شیوا

گفتم که چهارشنبه نوزدهم خرداد مدیریت نشستی را بر عهده داشتم که قرار بود دکتر سیدمحمد تیجانی در باره انتشار تشیع در جهان طرح مطلب کند. این نشست اولین نشست از سلسله نشست های تخصصی “زمینه سازی فرهنگی” با موضوع “بررسی شیوه های ترویج مهدویت و تشیع در جهان” بود و دکتر تیجانی با حلاوت تمام به ایراد سخن پرداخت. سخنانی لطیف، محکم و سرشار از استدلال. او مطالبش را کاملا مستند و اجتهادی بیان می کرد.
از بارزترین نکات در طرح مطالب وی که به نقاط مورد بحث بین شیعه و اهل سنت می پرداخت، ادب وی در کلام بود. او به هیچکس اهانت نمی کرد. اصولا اهانت، لعن و سب را نفی می کرد و آن را بر خلاف مشی و سنّت مکتب اهل بیت علیهم السلام می دانست. اکیدا توصیه می کرد که نباید در تعامل با دیگر مذاهب به آنان توهین کرد و مرتکب لعن نفرین شد. بیش از هر چیز باید سخن و تعامل انسان بر منطق، دلیل و برهان استوار باشد و هرگز نباید عواطف مخاطبان را جریحه دار کرد. از این رو او در کمال شیوایی و بدون گزندگی معارف بسیار حساس و بلند شیعی را مطرح می کرد.
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

درك درست از فلسفه علم شاه‌كليد عبور از مرز دانش

به گزارش پرتال دفتر تبليغات اسلامی حوزه علميه قم:

عضو هيأت علمي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي: درك درست از فلسفه علم شاه كليد عبور از مرز دانش است عضو هيأت علمي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي گفت: تنها زماني مي‌توانيم دانش خود را با زبان علمي گسترش دهيم كه فلسفه علم در حوزه‌هاي علميه دروني شود.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

شهد معارف

دیروز چهارشنبه نوزدهم خرداد، در مؤسسه آینده روشن نشستی به نام انتشار تشیع در جهان با حضور  دكتر سیدمحمد تیجانی سماوی برگزار شد. من به دعوت آقای سیدعلی پوطباطبایی مسئول برگزاری نشست‌ها، برای مدیریت نشست در جلسه حضور داشتم. اگرچه دكتر تیجانی قصد داشت بحث مشخصی مطرح كند و جلسه نیازی به من و مدیریتم نداشت، ولی دیدن او و گزارشی كه می‌داد برایم خالی از لطف نبود.
او ابتدا خطبه جذابی خواند و سپس به شیوایی سخنان خود را با تلاوت این آیه آغاز كرد: «إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ» (رعد/13، 11). او مراد از تغییر را تغییر درونی و فكری می‌دانست و تحول فكریش را به عنوان مصداق این آیه برشمرد.
دكتر تیجانی كه یكی از عالمان اهل سنّت در تونس بوده،‌ بر اثر پرسش‌های فراوانی كه در اندیشه كلامی و آرای فقهی اهل سنّت برایش پیش آمده، به تحقیق در باره مذاهب پرداخته و در رهگذر تحقیق در این باره به تشیع گرویده است.  45 سال پیش او از مذهب سابق خود یعنی سنّی بودن فاصله گرفته و به تشیع گرویده است.
او به قدری شیوا و متین در باره معارف شیعی سخن می‌گفت که گویی از شهد گلهای معارف شیعی نوشیده و اکنون عسل مصفا و شفابخشی را برای مخاطبان خود می‌تراود.


VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

نظم و ادب به صورت يا به سيرت (7) ـ عقل، سامانه اولویت‌ها ـ

عقل همان تفکر نظام‌یافته است. البته کارکرد اصلی عقل سنجش و گزینش است. عقل همواره در حال سنجش و انتخاب برتر است. اگر با تفکر به نتایجی برسی و گستره آگاهی‌ات را توسعه دهی، آنگاه نوبت به عقل می‌رسد که استنتاج‌های تو را به نظم درآورد و برترین آن را برگزیند. عقل بهترین را برمی‌گزیند و مهر خود را بر او می‌افکند. به عکس آنچه برخی شعرا در باره درگیری و جدال عقل و عشق گفته‌اند، این عقل است که عشق را برمی‌گزیند. البته هر عقلی عشقی فراخور خود را.
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

از فرصت اندیشه در خلقت بهره ببریم

شروع سال، با ذکر جامع، زیبا و شورانگیز: «یا مقلب القلوب و الابصار…» در زندگی مادی و معنوی، بسیار تأثیرگذار است.

