به مناسبت برگزاری بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن کريم

يكشنبه گفتگو با حجت الاسلام سعيد بهمني در مورد بيستمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم (ايسكا):
به دنبال برگزاري بيستمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم، گفتگوي حجت الاسلام سعيد بهمني عضو هيئت علمي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي و عضو اسبق شوراي سياستگزاري اين نمايشگاه با خبرنگار سايت ايسكا پيش رويتان قرار خواهد گرفت.
مدير گروه علوم قرآنی مركز فرهنگ و معارف قرآن، اين نمايشگاه را بزرگترين مجموعه قرآني جهان دانست و اذعان داشت: در هيچ كجاي جهان اين حجم نمايشگاهي در اين دوره زماني برای قرآن کريم شکل نگرفته است.
وی افزود: جامعه آماري بازديدکنندگان نشان داده شده است که اقشار گوناگون مردم با سطح مختلف اعتقادات و همچنين از اديان مختلف در اين نمايشگاه حضور پيدا كرده و از خدمات آن بهره مي برند.
مؤسس و مسئول اسبق بخش پژوهش اين نمايشگاه، فعاليت هاي پژوهشي نمايشگاه را شامل دو بخش عمومي و تخصصی دانست و خاطر نشان شد: خدمات در بخش عمومي، به سئوالات مراجعين در عرصه نمايشگاه از منظر قرآن پاسخ داده و در بخش تخصصی، به متخصصان و علاقمندان پژوهش در قرآن کريم خدمات مشاوره‌ فني و تخصصی ارائه مي شود.
وي نقطه قوت بخش پژوهش را قابل استفاده بودن براي تمامي سطوح شركت كنندگان در نمايشگاه بيان كرد و گفت: ويژگي بارز اين بخش را مي توان ارائه خدمات به بازديدكنندگان از سطح كودك تا متخصصان و قرآن‌پژوهان دانست.
عضو سابق شوراي سياستگذاري نمايشگاه بين المللي قرآن کريم، اين نمايشگاه را پويا دانست و بيان كرد: فعاليت هاي نمايشگاه در دوره هاي اخير حجم گسترده اي پيدا كرده و دامنه رشد مستمر آن قابل توجه بوده است.
ايشان در ادامه با تأکيد بر خدمات محور بودن نمايشگاه بين‌المللی قرآن کريم دو پيشنهاد مهم خود به مديريت كلان نمايشگاه را با خبرنگار سايت ايسكا عنوان كرد..
«تئوري “صفحه كليد ” كه عنوان اولين پيشنهاد ايشان است اشاره به ” تفكيك، چيدمان مناسب و تثبيت بخش هاي مختلف نمايشگاه” دارد. وي تشريح كرد: نمايشگاه مي تواند در چهار بخش اساسي
–         مجموعه علمی پژوهشی و هنر
–         مجموعه فرهنگي
–         مجموعه بازار
ـ         مجموعه رسانه هاي جمعي
در نظر گرفته شود. هر يک از اين  مجموعه‌ها از شماری بخش‌ها و واحدهای هم‌سنخ تشکيل می‌شود. اين منطق در تقسيم کلی سبب استفاده بهينه از تمام بخش هاي نمايشگاه و همچنين پيشگيری از سرگرداني و اتلاف وقت بازديدکنندگان و دريافت‌کنندگان خدمات مي شود؛ زيرا اجرای تئوری صفحه کليد برای اين نمايشگاه باشکوه، سبب می‌شود بازديدکنندگان از آن همواره ساختاری نسبتاً ثابت از آن در ذهن داشته و به راحتی می‌تواند خدمات مطلوب خود را از محدوده جا و مکان شناخته‌شده دريافت کند.
وي ضمن ضروری خواندن مدل‌سازی اين تئوری برای مهندسی جا و مکان نمايشگاه بين‌المللی قرآن کريم، اظهار اميدواری کرد، مسئولان نمايشگاه در کنار زحمات متراکم و شبانه‌روزی خود نسبت به طراحی و پياده‌سازی تئوری صفحه كليد برای دسترسی به خدمات فراوان و کم‌نظير نمايشگاه اهتمام کنند.
