مبعث؛ جلوه ای بی پایان از رستاخیز معنویت

تهران- ایرنا– مبعث نقطه عطف توجه خداوند به انسان و جلوه بی پایان رستاخیز معنویت است که پروردگار هستی با نزول کلام خویش بر حضرت محمد(ص) ایشان را برای هدایت و راهنمایی بشریت تعیین کردند تا این روز بزرگ نشانه تزکیه، تعلیم و به تمامیت رساندن مکارم اخلاقی باشد.

خداوند، پیامبران را برای تبیین راه و ارشاد و هدایت مردم به طرف راستی و حقیقت مبعوث کرده است تا حق برای همگان روشن شود. از این رو در طول تاریخ، پیامبرانی برای راهنمایی و ارشاد مردم آمدند و مردم را انذار و هشدار دادند تا مبادا در نتیجه تبعیت از هوای نفسانی از راه مستقیم منحرف شوند. از این رو حضرت محمد(ص) به عنوان آخرین فرستاده و کامل کننده ادیان دیگر برای هدایت انسان ها به پیامبری مبعوث شدند.

ایشان در ۲۷ رجب سال چهلم عام الفیل بر فراز کوه حرا و در میان غار مشغول مناجات با خداوند بودند که ناگاه پیک وحی، جبرییل امین بر آن حضرت(ص) نازل شدند و آیه های سوره علق را همراه مژده رسالت، بر ایشان خواندند. به این ترتیب آغاز وحی و بعثت با نام خدا و با خواندن، قلم، علم و آموزش آمیخته با توحید، شروع شد.

مسلمانان سراسر جهان سالروز مبعث حضرت رسول اکرم(ص)، این رویداد مهم تاریخ جهان اسلام را به عنوان یکی از عیدهای بزرگ جشن می گیرند و همواره آن را پاس می دارند.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به این مناسبت با حجت‌الاسلام «سعید بهمنی» عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور به گفت وگو پرداخته است.

– در ادامه متن گفت وگوی ایرنا را می خوانیم:

**ضرورت وجود مبارک پیامبر(ص) برای سعادت بشریت
حجت‌الاسلام بهمنی در ارتباط با بعثت حضرت محمد(ص) گفت: به پیامبری برگزیده شدن حضرت محمد(ص) تنها مختص جامعه عرب آن روز نبود بلکه خداوند ایشان را برای هدایت و راهنمایی تمامی بشریت و در همه زمان ها فرستادند. بنابراین از ۲ جنبه جهانی و محلی می توان به مبعث پیامبر(ص) توجه داشت. به لحاظ جهانی، ادیان الهی که تا آن زمان برای بشر فرستاده شده بود، به طور کامل به دست بشر نمی رسید زیرا کتمان یا تحریف شده بودند.

به همین سبب خداوند کتابی با عنوان قرآن برای بشریت فرستادند که مصون از تحریف و کتمان بود. چنان که از زمان نازل شدن آن تا به امروز به همان شکل باقی مانده است. این کتاب آسمانی به عنوان منبع مکتب اسلام تحریف ناپذیر بوده است و نسخه پایانی هدایت بشر به وسیله حضرت محمد(ص) به شمار می رود و با قابلیت بالای خود برای همه زمان ها و همه مکان ها به عنوان هدایت گر محسوب می شود.

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار داشت: به لحاظ محلی نیز جامعه عرب که حضرت محمد(ص) در آنجا به پیامبری مبعوث شدند، دارای ویژگی های خاصی بود. برای نمونه بنابر گفته دانشمندان و با توجه به برخی روایات، زمین از مکه گسترش پیدا کرده و محل هبوط حضرت آدم بوده است و مردم عرب در آن زمان خصوصیت های تمدنی برخی ملت های جهان را نداشتند، هر چند دارای توانایی کلامی و بلاغت فراوانی بودند، به این صورت که در سخن گفتن مهارت خاصی داشتند و از ظرفیت زبانی بسیار بالایی برخوردار بود و امروزه نیز این ظرفیت را همچنان دارا هستند. از این رو این خصوصیت ها باعث شد تا حضرت محمد(ص) در این نقطه از جهان به پیامبری مبعوث شوند.

**بعثت؛ اعتنا و توجه پروردگار به بشریت
حجت الاسلام بهمنی بعثت را نقطه عطف توجه خداوند به بشر دانست و بیان کرد: اگر بعثت ارتباط خداوند با بشر دانسته شود، آن را باید نقطه عطف توجه خداوند به انسان دانست زیرا پروردگار، حضرت محمد(ص) را به پیامبری مبعوث کردند، از این رو این توجه و اعتنا به بشر قابل تقدیر و تشکر است زیرا فردی با مشخصه و مختصات وجودی انسان برای هدایت و راهنمایی خود آنها به پیامبری مبعوث شده بود و از این جهت این عید و شادی و جشن گرفتن نوعی سپاسگزاری انسان ها از خداوند به شمار می رود.

