انتشار ترجمه قرآن بدون متن عربی کار پسنديده‌ای نيست.

دوشنبه 21 اسفند 1391 08:49:10             شماره‌ خبر :1201516
پرونده قرآن‌های فارسی/3
حجت‌الاسلام بهمنی در گفت و گو با خبرگزاری ايکنا گفت:
هيچ ترجمه‌ای توانايی انتقال معانی قرآن كريم را ندارد.
گروه ادب: مدير گروه علوم قرآنی مركز فرهنگ و معارف قرآن كريم درباره چاپ قرآن‌های فارسی بدون متن عربی گفت: هيچ ترجمه‌ای توانايی انتقال معانی قرآن كريم را ندارد و ترجمه فارسی بدون متن عربی كار پسنديده‌ای نيست.

حجت‌الاسلام والمسلمين سعيد بهمنی، مدير گروه علوم قرآنی مركز فرهنگ و معارف قرآن كريم
حجت‌الاسلام والمسلمين سعيد بهمنی، مدير گروه علوم قرآنی مركز فرهنگ و معارف قرآن كريم در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، درباره اينكه انتشار ترجمه فارسی قرآن بدون متن عربی كار مجازی است يا نه، گفت: لازم است مراجع تقيلد درباره جواز شرعی اين كار نظر بدهند؛ اما بدون اينكه بخواهيم نظر شرعی عميقی در اين‌باره بدهيم، اين اقدام مثل اين است كه ترجمه يك آيه را روی كاغذ بنويسند و به كسی دهند، اين كار فی نفسه مشكلی ندارد، اما اگر اين كار در سطح وسيعی انجام شود چه اتفاقی می‌افتد؟

وی با اشاره به آيه «انا انزلناه قرآنا عربيا لعلكم تعقلون» افزود: متن قرآن عربی مبين است و خداوند عالم اراده‌اش بر اين تعلق گرفته كه معانی را با اين زبان خاص به انسان منتقل كند و اگر قرار بود ترجمه فارسی آن ارحج باشد، «قرآنا فارسيا» مطرح می‌شد، از اين رو براساس آيه قرآن، خداوند بر عربی بودن زبان وحی تأكيد كرده است.

حجت‌الاسلام بهمنی ادامه داد: اگر متن فارسی بدون تعلق به زبان عربی منتشر شود، ممكن است خواسته يا ناخواسته فكرهای ديگری پشت اين اقدام باشد مثل بعضی‌هايی كه كوركورانه عربی‌ستيزی می‌كنند.

وی با بيان اينكه زبان فارسی با زبان عربی ممزوج است، اظهار كرد: در زبان فارسی در برخی جاها، بايد كلمات عربی حذف شود كه آن هم قواعدی دارد كه در كجا كنار گذاشته شود و در كجا پذيرفته شود، اما هيچ افراطی در اين زمينه پذيرفته نيست.

حجت‌الاسلام بهمنی با بيان اينكه نشر قرآن بدون متن عربی كار شايسته‌ای نيست، تصريح كرد: آثار معنوی كه درباره قرآن كريم مطرح است، در متن عربی آن از جمله نگاه به مصحف قرآن و مغفرت بوده و اين آثار معنوی در متن فارسی وجود ندارد؛ در متن عربی است كه اگر لازم است كسی دست به مصحف بزند، بايد طاهر باشد، اين قدسيت و آثار معنوی مربوط به متن عربی و نه فارسی و يا هر زبان ديگر است.

 حجت‌الاسلام والمسلمين سعيد بهمنی:
ممكن است افرادی از روی غرض ورزی اقدام به اين كار كنند و بخشی نيز يا از روی ساده‌لوحی اين كار را انجام دهند با اين هدف كه مخاطبان معانی قرآن را بهتر دريافت كنند چرا كه معتقدند وقتی متن عربی قرآن را نمی‌فهمند چه فايده‌ای دارد كه آن را بخوانند از اين رو، دست به اين کار بيهوده می‌زنند و به اين وسيله بخشی از آثار معنوی قرآن را ناديده می‌گيرند.

