وحدت حوزه و دانشگاه در گفت وگوی شفقنا با حجت الاسلام بهمنی؛ اساس، وحدت در هدف است.

  • دسته: اخبار
  • دبیر
  • بازدید: 1,936 views

به گزارش شفقنا: عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: تعامل و ارتباط بین این دو نهاد علمی وجود دارد اما تعامل مدیریت شده در این مسیر مستلزم تدوین یک ادبیات ویژه است.

حجت الاسلام سعید بهمنی در پاسخ به این سوال که به چه میزان در حوزه به مسایل روز پرداخته می شود به خبرنگار شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)گفت: این مساله که آیا در حوزه به مسایل روز پرداخته می شود یا نه در ایجاد ارتباط با دانشگاه موثر نیست، چون در تحقیقاتی که انجام داده ام، امسال نزدیک به 90 درصد از پایان نامه های دانشگاهی مربوط به مسایل روز نبوده است.

او تاکید کرد: در عین حال پرداختن به مسایل روز برای هر شخصی که به دانشی می پردازد و می خواهد باعث بهزیستی مردم و جامعه باشد لازم است. در این باب در روایت هم آمده که در حوادث واقعه به احادیث ما مراجعه کنید، و تاکید این مراجعه برای احادیث واقعه است،حوادث واقعه به حوادثی می گویند که شخص پرسشگر در متن آن واقعه حضور داشته است. براین اساس دانشمند اسلامی ما زمانی به ثمر دهی دانش می رسد که دانش خود را درمورد مسایل روز به کار گیرد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مورد ضرورت ارتباط حوزه و دانشگاه تصریح کرد: اصل ارتباط بین آحاد مومنان امر مطلوبی است، چهاین ارتباط بین دو نفر یا صد نفر و چه آن که به صورت صنوف و گروهی با یکدیگر ارتباط داشته باشند. در کل ارتباط باعث توانمندی مومنان می شود.

بهمنی افزود: در اصل یک ارتباط هم افزا جزء ضروریات اجتماعی است. اما اگر بخواهیم بگوییم که آیا این دو نهاد بی نیاز نسبت به هم هستند؟ باید گفت نه، حوزه برای شناخت بسیاری از موارد نیاز به یک سری تخصص هایی دارد که در دانشگاه تامین می شود و همچنین دانشگاه هم برای داشتن بسیاری از دانش های دستوری و اعتباری نیاز به دانش حوزه دارد. به این معنی که دانشگاه مسلمانان نیاز به دانشی دارد که اسلامیت آنها را تامین کند.

او با تاکید بر اینکه ارتباط علمی و هدفمند بین این دو نهاد امری کاملا ضروری است، به خصوص که در حال حاضر رشته های مشترکی بین این دو نهاد وجود دارد، افزود: در دانشگاه رشته هایی وجود دارد که خاستگاه آن حوزه علمیه است مانند رشته های الهیات و اخیرا بعضی رشته های علوم انسانی و در برخی نهاد ها و موسسات حوزوی هم رشته های دانشگاهی شکل گرفته مانند روانشناسی، جامعه شناسی و مدیریت. در نتیجه می توان گفت وجود رشته های همسان در حوزه و دانشگاه باعث تبادل اطلاعات بین حوزه و دانشگاه خواهد شد.

بهمنی در مورد وجود دغدغه های مشترک بین داشگاهیان و حوزویان گفت: آن چیز که باعث ایجاد وحدت بین این دو نهاد و یا حتی نهاد های دیگر یک نظام اسلامی  با یکدیگر خواهد شد وحدت در هدف است، به معنای اینکه تمامی اهداف تعالی اسلام باشد. اگر از این زاویه نگاه کنیم تمام نهاد های یک نظام اسلامی باید دنبال یک هدف الهی مشترک که همان بندگی خدا و کسب رضایت الهی است باشند.

بهمنی گفت: در مورد این اهداف بین تمام نظام های اسلامی این همانی وجود دارد. و باید بدانیم که توجه به این مساله باعث حل بسیاری از مشکلات در نهادها خواهد شد. به طور مثال در اوایل سال های دهه 1370 آامریکاییان همایشی را در شرم الشیخ مصر تشکیل دادند که هدف از این همایش بازتعریف خانواده بود. در این طرح آنها جامعه الهی جهان را هدف گرفتند واگر موفق به ایجاد سندی می شدند و آن را در سازمان ملل ثبت می کردند، تعریف خانواده تغییر می کرد(به این معنی که هر گروهی از افراد و یا گروهی از انسان و حیوان که نام خانواده خود را در یک مرکز قانونی ثبت می کرد، خانواده گفته می شد).در کشور ما آقای تسخیری با ماموریتی  از طرف رهبری به این همایش فرستاده شدند، در ابتدا به آگاه سازی مسلمانان و بعد مسیحیان و یهودیان پرداختند. رمز پیروزی ایشان در این بود که تمامی این ادیان اهداف مشترکی دارند که در نتیجه این اهداف مشترک موضع گیری های مشترک را ایجاد کرد و این حرکت باعث شکست همایش امریکاییان شد.

او در ادامه با تاکید بر این که این اهداف مشترک الهی یک عمق استراتژیک دارد گفت: وقتی دانشگاه مسلمان و حوزه ای که بنای ترویج اسلام را دارد دارای اهداف مشترک باشند در مرحله بعد باید تقسیم کار صورت بگیرد تا وظیفه هر گروهی با توجه به قابلیت های آن معلوم باشد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تاکید بر اینکه ممکن است در ظاهر رفتارها و نقش های نهاد ها و گروها متفاوت باشد اما اهداف کاملا یکی است اظهار کرد: این همانی در اهداف باعث تعامل هم افزا خواهد شد. وحدت حوزه و دانشگاه وحدت در هدف است. که هم حوزه باعث افزایش کمال دانشگاه شود و هم دانشگاه باعث کمال حوزه و هر دو اینها باعث کمال جامعه باشند.

بهمنی در پاسخ به این سوال که تا به امروز چه میزان از  طرح وحدت حوزه و دانشگاه تحقق یافته است؟گفت:یک نوع  وحدت واقعی وجود دارد اما باید دید این وحدت تا چه میزانی مدیریت شده است. البته در حال حاضر ما برای یک وحدت مدیریت شده و یا مهندسی شده در حال تدوین ادبیات لازم هستیم که این ادبیات تا حدود زیادی ترسیم شده و البته مقاومت هایی هم در این راه وجود دارد. هدف اصلی در تدوین این ادبیات در این است که این عناصر نتوانند مشکلی در این راه به وجود آورند.

او در پایان با تاکید به این موضوع که مهندسی این روابط کار بسیار ظریفی است گفت: این کار مانند تولید دانش روال کندی را دارد. من معتقدم در زمینه وحدت بین حوزه و دانشگاه با پرداختن به اهداف، تقسیم کار و توزیع نقش ها موفق تر خواهیم بود.

انتهای پیام

www.shafaqna.com/persian

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)