اخلاق اسلامی

اخلاق اسلامی به چه معنی است؟ فرق آن با آداب و رفتار چيست؟

بسياری «ادب» و «رفتار» را به معنی اخلاق می‌دانند. در حالی که، «ادب» و «رفتار» نمودی ظاهری است؛ و اخلاق امری باطنی است. البته اگر ادب با محرّک ارزشی و انگيزه‌ی درونی تقرّب همراه شود، نمودی از حقيقت اخلاق اسلامی خواهد بود. 

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

بنويسيم: «الگوی ايرانی ـ اسلامی پيشرفت»؛ ننويسيم: «الگوی اسلامی ـ ايرانی پيشرفت»

  • دسته: یادداشت
  • سعيد بهمنی
  • بازدید: 2,139 views

چندی است واژه‌ای مرکب از کلمه «ايرانی» و «اسلامی» به ادبيات برنامه‌ريزی راهبردی کشور وارد شده است. جابه‌جايی در به‌کارگيری اين دو واژه سبب اختلاف نظرهايی در باره‌ی آن شده است. برخی اين واژه‌ی مرکب را با تقديم «اسلامی» به کار می‎برند و برخی در آن، «ايرانی» را مقدم می‌کنند. سخن اينجاست که کدام يک از اين دو کاربرد صحيح و موجّه است?

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

تشرف به لباس روحانیت

امروز جمعه هفدهم ربيع الأول سال مطابق با 21 بهمن ماه سال 1390 شمسی حجت‌الاسلام علی‌رضا گودرزی پس از سيزده سال تحصيل در حوزه‌ی علميه به لباس مقدس روحانيت تشرّف پيدا کرد. به همين منظور مراسم جشن و نهار در منزل ايشان برپا بود. در اين مراسم که شماری از فضلا و طلاب قوچانی به همراه دوستان ديگری از ديگر شهرها حضور داشتند، يکی از طلاب حاضر در مدح پيامبر اکرم (ص)، امام صادق (ع) و اميرالمؤمنين امام علی (ع) مولودی‌خوانی کرد.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

«حُسن» و «ملاحت»

«به مناسبت ميلاد رسول اکرم (ص)»

حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت
آري  به اتفاق  جهان  مي‌توان  گرفت

امتحان انشاي سال چهارم دبيرستان بود. امتحانات نهايي سال 1358 گنبد در دبيرستان شريعتي برگزار مي‌شد. همه‌ي دبيرستاني‌ها آماده بودند تا يکي از آخرين امتحانات

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

اطاعت از اولی‌الامر با برپایی حکومتی الهی میسر می‌شود

خبرگزاری فارس: رئیس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن گفت: تمام آیاتی که اطاعت از اولی‌الامر بر اطاعت از خداوند و اطاعت از رسول عطف می‌شود، بیانگر آن است که این موضوع جز با برپایی نظام حکومتی از سنخ حکومت الهی میسر نمی‌شود.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)