عضو سابق شورای برنامه‌ريزی نمايشگاه تأکيد کرد: تحقق اين تئوری می‌تواند يك چارچوب ثابت و قابل اجرا در تمامي اماكن براي نمايشگاه بين‌المللی قرآن کريم ايجاد کند که بر اساس ارائه خدمات قرآنی تشکيل شده است.
پيشنهاد دوم «عرضه ملي و هدفمند آثار قرآنی» است:
برای اجرای اين طرح لازم است در طي سال تمام آثار قرآني حاضر در نمايشگاه به دبيرخانه‌ی دائمی بخش پژوهش در قم ارجاع شود. با انجام بررسي هاي لازم در اين دبيرخانه درجه كيفي آثار قرآنی سنجيده شده و آثار به صورت موضوعی طبقه بندي و کدگذاری می‌شوند. آنگاه آثاری که مجوز عرضه به صورت ملّی را دريافت کرده‌اند در سالنی خاص در نمايشگاه به نمايش گذاشته می‌شوند. مردم با مراجعه به كارشناسان پيشينه‌شناسی منابع قرآنی مستقر در اين بخش که مجهز به اتوماسيون رايانه‌ای هستند اطلاعات لازم در باره منابع مورد نياز خود را دريافت و در صورت تمايل درخواست خريد می‌کنند که از طريق ثبت فهرست خريد و فاکتور به وسيله کارشناسان مقدمات آن انجام شده و سپس متقاضی منابع دلخواه خود را که از طريق مشاوره با کارشناسان فراهم کرده از بخش فروش ملّی خريداری می‌کند.
عضو هيئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پاسخ به اين پرسش که با اجرای اين طرح بخش نشر مکتوب نمايشگاه که در آن ناشران يا نمايندگان آنها آثار قرآنی را به طور مستقيم عرضه می‌کنند چه سرنوشتی خواهند داشت؟ گفت: اجرای اين طرح با حضور ناشران يا نمايندگان آنها در بخش نشر مکتوب منافات ندارد. در حقيقت با اين طرح آثار قرآنی به دو صورت ملّی و هدفمند و از طريق خود ناشران عرضه خواهد شد. با اين تفاوت که مجموعه نمايشگاه دست به يک مهندسی هدفمند در عرضه آثار قرآنی زده است که هم برای ناشران مفيد است و هم برای علاقمندان به معارف قرآنی که منابع مورد نياز خود را به گونه‌ای کارشناسی شده و پس از مشورت با افراد متخصص و آگاه تهيه می‌شود.
مسئول دبيرخانه دائمي پژوهش نمايشگاه ضمن آرزوی موفقيت برای همه مسئولان و دست اندرکاران نمايشگاه يادآور شد، طبق سنجش هاي به عمل آمده در سال هاي گذشته بيشترين سطح رضايت مندي از مشاوره و خدمات بخش پژوهش است. چنانکه ديگر بخش‌های نمايشگاه نيز از نوع خدمات بخش پژوهش الگوگيری کرده و در بخش‌های خود خدمات مشاوره را ايجاد کرده‌اند و به موفقيت‌هايی در اين باره رسيده‌اند. وی به بازديدكنندگان نمايشگاه توصيه كرد اگر علاقمند به دريافت معارف قرآنی معطوف به مسائل خود هستند به بخش پژوهش نمايشگاه بين‌المللی قرآن کريم مراجعه کرده و از خدمات مشاوره در سطوح مختلف اين بخش استفاده کنند.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

باسلام و آرزوی توفیق؛ خداقوت برای مشتاقان قرآن. نظر آقای بهمنی جالب توجه است. پیشنهاد تئوری صفحه کليد برای نمايا ساختن نمايشگاه و عرضه ملی و هدفمند آثارقرآنی به منظور بهره‌وری مناسب در توزيع منابع قرآن‌پژوهی دو ايده‌ی شايسته در اين زمينه است.
احمدمرادی دانشجوی ادبیات فارسی دانشگاه قم