غدیر اوج شکوفایی امامت

مدیر گروه علوم قرآنی مركز فرهنگ و معارف قرآن رسول خدا (ص) گفت: غدیر آخرین تجلی و باشكوه‌ترین شكوفایی امامت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین «سعید بهمنی» ضمن تبریك فرارسیدن عید سعید غدیر خم اظهار داشت: ویژگی خاص شیعه در مقایسه با دیگر مذاهب در نص و عصمت است كه در مقایسه كلی بین مكتب تشیع و دیگر فرق به وجود می‌آید.وی خاطرنشان كرد: ما معتقدیم ولایت و جانشینی پیامبر اكرم(ص) با این دو عنصر ادامه پیدا می‌كند و برپا می‌شود و مراد از نص این است كه جانشین پیامبر اكرم(ص) به صورت خود خوانده و از سوی فردی برگزیده نمی‌شود.مدیر گروه علوم قرآنی مركز فرهنگ و معارف قرآن ادامه داد: در مذاهب دیگر نیاز و لزومی به ارائه سند مبنی بر جانشینی و ولایت پیامبر اكرم(ص) وجود ندارد و تنها در دین ما باید سندی داشته باشیم كه جانشین پیامبر اكرم(ص) از جانب خدا یا رسول خدا(ص) برگزیده شده است.حجت‌الاسلام بهمنی با بیان اینكه عصمت ائمه اطهار(ع) از دیگر ویژگی‌های قبول ولایت و امامت الهی از سوی شیعیان است، گفت: ما معتقدیم خداوند تعالی كسی را كه به جانشینی پیامبر اكرم(ص) انتخاب كرده به دلیل تأیید و تسدید الهی هیچگاه در اندیشه و عمل مرتكب خطا نمی‌شود.وی خاطرنشان كرد: جانشین پیامبر اكرم(ص) از خطای نظری و عملی مصون و مبرا است اگر دو ویژگی را تبیین كنیم بدون تردید غدیر به عنوان سرفصل و ظرف شكل‌گیری نفس در اذهان ایجاد می‌شود.

مدیر گروه علوم قرآنی مركز فرهنگ و معارف قرآن تصریح كرد: غدیر نقطه اوج شكل‌گیری نفس در مورد جانشینی است، چرا كه در طول حیات پیامبر اكرم(ص) به ویژه در دوره رسالت ایشان از آغاز تا انجام همواره رسول خدا(ص) بر شایستگی علی بن ابیطالب(ع) برای جانشینی اعلام نظر فرمودند.

حجت‌الاسلام بهمنی تاكید كرد: رسول خدا(ص) جانشینی فرزندان معصوم امیرمؤمنان(ع) را برای به دوش كشیدن رهبری امت اسلامی را بیان كرده ولی با وجود این مضامین و تأكیدات غدیر آخرین تجلی و باشكوه‌ترین شكوفایی امامت است.

وی ولی را یكی از پركاربردترین واژگان قرآنی ذكر و تصریح كرد: این واژه در 124 مورد به صورت اسم و 112 مورد به صورت فعل در قرآن به كار رفته و به طور ضمنی معانی این واژه قریب به 30 معناست، ولایت هم پردامنه‌ترین واژه قرآن از حیث معناست و هم بسامد آن از دیگر واژگان پیشی می‌گیرد.

مدیر گروه علوم قرآنی مركز فرهنگ و معارف قرآن تصریح كرد: برجسته‌ترین معنا در ولایت، تبعیت بوده كه معادل فارسی آن پیروی است.

حجت‌الاسلام بهمنی خاطرنشان كرد: تبعیت معنای عمیق‌تری نسبت به اطاعت دارد و مردم در هر نقطه جهان از والیان امور به طور معمول اطاعت می‌كنند ولی پیروی از آنها در وجودشان شكل نمی‌گیرد و اطاعت زمانی است كه از جانب فرمانروایان دستور و فرمانی صادر شود.

وی ادامه داد: تبعیت و پیروی نیازمند دستور و فرمان نیست زمانیكه شما ولایت شخصی را می‌پذیرید سلوك ظاهری و باطنی شما تنها به وسیله فرامین ولی شكل نمی‌گیرد، بلكه ادراكات از سوی مسیر ولی امر سلوك ظاهری و باطنی را رقم می‌زند.

مدیر گروه علوم قرآنی مركز فرهنگ و معارف قرآن عنوان داشت: زمانیكه افراد بنای تبعیت دارند بدون در دست داشتن فرمانی خاص در حالت تمركز قرار می‌گیرند و نبی مكرم اسلام(ص) مردم را به تبعیت كه مفهومی بالاتر از اطاعت از پیشوایان معصوم است در عید غدیر فرا می‌خوانند.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)