دومين جلسله هماهنگی دفتر تبلیغات اسلامی برای اجرای طر‌ح‌های توسعه فرهنگ قرآن

بازدیدها: 10

روز پنج‌شنبه 20 / ۲ / ۱۳۹۱ دومين جلسه‌ی هماهنگی مدیران ارشد دفتر تبلیغات اسلامی برای اجرای برنامه‌های توسعه‌ فرهنگ قرآن با حضور رئيس دفتر تبليغات اسلامی حوزه علميه قم، برگزار شد.

در اين جلسه، نخست آقای زادهوش معاون فرهنگی تبليغی دفتر به بيان برنامه‌های مورد نظر پرداخت. وی برنامه‌های در نظر گرفته‌شده معاونت فرهنگی تبليغی را اينگونه برشمرد:

1 . کمک به توليد برنامه‌های تلويزيونی قرآنی توسط طلاب هنرمند؛ 450 دقيقه با مشارکت صدا و سيمای ملی.

2 . کمک به توليد انيميشن‌های قرآنی توسط طلاب؛ 90 دقيقه به وسيله‌ی 4 نفر  .

3 . توليد مکتوبات تبليغی قرآنی کودک و نوجوان توسط طلاب هنرمند؛ تهيه‌ی 10 عنوان در قالب قصه‌ها و پيام‌های قرآنی.

4 . برگزاری جشنواره هنری قرآنی حوزه‌های علميه؛ برگزاری اردوی آموزشی در دهکده‌ی محققان با حضور آقای قرآئتی.

5 . اعزام مبلغان قرآنی به محيط‌های تخصصی و نخبگانی؛ تکميل فهرست مبلغان قرآنی متخصص تا اول سوم خرداد؛ اعزام به 70 شهر (مرکز استان و شهرهای بزرگ)، هماهنگی با صدا و سيما برای ضبط برنامه و هماهنگی برای استفاده حداکثر نخبگان هر استان.

6 . کمک به فعاليت قرآنی بشيران جوان؛ برگزاری دوره‌ی آموزشی برای بشيران جوان، اعزام 70 روزه‌ی 100 نفر به طور مستقيم و اعزام 400 نفر به دفاتر دفتر تبليغات اسلامی شهرستان‌ها.

7 . کمک به فعاليت قرآنی مبلغان در ايام تبليغی (تبليغ عمومی)؛ اعزام 70 نفر مبلغ ويژه‌ی قرآنی به همراه 2 بشير جوان (در مجموع 210 نفر).

8 . حمايت از تبليغ مجازی قرآن به 5 زبان خارجی (حمايت از وبلاگ‌نويسان، توليد محتوا و راه‌اندازی تالا گفتگو و …)؛ شناسايی طلابی که در مرکز آموزش دفتر آموزش‌های تخصصی زبان خارجی را ديده‌اند و حمايت از آنان برای فعاليت در فضای مجازی، توليد ويدئو برای برنامه‌های مجازی.

پس از آن، حجت‌الاسلام و المسلمين يوسفی رئيس مرکز فرهنگ و معارف قرآن به بيان چگونگی اجرای برنامه‌های سه‌گانه‌ی اين مرکز پرداخت. وی برای هر يک از عناوين برنامه پيشنهادهايی به شرح ذيل بيان کرد:

1 . کمک به توسعه‌ی فعاليت مرکز فرهنگ و معارف قرآن؛

پيشنهاد: تخصيص بودجه‌ی مربوط، به تهيه زيرساخت‌های مورد نياز مرکز.

2 . کمک به فعال‌سازی شهرک پژوهشی آموزشی علوم و معارف قرآن و اهل بيت عليهم السلام؛

پيشنهاد: تخصيص بودجه‌ی مربوط، به تهيه زيرساخت‌های ضروری برای مرکز، با هماهنگی شورای توسعه.

3 . انجام مطالعات تدوين تفسير، ترجمه، دانشنامه، دائرةالمعارف و معاجم قرآنی؛

برای عنوان سوم مقرر شد:

3 . 1 . از آنجا که بودجه‌ی تخصيص‌يافته بسيار کمتر از ميزان پيش‌بينی‌شده بوده و کاهش چشمگيری داشته است، در سال 91 تمامی اعتبار مربوط به اين عنوان به مرکز فرهنگ و معارف قرآن و برنامه‌های مصرح در عنوان اختصاص يابد. اين بدان معنی است که اين بودجه به برنامه‌های ارائه شده از شهرستان‌ها اختصاص نخواهد داشت. برنامه‌های يادشده با بودجه قرآنی که در سال 91 تصويب خواهد شد، حمايت خواهند گرديد.

3 . 2 . به طور کلی قراردادها برای باره‌ی ميزانی از در نظر گرفته شود که تا موعد مقرر (آخر شهريور) قابل اجرا باشد.

3 . 3 .  مطالعات مربوط به دانشنامه، دائرةالمعارف و معاجم صرفاً در قالب مقالات و گردآوری اطلاعات ذيل مدخل‌ها اجرا می‌شود. بنابراين، لازم نيست نسبت به تهيه‌ی مجلدات آن اقدام شود که عادتاً ناممکن است.

جلسه‌ی يادشده به رياست حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر احمد واعظی (رئيس دفتر تبليغات اسلامی) و دبيری حجت‌الاسلام سعيد بهمنی (مدير گروه علوم قرآنی و عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی) و با حضور حجج اسلام: شمس الله مريجی (معاون آموزشی و رئيس دانشگاه باقرالعلوم)، احمد زادهوش (معاون فرهنگی تبليغی)، محمدصادق يوسفی مقدم (رئيس مرکز فرهنگ و معارف قرآن و نماينده دفتر در مجمع مشورتی شورای توسعه‌ی فرهنگ قرآنی)، حسين توسلی شرکت (معاون پژوهشی و رئيس پژوهشگاه) برگزار گرديد.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)