وی با بيان اينكه هيچ ترجمه‌ای توانايی انتقال كامل معنای قرآن كريم را ندارد، بيان كرد: بهترين مثالی كه برای ترجمه فارسی قرآن می‌توان زد اين است كه شما از يك موجود زنده با طراوت يك مجسمه می‌سازيد، هدف اين است كه مردم با خود كلام وحی آشنا شوند و عمق و ژرف اين زبان را بياموزند چرا كه خداوند اراده كرده با اين زبان خاص قرآن را نازل كند تا عقل مردم بارور شود.

حجت‌الاسلام بهمنی با اشاره به نحوه برخورد با اين افراد تصريح كرد: ممكن است افرادی از روی غرض‌ورزی اقدام به اين كار كنند و بخشی نيز يا از روی ساده‌لوحی اين كار را انجام دهند با اين هدف كه مخاطبان معانی قرآن را بهتر دريافت كنند، چرا كه معتقدند وقتی متن عربی قرآن را نمی‌فهمند چه فايده‌ای دارد كه آن را بخوانند از اين رو بخشی از آثار معنوی قرآن را ناديده می‌گيرند.

وی با اشاره به مرحوم كاظم ساروقی، بيسوادی كه حافظ كل قرآن شد، گفت: در حالات وی بيان شده كه وی سواد نداشته اما می‌توانسته متن عربی قرآن را از متن فارسی تشخيص دهد و دست روی كتاب می‌گذاشت و تشخيص می‌داد كه اين كلمات عربی آيه است و وقتی سؤال می‌شد كه بقيه چيست؟ می‌گفت بقيه كلمات تاريك است و اين آيه نور دارد.

بهمنی با بيان اينكه كسی كه تنها به ترجمه بسنده می‌كند، در هر حال كار پسنديده‌ای انجام نمی‌دهد، اظهار كرد: اين كار بايد از طريق ملی ساماندهی شده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه‌های علميه و معاونت قرآن در وزارت ارشاد سياستگذاری شده و راهبردهای خود را مشخص كنند كه هيچ‌كس حق ندارد، متن فارسی قرآن را به شكل انبوه منتشر كند، هرچند حسن فاعلی داشته باشد، اما از جهت‌گيری اصلی خداوند فاصله گرفته است.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

سلام :
حاج آقا سوالی داشتم بی مقدمه می پرسم؟
اصفهان که بودم توی تخت فولاد کتابی به نام حدیث قدسی به اهتمام : محمد جواد باقی زاده را خریدم و شروع به مطالعه آن کردم .
کلیت آن سخنانی از خداوند متعال مه در قرآن کریم نیامده
در یکی از احادیث در صفحه 49 با عنوان خوردن انگور سیاه باعث از بین بردن غم و اندوه میشود ، آمده : امام صادق (ع) فرمود : در زمان حضرت نوح (ع) ، وقتی که آب روی زمین ، از استخوان مرده های غرق شده پر شد و نوح این منظره را دید و به شدت ناله کرد و اندوه ناک شد .
خداوند به وی وحی نمود : این نتیجه عمل توست ، تو آنها را به نزول عذاب دعوت کردی
نوح فرمود : خداوندا من از این عملم به تو استغفار میکنم و توبه می نمایم و بعد خداوند به او وحی فرمود : انگور سیاه بخور تا غم از دلت بیرون رود .

حال سوالم این است که منظور از انگور سیاه همان شراب است .

