رئیس جمهور منتخب شعارهای خود بر اخلاق و تدبیر را عملی سازد

ایسکا؛ پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی: مدیر گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم مطرح کرد: رئیس جمهور منتخب با توجه به شعارهای انتخاباتی، اخلاق و تدبیر را در عمل سرلوحه کار خود قرار دهد.

به گزارش ایسکا حجت الاسلام و المسلمین بهمنی در گفتگو با سایت پژوهشگاه اظهار داشت: خدا را شاکریم که بار دیگر ملت انقلابی و ظلم ستیز ایران اسلامی جلوه ای دیگر از چهره تابناک خود را ظاهر ساخت. مردم عزیز ایران اسلامی با حضور حداکثری در انتخابات حماسه سیاسی دیگر آفریدند در حالی که دشمن امید داشت با اعمال حصر و تهدید و فشار و صدها عمل غیر اخلاقی دیگر پیوند مردم و نظام را دچار آسیب سازد.

 مردم دوباره اعتماد خود به روحانیت را نشان دادند

وی ادامه داد: مردم عزیز ایران از میان داوطلبان به دوش گرفتن مسئولیت بزرگ ریاست جمهوری به یک روحانی رای داد و نسبت به او ابراز اعتماد کردند. طبعا شعارهای اصلی و جهت گیری اصولی او آرای چندین میلیون از حماسه سازان کشور را به خود جلب کرد. در میان شعارهای رئیس جمهور منتخب دو مفهوم اخلاق و تدبیر بیش از دیگر مفاهیم می درخشند.

وی افزود: اکنون چشمان مراقب بیش از 75 میلیون نفر به او دوخته شده است که از شعار اخلاق و تدبیر خود چگونه رمزگشایی و پاسداری می کند. او با کسب اکثریت آراء به درجه ای رفیع از منزلت در میان مردم و مسئولان کشور رسیده است.

رئیس جمهور اخلاق و تدبیر را در وجود خود درونی سازد

مدیر گروه علوم قرآنی اضافه کرد: توصیه بنده به ایشان این است که طبق شعار خود این فراز از دعای حضرت سجاد(ع) را از خدا بخواهد و در وجود خود درونی سازد. آن حضرت فرمود:«…لا ترفعنی فی الناس درجة الاحططتنی عند نفسی  مثلها و لا تحدث لی عزاً ظاهراً الا احد ئت لی ذلة باطنة عند نفسی بقدرها» درجه و مرتبه مرا نزد مردم بلند مگردان مگر آنکه مرا به همان اندازه نزد خودم پست گردانی و عزتی آشکار برایم ایجاد مکن، مگر به همان اندازه در باطنم خاکسار سازی.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه اظهار داشت: این تواضع درونی به مثابه لنگری است که صاحبان مقامات و مناصب رفیع را از طوفان های کبر و حرص و حسد مصونیت می بخشد.

این پژوهشگر علوم قرآنی اضافه کرد: همچنین روایتی را از کتاب کافی شریف یادآور می شوم که با فراز یاد شده از دعای سید الساجدین هماهنگ است و نمونه اعلای معنی آن را نشان می دهد

«هارون بن الفضل قال: رأیت أبا الحسن (علیه السلام) فی الیوم. الذی توفی فیه أبوجعفر (علیه السلام) فقال: إنا لله وإنا إلیه راجعون مضى أبوجعفر فقیل له: وکیف عرفت ذلک؟ قال تداخلنی ذلة لله لم أکن أعرفها»

هارون بن فضل نقل می کند: ابی الحسن علی بن محمد امام هادی (ع)  را در روزی که پدرش امام جواد (ع) درگذشت دیدم آن حضرت کلمه استرجاع را بر زبان آورد و فرمود:«انا لله و انا الیه راجعون ابوجعفر از دنیا رفت» از آن حضرت پرسیده شد چگونه دانستی که پدر شما از دنیا رفت؟ آن حضرت پاسخ داد زیرا ذلتی بی سابقه در وجودم وارد شد که پیش از آن چنین ذلتی را تجربه نکرده بودم. (کافی جلد 1ص381)

وی در تفسیر این دعا بیان داشت: قابل توجه است که امام معصوم از میزان ذلت بی سابقه ای که در وجود مبارک خود احساس می کند در می یابد که امام شده و به بالاترین مقام ممکن پس از رسول خدا(ص) در هستی رسیده است. تلازم ذلت درونی با مقام امامت در دل معصوم امری طبیعی است. پیروان آن حضرت باید بکوشند به تناسب مقام و منزلت ظاهری به  چنین لنگرگاه درونی دست یابند.

وی با اشاره به شعار رئیس جمهور محترم بر تدبیر مداری در کارها اضافه کرد: درباره شعار پسندیده تدبیر هم توجه رئیس جمهور محترم را به فراز دیگری از دعای مکارم الاخلاق جلب می کنم که می فرماید:

اللّهُمّ اجْعَلْ مَا یُلْقِی الشّیْطَانُ فِی رُوعِی مِنَ التّمَنّی وَ التّظَنّی وَ الْحَسَدِ ذِکْراً لِعَظَمَتِکَ، وَ تَفَکّراً فِی قُدْرَتِکَ، وَ تَدْبِیراً عَلَى عَدُوّکَ،( صحیفه سجادیه دعای 20).

آن حضرت از خدا می خواهد به جای سه امر نامطلوب، تمنیات، گمان های باطل و حسد که ممکن است شیطان در قلب انسان وارد کند سه امر مطلوب، ذکر عظمت خدای تعالی، تفکر در قدرت او و تدبیر بر دشمن را به او بدهد. امیداواریم خدای تعالی ما و رئیس جمهور محترم را نسبت به سه خصلت نامطلوب یاد شده مصون سازد و به جای آن سه خصلت مطلوب و محبوب یاد شده را که از جمله آن تدبیر بر علیه دشمن خداست عطا فرماید.

انتهای پیام/113
منبع: ایسکا: (پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی)

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)