تقدير در شب قدر زمينه‌ساز شکوفايی تفکر و آيين فرهيختگی و عظمت جامعه اسلامی

توجه به تقدير در شب قدر می‌تواند انسان را به اوج لطافت جسم و جان برساند. خبرگزاري رسا ـ نويسنده و پژوهشگر حوزوي توجه به تقدير در شب قدر را زمينه‌ی شکوفايی تفکر مسلمانان و آيين فرهيختگی و عظمت جامعه اسلامي دانست و گفت: زماني که مسلمانان به تقدير خود و امور مربوط می‌پردازند زمينه‌های تفکر و لطافت در جسم و جان را در وجود خود فراهم می‌کنند.

حجت‌الاسلام سعيد بهمني، نويسنده و پژوهشگر حوزوي با اشاره به ظرفيت‌هاي اخلاقي و معنوي شب‌هاي قدر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري رسا گفت: مردم در فرهنگ اسلامي مفهوم قدر را به معناي اندازه‌گيري و قيمت‌گذاري می‌دانند. شب‌هاي قدر از اين جهت قدر ناميده می‌شود که مقدرات هر شخص در اين شب تقدير شده و با نزول فرشتگان بر امام عصر (ع) به آن وجود مقدس ارائه می‌شود.  به نص قرآن کريم شب قدر بهتر از هزار ماه است که مفسران آن را معادل حدود 83 سال يعنی يک عمر می‌دانند.
استاد تفسير حوزه علميه قم در ادامه به معرفي ويژگي‌ها و دليل برتري شب‌هاي قدر نسبت به شب‌هاي ديگر پرداخت و گفت: طبق گزارش قرآن‌کريم اين کتاب آسماني در شب‌هاي قدر بر قلب مبارک پيامبر(ص) نازل شده است.
وي اضافه کرد: همچنين به نص قرآن‌کريم ملائکه در شب‌هاي قدر جهت ابلاغ امور بر وجود ولی مطلق خدا يعنی حضرت امام زمان(عج) نازل مي‌شوند. اين آمد و شد با مأموريت خاص که در آن مقدرات بندگان خدای تعالی به ولی خدا ابلاغ می‌شود، به اين شب ويژگی خاصی داده و سبب برتري شب قدر نسبت به شب‌هاي ديگر شده است.
اين نويسنده و پژوهشگر حوزوي شب‌هاي قدر را از بهترين فرصت‌ها برای درونی‌سازی ارزش‌هاي الهي براي مومنان دانست و ابراز داشت: قدر و تقدير براي مسلمانان و شيعيان امری مهم است و توجه به قدر سبب مي‌شود که انسان بداند در چه موقعيت و جايگاهي قرار دارند و در قبال آنچه خدای تعالی به او ارزانی داشته چه وظيفه‌ای دارد. اين فرهنگ نشان می‌دهد که مسلمان و به ويژه شيعه اهل تقدير و تفکر و برنامه‌ريزی است و هيچ کاري را بدون محاسبه و سنجش انجام نمي‌دهد.
حجت‌الاسلام بهمني توجه به تقدير در شب قدر را زمينه‌ی شکوفايی تفکر مسلمانان و آيين فرهيختگی و عظمت جامعه اسلامي دانست و گفت: زماني که مسلمانان به تقدير خود و امور مربوط می‌پردازند زمينه‌های تفکر و لطافت در جسم و جان را در وجود خود فراهم می‌کنند.
وي افزود: تقدير مقدمه‌ی تفکر است. کسي که به تقدير و اندازه‌گيری خود می‌پردازد مشمول رحمت الهی گشته و می‌تواند به درستی به ثبت موقعيت خود پرداخته و برنامه‌ريزی و اقدامات صحيح‌تر و پايدارتری برای بهره‌گيری از نعمتهاي الهی در جهت پيشرفت جامعه داشته باشد.
اين استاد حوزوي برگزاري در پاسخ به اين پرسش که در اين شب‌ها چه اعمالی شايسته هستند گفت: از آنجا که گفت و گوی علمی در اين شب‌ها توصيه شده و مباحثه علمی مستحب است. مناسب است مؤمنان فرهيخته نشست‌هاي علمي خود را در شب‌هاي قدر برگزار کنند و در اين نشست‌ها در باره آخرين دستاوردهای علمی خود به بحث و بررسی بپردازند. بی‌ترديد توانايی علمی افزون بر اينکه به خودی خود ارزشمند است، بهترين زمينه برای برخورداری از دانش و مهارت محاسبه و تقدير است.
وی به مبلغان يادآور شد: شايسته است، مبلغان که مربيان جامعه‌ی ايمانی هستند و در ماه مبارک رمضان هر شب در منابر نور آموزه‌های دينی را به مردم منتقل کنند، به آموزش دانش و مهارت محاسبه و تقدير اهتمام ورزند. برای اين امر مناسب است از همان شب‌های نخست ماه مبارک رمضان برای اعمال شب‌هاي قدر به ويژه محاسبه و تقدير و برنامه‌ريزی سالانه و بيشتر آماده کنند. اگر مبلغان و نهادهای تبليغ دينی بتوانند افزون بر اعمال عبادی مؤمنان را به نشست‌ها و همايش‌هاي و مباحثه علمی در شب‌های ماه مبارک و به خصوص در شب‌هاي قدر فرا بخوانند و مباحثات علمی را در زمره مناسک معمول اين ماه درآورند به گونه‌ای که اين ماه به عبادت و تقدير و تفکر و مباحثه‌ی علمی مؤمنان شناخته شود. اکنون جنبه‌ی عبادت آن بر ديگر جنبه‌ها غالب است؛ در حالی که تقدير، تفکر و مذاکره علمی نيز از پسنديده‌ترين اعمال اين ماه است.
وي اضافه کرد: البته همه‌ی سنت‌های  پيامبراکرم (ص) گرامی است و لازم است به تأسی از رسول رحمت آنها را احيا کنيم. کار‌هايي مانند غسل در ليالی قدر، مراسم قرآن به سرگرفتن و قرائت دعاي جوشن‌کبير و برخي از سوره‌های قرآن کريم مانند سوره‌ی عنکبوت از اعمال شايسته اين شب‌هاست که نبايد از آن غافل شد.
اين استاد به مردم توصيه کرد: مناسب است براي درک بهتر شب‌هاي قدر و شب‌زنده‌داري برای انجام اعمال شايسته‌ی اين شب به طور صحيح برنامه‌ريزی کنند. برای مثال لازم است، مؤمنان روز قبل به اندازه کافی استراحت کنند و به گونه‌ای تغذيه کنند که به بهترين شکل ممکن برای انجام مناسک اين شب آماده شوند.
حجت‌الاسلام بهمني همچنين عفو و بخشيدن ديگران را از اعمال شايسته اين شب برشمرد و ابراز داشت: مردم در شب‌هاي قدر به صله رحم با ارحام توجه ويژه‌اي داشته باشند و رابطه‌ی خود با ارحامی را که با آن‌ها قطع رابطه کرده‌اند از سرگيرند. مؤمنان به حرمت اين شب‌ها از خطاهاي ديگران بگذرند تا بدين وسيله رحمت و مغفرت خدای تعالی را جلب کنند.

به نقل از خبرگزاری رسا با ويرايش.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
پسر خاله صدیقه گفته:

حضرت آیت الله سعید بهمنی سلام علیکم :
انشاالله که همیشه خدا پشت و پناه شما روحانیون واقعی باشد . که اگر شما نبودید مردم نمی دانستند چه کار کنند . درود بر شما خیلی خیلی گلین