حجة الاسلام والمسلمین سعید بهمنی، در گفت وگو با مرکز خبر حوزه، ضمن بیان این مطلب به نقش حوزه و روحانیت در جامعه، به ویژه در ایام عید نوروز، اشاره کرد و اظهار داشت: هر عید و مناسبتی، تحولی را در جامعه رقم می زند که این تحول، باعث تازگی و نو شدن جامعه و بروز رفتارهای جدید و فرهنگ های پسندیده می شود.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

حضور موثر طلاب و روحانیون در بخش پژوهش نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

حجت‌الاسلام و المسلمین سعید بهمنی مدیر بخش پژوهش شانزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در گفتگو با مرکز خبر حوزه تصریح کرد: در این بخش، کارشناسان علوم قرآنی به ارایه خدمات پژوهشی شامل؛ اطلاعات و معارف قرآنی، پاسخ به سئوالات و شبهات و روش تحقیق و مشاوره می پردازند، و رسالت اصلی بخش پژوهش ارایه خدمات است.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

معرفی اعضای جدید شورای پژوهشی مرکز فرهنگ و معارف قرآن

به گزارش مرکز خبر حوزه؛ رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم طی حکمی اعضای جدید شورای پژوهشی مرکز فرهنگ و معارف قرآن این پژوهشگاه را معرفی کرد. 

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

نظم و ادب،‌به صورت یا به سیرت(6) ـ نظم در تفکر ـ

نظم درون انسان از شاكله فكری او سرچشمه می‌گیرد. در هنگام تزاحم کارها به کدام می‌پردازی؟ اگر اولویت‌های حركت و صیروت را برای خود مشخص کرده باشی و بدانی که به هنگام تزاحم امور  چه گزینه‌ای را انتخاب كنی و به کدام بپردازی، نظمی در درون تو شکل گرفته که  ادب و آراستگی درون تو را رقم زده است.

معمولا کسانی که از نظم ظاهری برخوردارند جامعه‌پذیر، هنجارگرا و سازمان‌پذیرند و فکر سازمانی دارند؛ در حالی كه کسانی که نظم درونی دارند از سازمان فكری برخوردارند. در درون این افراد سامانه‌ای از اولویت‌ها برپاست.  حتی سامانه و نظم درونی آنان بر نظم ظاهریشان تسلط و هیمنه دارد. اگر چشمی تیزبین داشته باشی نظم برخاسته از سیرت آنها را در هنگام تزاحم امور خواهی دید.
کارهایی که انجام می‌دهی یا از روی عادت است و بدون اندیشه و تأمل انجام می‌دهی و یا اقداماتی است که به تازگی به آن اقدام می‌کنی و نیازمند تأمل و اندیشه است. بگذریم که خاستگاه عادات تو هم انتخاب پیشین تو بوده است. به هر حال الان سخن از کارهایست که به هنگام انجام آن، در باره‌اش می‌اندیشی و از بین کارهای متعدد ترجیحش می‌دهی. نظامی که ترجیحات تو را رقم می‌زند اساس نظم درونی تو را تشکیل می‌دهد.
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

تفکر یا انتظام خیال (5)

بسیاری از ما خیال را با تفکر اشتباه می‌کنیم. تفکر جریانی ذهنی است که معمولا به گسترش دانش و آگاهی انسان می‌انجامد. اگرچه برای تفکر به تخیل یعنی همان حاضر کردن صورت اشیاء در ذهن نیازمندیم، ولی هر خیالی تفکر نیست. لازمه شکل‌گیری تفکر به معنی صحیح آن، شکل‌گیری نظم در خیال‌های توست. بی‌ این نظم درونی تفکری شکل نخواهد گرفت و آنچه در درون تو می‌گذرد خیالی بیش نیست. هرگز خیال به خودی خود سبب گسترش آگاهی نمی‌شود، باید به نظم درآید تا جریان تفکر شکل بگیرد و تو را به استنتاج و گسترش آگاهی برساند.
تفکر آن است که بتوانی مبادی تصوری و تصدیقی را به گونه‌ای بچینی که منتج نتایجی باشد. اگر این انتظام و چینش به درستی انجام شود، نتیجه قهری است و افق  جدیدی از آگاهی را به رویت خواهد گشود. هرگز نباید صرف خیال کردن را با تفکر اشتباه بگیریم. آموزش تفکر برای همه  یک ضرورت است. لازم است آن را تمرین کنیم و به آن ورزیده شویم. مشق تفکر بن‌مایه رشد فردی و اجتماعی هر ملتی است. شاید گران‌بهاتر از این مشق و تمرین نتوانی تمرینی را بیابی. این تمرین درونیِ خاموش سبب روشنی‌ها خواهد شد.
بنابراین اگر توانستی تخیل را به نظم درآوری ـ نظمی که تفکر  را موجب شود ـ به اکسیر توسعه دانش از درون  دست پیدا کرده‌ای. تخیل و تفکر به نوبه خود ابزار عقل تو هستند. عقلی که همه هستی تو با آن معنی پیدا می‌کند و بی آن هیچ چیز باارزشی وجود نخواهد داشت.
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)