سلام. منظور از انگور سياه همان انگور سياه است که کشمش آن نيز مويز ناميده شده و همين اثر را دارد. انگور سياه طبيعتی گرم دارد و از نظر فيزيولوژی سبب انسجام ذهنی می‌شود. قطعاً مراد از آن، چيزی نيست که فرموده‌ايد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت نهایت صرفه‌جویی را امسال انجام داده است، با 90 هزار میلیارد تومان با یک بودجه ای که حداقل باید 130- 135 هزار میلیارد تومان خرج می شده، کشور را اداره کرده ایم، گفت: کارهای اساسی در کشور اجرا شده است من نمی گویم باید به این دولت جایزه بدهیم، اما یکی از نمادهای اصلی رفتن پول سر سفره مردم همین هدفمندی یارانه ها است که بعضی ها بدون ارائه یک سند و استدلال با آن مخالفت می کنند. نمی دانم چرا از قول مردم حرف می‌زنند. اینکه مردم می گویند ما نمی خواهیم، مردم خودشان زبان دارند، می توانند حرف بزنند. من هم با مردم در تماسم، شاید خیلی بیشتر از بسیاری از نهادها. یک نهاد با همه مجموعه اش چقدر با مردم ارتباط دارد؟ من بیش از آن ارتباط دارم.

۴- این‌جانب در بحثی نسبتاً مفصل، معنای ظاهر و باطن قرآن از نظر ائمه: را بررسی کرده‌ام، که در پژوهش‌های قرآنی شماره ۶-۵،‌ چاپ شده است.

سلام (استاد زمانه) :
استاد ناراحت نمی شید که من اینقدر در این نظران به شما استاد زمانه میگویم !!!؟ دلیلش خواندن یکی از مطالب شما بود که خودتان لقب فرزند زمانه را به خود اختصاص دادید .

استاد شاکی ام ، ناراحتم ، من زیاد به سیاست بازی کاری ندارم ، گاهی در سیاست سرک میکشم ، کنجکاوی میکنم ، اما از سیاست یازی بدم می آید . من در مسئله رهبری شک و مشکلی ندارم . دوستم ندارم به بحث مستقیم در پیرامون سیاست نه (سیاست بازی) و جبه گری با این و آن بپردازم . ولی گاهی در حوزه با برخی افراد بحثم میشود . نمیدانم اخه گاهی در طرفداری از شخصی بعضی افراد چنان رفتار خشک و تند و یک طرفه ای میکنند که انسان در حیرت می ماند .

استاد من با یکی از بچه های مشهدی در حوزه خیلی بحثم می شود ، استاد اصلاً انگار آب من با این انسان توی یک جوب نمیره . این آقا طرفدار شدید رهبری است . من هم رهبری را قبول دارم اما این فرد نمی دانم چرا اینگونه است . آرای هیچ کس برایش مهم نیست . حرف خودش را قبول دارد تمام نظرات خود را مستدل خوانده و نظرات دیگران را پوچ و بی منشاً و منبع می خواند .

من مشکلی با نظرات این شخص ندارم اما جایی جوش می آورم که مثل نظر بالا یکی بگوید آخه مگه مردم مشگلی دارند ، آخه چرا نمی گذارید مردم حرف بزنند ، مگر مردم زبان ندارند ، مردم همه راضی اند ، نارحتیم این است ، شکایتم این است ، دلخوریم این است .
آخه اکثر این افرادی که اینگونه سخن میگویند مخصوصا در حوزه ی ما کسانی اند که پدری پول دار دارند و هیچ مشکلی در حوزه اقتصاد نداشته و همش دم از خوبی دولت و … میزنند . من با این مشکل دارم .

مشکلم این است که حرف من در حوزه هم خریدار ندارد ، مشکلم این است که وقتی این حرف های را در بحث چند نفری بین طلاب نیز میکنی ، هنوز 3 دقیقه نگذشته شب باشه ، نصف شب با شه ، صبح باشه فرقی نمی کنه من و میکشونن دفتر و من را ضد ولایت فقیه خوانده و من را متهم می کند .

مشکل من این است مگر نمی گویید بگذارید مردم سخن بگویند . پس چرا تا در جایی حتی مثل حوزه انتقادی بشود اینگونه رفتار میکنیم ، دم از مردم می زنند ، دم از آزادی بیان اما ، اگر ندیدی حاچ آقا شما این نظر رو به صورت عمومی تایید کن ببین به فردا نرسیده سایت شما فیلتر می شه یا نه .

