مردم به هر بهانه‌ای با ائمه (ع) تجديد عهد می‌كنند

  به گزارش گروه اجتماعی ايکنا: مدير گروه علوم قرآن مركز فرهنگ و معارف قرآن كريم با اشاره به نقل‌های مختلف درباره هفتم صفر، گفت: در هر دو نوع يادكرد از اهل بيت(ع)، چه در مصائب و چه در ميلاد‌های ائمه(ع)، نوعی التذاذ وجود دارد و مردم به هر بهانه‌ای می‌خواهند متذكر ياد ائمه(ع) شوند.

حجت‌الا  سلام والمسلمين سعيد بهمنی، مدير گروه علوم قرآن مركز فرهنگ و معارف قرآن كريم در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) در خصوص احتمال همزمان بودن روز ولادت امام موسی كاظم(ع) و روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) و عملكرد شيعه در اين روز، گفت: شيعه به لحاظ مظلوميت تاريخی خود و احساس مظلوميت نسبت به پيشوايان خود بسيار علاقه‌مند است به هر بهانه‌ای از ائمه(ع) ياد كند و در ذائقه مردم متدين ما هيچ چيز زيباتر و ماناتر از ذكر اهل بيت(ع) نيست.

وی تصريح كرد: يعنی در متن جامعه متدين هر وقت ذكر اهل بيت (ع)، مظلوميت و فضائل آنها عنوان می‌شود، يك نوع هم‌سنخ‌گويی بين مردم شيعه و به ويژه مردم ايران شكل می‌گيرد، گويی كه نوعی همزاد پنداری با اهل بيت(ع) دارند و سرگذشت معصومان را سرگذشت خودشان دانسته هر آنچه بر ائمه گذشته است را متعلق به خودشان می‌بينند، به نحوی كه انگار اين مصائب را خود تجربه و بر سرنوشت خودشان وارد شده است.

مدير گروه علوم قرآن مركز فرهنگ و معارف قرآن كريم تصريح كرد: در هر دو نوع يادكرد از اهل بيت(ع) (چه در مصائب و چه در ميلاد‌های ائمه) نوعی التذاذ وجود دارد؛ مردم ما در ميلاد  ها پيشوايان خودشان را ياد می‌كنند، گويی كه بخشی از وجود كمال يافته و آرمان نهايی خودشان پا به عرصه وجود گذاشته است و شادمان شده جشن می‌گيرند، در عزاداری‌ها و مصائب هم به گونه‌ای تخليه می‌شوند، گويی برای مصائب خودشان گريه می‌كنند.

وی ادامه داد: اين پيوند درونی مردم ما با ائمه باعث شده كه حتی اگر خبرهای ضعيفی در مورد شهادت و ميلاد ائمه(ع) نقل شود باز هم به آن اهميت داده در سال چند نوبت ميلاد و چند نوبت وفات برای ائمه داشته باشند؛ مردم ما با ائمه (ع) از درون پيوند دارند و به هر بهانه‌ای می‌خواهند متذكر اين پيوند شود و تجديد عهد كنند.

حجت‌الاسلام بهمنی با اشاره به مشهود بودن و شگرف بودن پيوند مردم ايران با ائمه(ع)، تصريح كرد: اين پيوند درونی مردم زمينه را مساعد كرده كه خبرهای ولو ضعيف در خصوص روز ميلاد و وفات ائمه(ع) را جدی گرفته و بهانه‌ای برای ذكر و تذكر ائمه(ع) قرار دهند.

وی در پايان تصريح كرد: در كنار هم بودن ميلاد و شهادت دو نفر از ائمه هيچ تأثيری در ابراز ارادت و عشق مردم به آنها ندارد و همزمان می‌توانند هر دو را با هم داشته باشند چرا كه وجود مردم ما ظرف بروز محبت به ائمه(ع) شده است.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)