فاصله معنی‌دار پژوهش‌های قرآنی با نيازهای نظری جامعه

 رئیس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن: کار تازه‌ای در نظریه‌پردازی و تولید دانش قرآنی برای تأمین نیازهای جامعه انجام نشده است/ شمار منشورات قرآنی پس از انقلاب با تمام منشورات قرآنی از صدر اسلام تاقبل از انقلاب برابری می‌کند.

حجت الاسلام سعید بهمنی رئیس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با خبرنگار «نسیم»؛ درباره وضعیت کنونی دانش های قرآن بنیان در جامعه گفت: دانش برآمده از پژوهش است؛ نه تنها در علوم قرانی بلکه در تمامی علوم اگر تحقیقات انجام نشود دانش جدیدی تولید نخواهد شد.

وی بیان داشت:مطالعات دینی و قرآنی جامعه در تأمین نیاز نیازهای موجود با سطح مطلوب فاصله زیادی دارد و بیش از 90درصد آنچه تاکنون در زمینه دانش های قرآنی مطالعه شده همان ادامه سنت گذشته است.

بهمنی با تأکید بر اینکه شمار منشورات قرآنی پس از انقلاب با تمام منشورات قرآنی از صدر اسلام تاقبل از انقلاب برابری می کند اظهار داشت: پس از انقلاب کارشناسان زبده منابع زیادی را در جهان اسلام بررسی کردند و پژوهش های فراوانی در این زمینه انجام دادند.

رئیس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن با طرح این سوال که مطالعات دینی و قرآنی جامعه چه میزان با نیازهای موجود هماهنگی دارد تصریح کرد: در این زمینه با سطح مطلوب فاصله زیادی داریم و بیش از 90درصد آنچه تاکنون در زمینه دانش های قرآنی مطالعه شده همان ادامه سنت گذشته است و کار تازه ای در نظریه پردازی و تولید دانش قرآنی برای تأمین نیازهای جامعه انجام نشده است.

وی در ادامه تاکید کرد: باید دانشی تهیه کنیم که در محیط های دانشگاهی بعنوان مبانی نظری مباحث کاربردی داشته باشد.

این محقق و پژوهشگر قرآنی گفت:در تولید دانش های قرآنی در آغاز راه قرار داریم و تاکنون فقط برخی کارهای پراکنده در این زمینه صورت گرفته و مسئولان و حوزه های مربوطه باید مسیر را به سمت تولید دانش قرآن بنیان پیش ببرند.

بهمنی با بیان اینکه “روش شناسی” ما را به دانش مورد نظر می رساند تاکید کرد: با روش شناسی نظام واره ها و پارادیم هایی بصورت برهانی و معتبر ایجاد می شود اگر بتوانیم علوم مرتبط با علوم قرآنی را استحصال کنیم نیاز به فرآبند مناسب و دقیقی دارد تا بتوانیم آنها را کاربردی کنیم.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: علم وحیانی و داده های الهی باید کاملا علمی، فنی و معتبر باشد و کارشناسان این فن باید به جایی برسند که اذعان کنند مسیری را که در پیش داریم دارای اعتبار و مورد تایید قرآن است..

 

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)