تحول در انديشه و عمل نسبت به حجت خدا و تحقق ظهور

سه شنبه 1392/4/4

ایسکا(پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی): در گفتگو با مدیر گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم مطرح شد؛ راه کار خروج حضرت ولی عصر (عج) از استضعاف و ظهور آن حضرت منوط به تغییر و تحول در اندیشه و رفتار مردم است.

به گزارش ایسکا حجت الاسلام و المسلمین سعید بهمنی عضو هیئت علمی مرکز فرهنگ قرآن با تبریک فرا رسیدن نیمه شعبان سالروز میلاد خجسته حضرت ولی عصر حجت بن الحسن(ع) اظهار داشت: مناسب می دانم در فرصتی که مصاحبه شما برای بنده فراهم کرده به بیان نظریه ای درباره فراهم کردن مقدمات ظهور ان حضرت بپردازم. شاید بتوانیم این نظریه را نظریه خروج از استضعاف نامید. نظریه یاد شده با الهام از آیه شریفه:

«وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ» آرى، فرعون براى انقراض بنى اسرائیل تلاش مى کرد، در حالى که ما مى خواستیم کسانى را که در زمین به استضعاف کشیده شده بودند نعمتى گرانسنگ عطا کنیم; آنان را پیشوایانى قرار دهیم که از ایشان پیروى شود و مواهبى را که در اختیار فرعونیان بود از آنِ ایشان کنیم. (قصص/5)

وی ادامه داد: آیه مفهوم استضعاف را به مثابه یک واژه کلیدی بیان کرده است، طبق این آیه کریمه حضرت ولی عصر مصداق مستضعف شمرده می شود.

عضو هیئت علمی مرکز فرهنگ قرآن افزود: برای استضعاف معانی متعددی بیان شده است، برای مثال کسی که دارای نقصان عقل و مهارت های ادراکی لازم برای زندگی است مستضعف عقلی گفته می شود، یا کسی که دچار معلولیت جسمی است و نمی تواند به تنهایی امور روزمره خود را انجام دهد چنین کسی را مستضعف جسمی می نامند. به همین ترتیب اگر کسی دچار فقر و مسکنت بوده و قادر به اداره معاش خود و خانواده نباشد مستضعف سیاسی است.

این پژوهشگر حوزه علوم قرآنی ادامه داد: اگر حاکمی از سوی مردم اطاعت نشود و فرامین او را نافذ نداند او را مستضعف می نامیم. چنانکه قرآن کریم در داستان حضرت موسی (ع) و سامری از زبان هارون (ع) به این نوع استضعاف اشاره کرده است. زمانی که موسی(ع) به کوه طور رفته بود سامری با ساختن بتی در شمایل گوساله مردم را دچار فتنه ساخت و از یکتاپرستی به سوی بت پرستی دعوت کرد،مردم هم مفتون شدند. هنگامی که پیامبر خدا بازگشت و حال و روز قوم خود را آنگونه دید برادر و جانشین خود هارون(ع) را مواخذه کرد:

«وَلَمَّا رَجَعَ مُوسَىٰ إِلَىٰ قَوْمِهِ غَضْبَانَ أَسِفًا قَالَ بِئْسَمَا خَلَفْتُمُونِی مِنْ بَعْدِی ۖ أَعَجِلْتُمْ أَمْرَ رَبِّکُمْ ۖ وَأَلْقَى الْأَلْوَاحَ وَأَخَذَ بِرَأْسِ أَخِیهِ یَجُرُّهُ إِلَیْهِ ۚ قَالَ ابْنَ أُمَّ إِنَّ الْقَوْمَ اسْتَضْعَفُونِی وَکَادُوا یَقْتُلُونَنِی فَلَا تُشْمِتْ بِیَ الْأَعْدَاءَ وَلَا تَجْعَلْنِی مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمِینَ» و چون موسى خشمگین و اندوهناک به سوى قوم خود بازگشت به آنان گفت: پس از رفتنم مرا بد جانشینى کردید . آیا مى خواستید کار پروردگارتان (فرو فرستادن تورات) پیش از زمانش تحقق یابد ؟ آن گاه صحیفه هاى تورات را افکند و سر برادرش هارون را با چنگ زدن به موهایش گرفت و او را به سوى خود مى کشید. هارون گفت : اى پسر مادرم ، این قوم مرا به ناتوانى کشاندند و نزدیک بود مرا به خاطر مخالفت با گوساله پرستى بکشند. پس دشمنان را با نکوهش من شادمان مساز، و مرا در مخالفت با خود همراه این ستمکاران مشمار» (اعراف/150)

وی ادامه داد: هارون در پاسخ عرض کرد که این قوم را دچار استضعاف کردند و نزدیک بود مرا بکشند. بی تردید اطلاق مستضعف به وجود مقدس حضرت ولی عصر با هیچ کدام از معانی پیشین جز معنای سیاسی آن سازگار نیست.

حجت الاسلام و المسلمین بهمنی با بیان اینکه عامل این استضعاف مردمند افزود: اگر مردم سبب استضعاف ائمه اطهار به ویژه حضرت ولی عصر(عج) هستند بنابراین بسیار منطقی است که تغییر و تحول در اندیشه و رفتار مردم سبب خروج آن حضرت از استضعاف و در نتیجه ظهور پر برکت ایشان شود. به نظر می رسد اراده خدای تعالی از طریق شکل گیری تحول و تغییر در مردمانی است که آن حضرت را از استضعاف خارج می کند. به امید روزی که مسلمانان به سطی از شایستگی و قابلیت برسند که وعده الهی درباره آنان و ولیشان تحقق یابد.

انتهای پیام/113

منبع: ایسکا: (پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی)

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)