من مشکلی با ولایت و رهبری ندارم ، مشکلم از این انسان هایی است گه اینگونه سخن می گوییند . آیا اینگونه افراد تا به حال شده که به جایی برسند که حتی پول بیلیط مترو را نداشته باشند و خدا ، خدا کنند که در بیلیط اعتباریشان کمی پول باشد که فقط در گیت باز شود و بتوانند به راهشان ادامه دهند ، آیا تا بحال دیدند پدری کارمند را که چند وقتی است در جیبش نتها 200 تا تک تومانی است
و به خاطر این که کمتر خانه باشه و یک وقت کسی بهش نگه فردا برایم هزار تومان پول بزارید مجبور میشود در ماه رمضان تا ساعت 6 سر کار بماند تا وقتی به خانه می آید بره بخوابه تا کسی یک وقت بهش نگه پول . تا حال دیدند پسری پدرش رو بخاطر نداشتت پول سرزنش کنه و تا بحال دیدند پدری که جراءت گفتن این که یک لیوان چایی برایش بیارند و نداره که یک وقت نکنه کسی بهش برگرده فقط بخاطر این که پول نداره ، فقط بخاطر این که دولت اظافه کاری ها رو یک ماهه نداده .

آخه آتیش میگیرم ، آتیش میگیرم وقتی کسی اینجوری حرف میزته که خودش تعریف میکنه پدرش بخاطر گرفتن معدل 18 نه 20 پانصد هزار تومان بهش هدیه داده است . کسایی این حرف ها رو میزنند که هنوز هزینه خورد و خوراک ، پوشاک و … باباش بهش میده .

من از این آتش میگیرم ، من از این می سوزم ، از این که دم از آزادی بیان میزنیم ، اما آزادی بیان کجاست ، نه حاج آقا شما به من بگویید آزادی بیان کجاست ، بخدا فضا اینقدر اطلاعاتی است که اگر چند تا جوان با هم به پارک بروند تا برگشتشون پدر مادرشون باید بمیرن و زنده بشن .

استاد من اصلاً اهل انتقاد زیاد نیستم ، حرف هایم را پیش شما گفتم که اگر هم اشتباه است شما که آگاه تر از من هستید ، راهنماییم کنید .

بعضیا دم از تو اجتماع بودن می زنند و جوری هم رفتار میکنند که هیچ مشکلی وجود نداره من نظر دهنده محترم این مطلب را نمی شناسم ، اما یک سوال دارم از ایشان ، ایشان که اینقدر میگویند با مردم ارتباط دارند ، واقعاً مردم راضی اند ، استاد به نطر شما واقعاً مردم راضی اند.

پس این مخالفینی که من هر روز می بینم کیستند ؟؟؟

استاد من بازهم میگویم من اهل انتقاد نیستم حقیقتاً حرف هایم را پیش شما گفتم تا با راهنمایی هایتان کمی آرامم کنید .

با تشکر استاد زمانه !!!

راستی مواظب باشید که یک وقت فیلتر نشید .

سلام
فعلاً به همين مقدار بسنده می‌کنم که بنده در نوشته‌ی يادشده لقب «فرزند زمانه» را به خود اختصاص نداده‌ام؛ بلکه عرض کرده‌ام که لازم است روحانی فرزند زمانه‌اش باشد. البته اينکه در اين نوشته‌ها مرا فزند زمانه می‌خوانی؛ صرفاً ابراز لطف شما را نشان می‌دهد؛ نه بيش و نه کم.
همچنين سخن استادم را يادآور می‌شوم که می‌فرمود: توجيه اين نظام (جمهوری اسلامی) خيانت؛ تضعيف آن جنايت؛ و تکميل آن رسالت ماست.
موفق باشيد.