسیون تبلیغ و ترویج طرح ساماندهی مؤسسات را در سال گذشته به تصویب رساند اما این طرح در شورا به تصویب نرسید، زیرا رئیس شورا معتقد بود که ساماندهی باید به صورت جامع و کامل انجام شود و اگر بخشی از فعالیت‌ها ساماندهی شده و بخشی دیگر ساماندهی نشود سبب تداخل در کارها می‌شود، از این رو باید طرح جامع ساماندهی فعالیت‌های قرآنی راه‌اندازی شود.

عضویت نمایندگان مؤسسات توان شورا را بالا می‌برد

سرابی از  مصوبه شورای توسعه فرهنگ قرآنی مبنی بر عضویت سه صاحب‌نظر قرآنی و سه نفر به عنوان نماینده مؤسسات قرآنی در شورا خبر داد و گفت: پیشنهاد عضویت سه نفر از صاحب‌نظران در شورای توسعه به تصویب رسید و قرار شد به جز این نفرات سه نفر نیز به عنوان نماینده مؤسسات قرآنی در شورا حاضر باشند.

وی از تصویب این مصوبه در شورای توسعه خبر داد و گفت: این مصوبه ظاهراً پس از تصویب در شورای توسعه، باید  مراحل بعدی را در شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی بگذارند، البته اگر عضویت سه نماینده مؤسسات در شورای معین تأیید شود، پتانسیل و توان شورا به این وسیله بالا می‌رود، زیرا این افراد کارشناس و صاحب‌نظر هستند و با افزایش تعداد اعضای حقیقی شورا، حضور نهاد‌های مردمی تقویت می‌شود.

سرابی تصویب این موضوع را در شورای توسعه دستاوردی بزرگ برای مؤسسات قرآنی دانست و گفت: سه صاحب‌نظر مطرح شده آزاد بوده و نماینده دستگاه‌ها نیستند، همچنین اگر عضویت آنها به تصویب نهایی برسد دستاورد بزرگی نصیب مؤسسات مردمی قرآن کریم می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که در روند انتخاب این افراد ابهام وجود دارد زیرا در این انتخاب فرایندی طی نمی‌شود، گفت: این ابهام صحیح است زیرا پیشنهاد اولیه عضویت سه نفر صاحب‌نظر، پیش از تأسیس شورا مطرح شده بود و تفکیک این موضوع با عضویت نمایندگان مؤسسات مردمی در شورا، آن زمان نیز مطرح شد که رأی نیاورد، زیرا اعضای شورای توسعه آن زمان حدود 12 نفر بودند و در چنین شرایطی حضور 6 نماینده غیر دولتی در شورا قابل قبول نبود؛ اما اکنون تعداد اعضا بیش از 20 نفر است و حضور 6 نفر به عنوان عضو حقیقی در کنار 16 نفر عضو حقوقی تناسبی منطقی دارد، از این رو این موضوع به تصویب رسید.

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی در خصوص نحوه انتخاب اعضای جدید گفت: پیشنهاد این است که اتحادیه‌ها با برگزاری انتخابات سه نماینده خود را معرفی کنند، البته این موضوع با مخالفت بعضی از اعضا روبه‌رو شد زیرا آنها انتخاب اعضای جدید را از وظایف شورا می‌دانستند.

سرابی با اشاره به انتخاب این سه نفر گفت: سه نفر انتخاب شده حاضر در شورا همان صاحب‌نظران قرآنی هستند البته اگر عضویت نمایندگان اتحادیه‌ها در شورای معین تصویب شود آن سه نفر هم به اعضای شورای توسعه اضافه خواهند شد.

قائم مقام شورای عالی قرآن کریم در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر شما حرکت شورای توسعه کند نیست؟ گفت: اگر حرکت شورای توسعه کند توصیف شود، موجب یأس جامعه قرآنی خواهد شد و این یأس باعث کندتر شدن کارها می‌شود، به نظر من حرکت شورای توسعه منطقی است، اما توقعات از شورا بیش از حد توان است و اینجانب نمره قبولی به شورا می‌دهم.

تحول فرهنگی امری‌ زمان بر است

سرابی با اشاره به اینکه تحول فرهنگی امری‌ زمان بر است، گفت: تجربه نشان داده تحولات فرهنگی زمان‌بر است و توقع ما از شورای توسعه این است که به سرعت به اهداف عمل کرده و یا گردش کار مطلوب داشته باشد، البته باید از این شورا انتظارات معقول داشت، زیرا در این عرصه چالش‌ها فراوان است و ساماندهی آن توسط شورای توسعه نیازمند روند منطقی بوده و ممکن است چند سال طول بکشد.

طرح جامع مهندسی فعالیت‌های قرآنی در دست تهیه است

سرابی، توزیع بودجه نیم‌درصدی را باعث گرفته شدن وقت دبیرخانه شورا دانست و گفت: تهیه و توزیع بودجه نیم‌درصدی برعهده دبیرخانه شورا گذاشته شد که این امر زمان زیادی از اعضا گرفت اما با این حال اعضای شورا در موضوع تعریف مسئولیت و مأموریت‌های قرآنی دستگاه‌های عضو حساس بوده و طرحی جامع به عنوان طرح مهندسی فعالیت‌های قرآنی در دست تهیه است.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی کارهای دستگاه‌ها از مهم‌ترین وظایف شورای توسعه است، گفت: به نظر من بهتر است شورا ابتدا کارها و مأموریت‌های دستگاه‌ها را ساماندهی کند، البته این نظر من است و ممکن است مسئولان نظرات دیگری داشته باشند و یا اینکه در موقع اجرای طرح دچار کارهای دیگری مانند توزیع بودجه شوند، همچنین با توجه به ابعاد فعالیت‌های قرآنی و جایگاه آن در نظام فرهنگی جا دارد دبیرخانه شورا بیش از این تقویت شده و از نظر منابع انسانی و پشتیبانی تشکیلاتی ارتقا داده شود.

حکم دبیر شورا برای یک دوره دیگر تمدید شده است

سرابی در پاسخ به این سؤال مبنی بر چگونگی انتخاب مجدد دبیر شورای توسعه پس از دوسال فعالیت شورا گفت: انتخاب دبیر شورای توسعه برعهده رئیس شورا است و ظاهراً حکم آقای محمدی در اواسط سال 91 برای یک دوره دیگر تمدید شده است.

انتهای پیام/م.خ

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)