انقلاب و ثمرات آن، مرور و محاسبه‌ای گذرا به مناسبت دهه فجر سی و چهارمين سال پيروزی انقلاب اسلامی

پايگاه اطلاع رساني پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي: به مناسبت فرارسيدن دهه فجر و سي و چهارمين سال پيروزي انقلاب اسلامي و لزوم توجه به دستاوردها و ثمرات آن مصاحبه اي را با حجت الاسلام و المسلمين بهمني عضو هيئت علمي مركز فرهگ قرآن ترتيب داده ايم كه توجه خوانندگان محترم را به آن جلب مي كنيم.
به نظر شما به چه جنبه اي از دستاوردهاي انقلاب بايد بيشتر توجه كرد؟
معمولا در مناسبت دهه فجر به بيان و يادكرد دستاوردهاي انقلاب و نتايج ايجابي عملكرد خود مي پردازيم. اين يادكردها و مرور عملكردها الگويي پسنديده و از باب ذكر نعمت هاي الهي است. با اين حال در اين مناسبت ها كمتر به محاسبه و يادكرد آرمان هاي بلند و جنبه سلبي عملكردهاي خود پرداخته ايم. به اعتقاد بنده لازم است همه ما و از جمله خود بنده مروري بر داده هاي انقلاب اسلامي به خود داشته باشيم كه نوعي ذكر نعمت هاي الهي است.
با اين رويكرد لطفا بفرمائيد ثمرات انقلاب براي شما چه بوده است؟
زماني كه انقلاب اسلامي در ايران روي داد بنده 18 سال داشتم و سال آخر متوسطه را مي گذراندم . به طور كلي اكنون كه از مرز 50 سال گذشته ام. پيشينه 45 سال حضور در محيط علمي را دارم كه 33 سال آن در ظرف انقلاب اسلامي بوده و 35 سال حضور در فضاي انقلاب اسلامي. 32 سال حضور در حوزه علميه شيعه، 18 سال مديريت علمي و 15 سال حضور در يكي از بزرگترين و معتبرترين مراكز تحقيقات اسلامي ايران (پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي). 20 سال هم در سطوح ستادي استاني و ملي برنامه ريزي كشور حضور داشته ام. و نيز حضور در شكل گيري چندين سند راهبردي كشور نظير منشور توسعه فرهنگ قرآني و برنامه 5 ساله توسعه و نيز تدوين نقشه مهندسي فرهنگي كشور.
با اين وجود انقلاب براي شما بسيار پرثمر بوده است؟
بله هر يك از موارد ياد شده نمونه اي از داده هاي انقلاب اسلامي به بنده بوده است. اما نكته اي كه وجود دارد اين است كه اگر اكنون به محاسبه بنشينم از خود مي پرسم 45 سال حضور در محيط علمي چه نتيجه اي و ثمراتي داشته است آيا تاكنون مسئله اي از مسائل علمي كشور را حل كرده ام؟ آيا ميراث علمي دانشمندان گذشته افزوده ام؟
پاسخ هيچ يك از پرسش هاي ياد شده مثبت نيست. بنابراين داده هاي انقلاب به اينجانب هيچ ستاده­ي قابل توجه اي ندارد.
آيا از عملكرد خود در 35 سال حضور در فضاي انقلاب اسلامي راضي نيستيد؟
خير، وقتي 35 سال حضور در فضاي انقلاب اسلامي كه هزاران عرصه رشد و شكوفايي را براي امثال من فراهم كرده است مرور مي كنم نمي توانم از عملكرد خود راضي باشم. تصور من از يك انقلاب كه تحقق و پيروزي آن يكي از آرزوهايم بود اين است كه خود ما تجسم ارزشهاي آن باشيم. بدين معني كه ساكن و بي علم نباشيم و متناسب با اهداف انقلاب حركت كنيم و موج و اميد بيافرينيم.
اين حركت و اميد انقلابي چگونه سنجيده مي شود؟
حركت آن است كه هرجا انقلاب اسلامي اقتضا مي كند پيشگام و حاضر باشد، موج يعني هرگاه انقلاب اسلامي نيازمند مغزها و دست ها و چشم هاست آن ها را در مسير انقلاب انگيزه مند سازد. اين يعني در هيچ شرايطي ياس به خود راه ندهيم و در تعامل با ديگر همراهان آنها را سرشار از اميد و شوق به حركت در مسير انقلاب و اهداف اسلامي آن كنيم. لازم است اذعان كنم كه ابعاد فوق در اينجانب يا نبوده و يا قابل توجه نيست.
نقش انقلاب و رهبري امام خميني در گرايش جوان ها به حوزه علميه چگونه بوده است؟
بي ترديد اگر رهبري حضرت امام (قدس سره) و برخورداري از فضاي انقلاب اسلامي نبود امثال بنده به حوزه علميه روي نمي آورديم. اين انقلاب اسلامي بود كه مرا به حوزه علميه پربركت قم هدايت كرد. پس از حضور در اين محيط آكنده از نور و ذكر و رشادت پرسش اين است كه بايد اكنون در چه موقعيتي بودم نخستين مطالبه از خودم اين است كه به چه ترازي از دانش اسلامي رسيده ام با حضور بيش از سه دهه بايد اكنون مجتهدي مسلّم و قابل تكيه بودم يا دانشمندي كه بتواند شاگرداني توانمند را براي اسلام عزيز و انقلاب آن و مردم متدين تربيت كند. روشن است كه هيچ يك از انتظارات فوق را تامين نكرده ام.
ارزيابي شما از وضعيت كنوني انقلاب و رويش هاي آن چيست؟
نمونه هاي فوق نشان مي دهد كه داده هاي انقلاب و برخورداري از نعمت هاي بي شمار آن با ستاده ها در وجود امثال بنده قابل قياس نيست. اين محاسبه سرانگشتي مرا درمقابل امام و انقلاب و اسلام و رهبري عزيزمان سرافكنده مي كند. هر چند ديگراني هستند كه به حمد لله به رشادتها و شايستگي هاي فراواني در مقابل نعمت انقلاب اسلامي رسيده اند و انقلاب از نور وجود آنها متنعم است و در مواردي به آنها تكيه دارد. و اين مايه اميد است كه هرچند وجودي مثل من بي ثمر يا كم ثمر است ولي رويش ها وبالندگي اين انقلاب كماكان خيره كننده است. گويي اين آيه قرآن كريم رويش هاي انقلاب اسلامي را به تصور مي كشد:
«مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ ۖ تَرَاهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا يَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا ۖ سِيمَاهُمْ فِي وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ ۚ ذَٰلِكَ مَثَلُهُمْ فِي التَّوْرَاةِ ۚ وَمَثَلُهُمْ فِي الْإِنْجِيلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَىٰ عَلَىٰ سُوقِهِ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ ۗ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا» (فتح/26)
انتهاي پيام/113
منبع: پايگاه اطلاع رساني پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)