به مناسبت میلاد رسول مهربانی (ص)

محمد رسول اللهبه گزارش خبرنگار مهر، سرانجام پس از قرنها، انتظار عالم خلقت به سر آمد و بزرگ هدايتگر انسانها پا به عرصه وجود نهاد. برترين مخلوق خدا ظاهر شد، باران رحمت باريدن گرفت و نور محمدى عالم ملك و ملكوت را منور نمود؛ و در شهرى كه شرافتش را از ولادت او دريافت كرد، چشم به جهان گشود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهراظهار داشت: الگو گرفتن از پیامبر اکرم(ص) مستلزم شرایطی است که در خود قرآن بیان شده است.
حجت الاسلام سعید بهمنی با بیان اینکه در قرآن کریم تأسی به پیامبر(ص) به نهادینه شدن سه خصلت در انسان مشروط شده است، ادامه داد: ابتدا در قرآن اشاره به این دارد که شأن همه مسلمانان این است که پیامبر(ص) الگوی آنان باشد.

وی با استناد به آیه قرآن افزود: اما این الگو شدن برای هرکسی فعلیت پیدا نمی‌کند مگر اینکه سه خصلت امید به خدا، امید به یوم الآخر و بسیار ذکر کننده در او نهادینه شده باشد.

حجت الاسلام بهمنی عنوان کرد: هر مسلمانی در هر نقطه جهان باشد و بخواهد شخصیت، کنش و رفتار خود را با پیامبر(ص) همانند کند یا حضرت را الگوی خویش قرار دهد، لازمه اش نهادینه شدن این سه خصلت در اوست.

قرآن کریم و پیامبر(ص) دو عنصر وحدت بخش مسلمانان

وی تصریح کرد: ما مسلمانان دو عنصر وحدت بخش اساسی داریم یکی کتاب خداست که برای همه مسلمانان یکسان است، دیگری وجود مقدس پیامبر(ص) است که همه مسلمانان به ایشان علاقه و اعتقاد دارند و نقطه پرگار وحدت همه مسلمانان است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: باید توصیه‌های بلند پیامبر(ص) را آویزه گوش خود کنیم  و از مسائل جزئی چشم پوشی کنیم و در مسائل بزرگ تر پیوند داشته باشیم.

حجت الاسلام بهمنی اضافه کرد: یکی از توصیه‌های همگرایی پیامبر (ص) این است که همه مسلمانان حول حبل الله یعنی‌‌ همان قرآن کریم اجتماع کنند.

مسلمانان دو عنصر وحدت بخش اساسی دارند. یکی کتاب خداست که برای همه مسلمانان یکسان است، دیگری وجود مقدس پیامبر(ص) است که همه مسلمانان به ایشان علاقه و اعتقاد دارند و نقطه پرگار وحدت همه مسلمانان است.

وی ابراز کرد: هرکسی اهل توحید هست و بر رسالت پیامبر(ص) شهادت می‌دهد باید مشمول رحمت سایر مسلمانان قرار گیرد و همه در مقابل کافران ید واحد باشند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: پیامبر اکرم حتی در راستای متحد شدن اهل کتاب نیز تلاش می‌کردند و در صدد هم گرایی با خداپرستان بودند، چه رسد به مسلمانان که موحد هستند.

حجت الاسلام بهمنی گفت: باید تعالیم پیامبر(ص) را به عنوان راهبردهای تعامل اجتماعی در نظر بگیریم و در این راستا ناگزیریم که از جزئیات چشم بپوشیم و حول کلیات اجتماع کنیم.

پیامبر(ص) به دنبال نجات انسان‌ها از قیود ساخته خودشان بود.

 مژگان فرهنگیان

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)