پديده ناپسند اسراف را از صفحه فرهنگ زيباي كشور حذف کنيم

به نقل از خبرگزاری ايسنا: صرفه‌جويي دوري از تجمل و كنار گذاشتن خوردن و آشاميدن نيست
مدير گروه علوم قرآن مركز فرهنگ و معارف قرآن گفت: بايد با برنامه‌ريزي، پديده ناپسند اسراف را از صفحه فرهنگ زيباي كشورمان حذف كنيم.
حجت‌الاسلام والمسلمين سعيد بهمني در گفت‌وگو با خبرنگار دين و انديشه خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به اين‌كه «مساله اسراف، اقتصاد و قناعت اهميت فوق‌العاده‌اي دارد» اظهار كرد: متاسفانه ما دچار نوعي نابساماني درباره اين آموزه قرآني هستيم، در حالي كه قرآن كريم و روايات شريف بر اجتناب از اسراف و تبذير تاكيد دارند و در فرهنگ اسلامي اسراف در زمره گناهان كبيره است.

وي خاطرنشان كرد: با توجه به چنين تاكيداتي در فرهنگ اسلامي متاسفانه اين فرهنگ‌سازي به گونه‌اي كه شايسته يك ملت مسلمان و پيرو اهل بيت (ع) باشد، در كشور ما شكل نگرفته است.

اين عضو شوراي توسعه فرهنگ قرآني با بيان اين‌كه «گاهي اجتناب از اسراف را برابر با بخل مي‌گيرند» گفت: بر اين اساس كسي كه اسراف كند انسان دست و دلبازي شمرده مي‌شود و كسي كه از آن اجتناب كند ممكن است به بخل متهم شود و شايد به اين خاطر است كه قرآن كريم پيش از امر به اجتناب از اسراف به خوردن و آشاميدن امر فرموده است و تقديم اين امر بر نهي از اسراف براي اين است كه بعضي كج‌انديش‌ها فكر نكنند اسراف به معناي كم خوردن و كم آشاميدن است.

بهمني يادآور شد: حتي خداوند در قرآن كريم دستور به اتخاذ زينت و تجمل در هر مسجدي موقع عبادت و فرمان به خوردن و آشاميدن و سپس نهي از اسراف را داده است، يعني درصدد القاي اين مطلب است كه صرفه‌جويي به معناي دوري از تجمل و زيبايي و كنار گذاشتن خوردن و آشاميدن نيست، چراكه اساسا در اسلام اينگونه نيست كه منابع به خودي خود اهميت داشته باشند.

وي افزود: وقتي از امام معصوم درباره نعمتي كه خداوند در قيامت از آن سوال مي‌كند ‌پرسيدند كه آيا همان خوردني‌ها و آشاميدني‌هاست؟ آن حضرت فرمودند خدا كريم‌تر از آن است كه به اين چيزها بندگان خود را مورد سوال قرار دهد، آن نعمتي كه از آن سوال مي‌شود نعمت ولايت است، ولايت براي اينكه ما در كنش‌ها و واكنش‌هاي خود پيرو ولي خدا باشيم.

مدير گروه علوم قرآن مركز فرهنگ و معارف قرآن با تاكيد بر اين‌كه ‌«آنچه اهميت دارد، تعامل با نعمت‌ها و مديريت منابع است كه درجه فرهيختگي و رشد انساني را نشان مي‌دهد» تصريح كرد: بايد كشور در اين زمينه يك فعاليت اثربخش انجام دهد تا هر مسلمان شيعه نمونه يك مدير طراز اول منابع خود باشد يعني اگر توانستيم منابع خود را درست مديريت كنيم در امور اقتصادي خود بنده شايسته خدا خواهيم بود و اين به معني كم خوردن و كم آشاميدن نيست بلكه بايد به گونه‌اي استفاده كنيم كه خداوند مي‌پسندد.

بهمني ادامه داد: كلمه اقتصاد در قرآن ذكر شده كه معني لغوي آن فعاليت معطوف به قصد است، يعني ما را به هدف‌مان مي‌رساند بنابراين اگر منابع‌مان را بيش از آنچه كه لازم است صرف كنيم ممكن است به اهداف‌مان نرسيم به ويژه اين‌كه هدف ما بندگي خداست.

وي با اشاره به اين‌كه «شايد بسياري از افراد داراي منابع فراواني باشند اما از جهت رفتار با منابع، فقير باشند و فرهنگ لازم براي استفاده از آن را نداشته باشند» گفت: در مقابل شايد برخي ثروت و منابع كمي داشته باشند، اما از جهت فرهنگ تعامل و ارتباط با آن، ثروت زيادي داشته باشند كه چنين شخصي از بهره‌وري بسيار بالايي نسبت به منابع برخوردار است كه در تعابير اسلامي از آن به بركت ياد مي‌شود.

مدير گروه علوم قرآن مركز فرهنگ و معارف قرآن تصريح كرد: وقتي غنا و ثروت رفتاري لازم را براي تعامل با منابع و نعمت‌ها داشته باشيم شايسته‌ برخورداري از بركت الهي خواهيم بود.

بهمني در پايان تاكيد كرد: بايد برنامه‌ريزان ملي و راهبردي در كشور و پژوهشگاه‌ها و پژوهشكده‌ها روي آسيب اسراف كه به نحوي همه ما مبتلابه آن هستيم كار كنند و در يك بازه زماني به گونه‌اي حركت كنيم كه اين پديده ناميمون و ناپسند را از صفحه‌ فرهنگ زيباي كشورمان حذف كنيم.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)