وی درباره لزوم توجه به عید مبعث یادآور شد: برپایه آموزه های قرآنی و بیان روایی، هدف بعثت تزکیه، تعلیم و به تمامیت رساندن مکارم اخلاق است. تزکیه باعث شکوفایی انسان می شود و اگر بعثتی وجود نداشت و راهی به بشر نشان داده نمی شد که چگونه به اصلاح و خودسازی بپردازد؛ همیشه در درماندگی زندگی می کرد. بنابراین تصفیه نفس و شکوفایی انسان یک هدف بوده که خداوند آن برای بشر در نظر گرفته است. بدین شکل پیامبر اسلام(ص) به عنوان اسوه ای نیکو برای انسان ها قرار داده شد که باید از آن بهره مند شوند.

حجت الاسلام «محمدباقر نادم» معاون پژوهش و مطالعات راهبردی موسسه روایت سیره شهدا و کارشناس رادیو معارف نیز در گفت وگو با پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا گفت: اگر بخواهیم دین اسلام و سیره حضرت محمد(ص) را در دنیا تبلیغ کنیم، باید مکارم اخلاق و روش آن بزرگوار را در زندگی و جامعه خود رواج دهیم. در ادامه دیدگاه های وی را مرور می کنیم.

**پیامبر اسلام(ص)؛ مظهر اخلاق و مکارم انسانی
حجت الاسلام نادم یادآور شد: والاترین و بالاترین دین در میان تمامی دین های آسمانی اسلام و آخرین پیامبر الهی، حضرت محمد(ص) است که تکمیل کننده همه دین های پیش از خود هستند. در واقع ایشان مظهر اخلاق و مکارم انسانی بودند و به پیامبری مبعوث شدند تا همه انسان ها را به خداوند یگانه دعوت کنند. هر چند در این دعوت مشکل های گوناگونی را تحمل کردند. پیامبر(ص) راه برقراری ارتباط با مخالفان خویش را گفت وگو و تعامل می دانستند و همواره با آنها از راه مصالحه وارد می شدند که اینک نیز شعار و منش جامعه مسلمانان بر پایه همین تعامل و گفت وگو است.

**حضرت محمد(ص)؛ ارمغان آور آزادگی و صلح طلبی
معاون پژوهش و مطالعات راهبردی موسسه روایت سیره شهدا اظهار داشت: پیامبر اکرم(ص) روح عدالت، آزادگی، برابری و صلح طلبی را برای انسان ها به ارمغان آوردند تا آنجایی که مشرکان انواع بی ملایمتی ها را در حق ایشان روا می داشتند اما آن والامقام در برابر تمام این سختی ها ایستادگی و بیشتر به آنها مهربانی می کردند، به گونه ای که مشرکان با دیدن چنین صحنه هایی دعوت ایشان را به اسلام می پذیرفتند. بنابراین پیامبر(ص) در مرحله نخست به فتح قلب ها پرداختند و پس از آن توانستند دین خود را گسترش دهند. امروزه نیز حکومت اسلامی اگر می خواهد به درون انسان ها نفوذ کند، باید سفیر صلح و مهربانی باشد. همین روشی که از طرف آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری به عنوان رهبر جامعه اسلامی اجرا می شود. برای نمونه دشمنان جمهوری اسلامی علیه ایران تبلیغ می کنند تا چهره ای خشن از این کشور به نمایش بگذارند اما با سیاست های نشات گرفته از سیره پیامبر اسلام(ص) از طرف نظام، همگان به نادرستی این ادعا پی می برند.

**شناخت اسلام حقیقی با آگاهی از سیره پیامبر اکرم(ص)
این کارشناس رادیو معارف در ادامه توضیح داد: کشورهای استکباری همواره می کوشند تا چهره اسلام و مسلمانان را خشن نشان دهند اما باید دانست که گروه های تکفیری، وهابیگری، داعش و … هیچ نسبتی به آموزه های دین مبین اسلام ندارند زیرا به هیچ عنوان در سیره پیامبر(ص)، سختگیری بر دیگران و اعمال زور مشاهده نمی شود و ایشان همیشه با مهربانی و عطوفت مردم را به اسلام دعوت می کردند، در حالی که امروزه تنها چیزی که از چنین گروه هایی مشاهده می شود، خشونت، ظلم و ستم است. به همین سبب اگر بخواهیم دین اسلام و سیره حضرت محمد(ص) را در دنیا تبلیغ کنیم، باید مکارم اخلاقی و روش آن بزرگوار را در زندگی و جامعه خود رواج دهیم تا انسان های دیگر با مشاهده چنین سبک زندگی پی به حقیقت اسلام ببرند.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)