حیات دوباره‌ی طبیعت، نشانه‌ی رستاخیز و قیامت

حجت‌الاسلام بهمنی در گفت‌وگو با فارس: تماشای زنده شدن طبیعت نشانه‌ای برای پیوند انسان به رستاخیز و قیامت است.

خبرگزاری فارس: رئیس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن گفت: نظر به جلوه‌های جان گرفتن طبیعت که به نوعی رستاخیز گیاهان است، نشانه‌ای است برای ادراک بهتر رستاخیز در قیامت.

خبرگزاری فارس: نظر به احیاء طبیعت نشانه‌ای برای پیوند انسان به رستاخیز در قیامت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین «سعید بهمنی» رئیس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه فارس عنوان کرد: سیر در طبیعت و نظر به آن در بهار که در نزد ما ایرانیان در روز سیزدهم فروردین به صورت یک سنت و آیین درآمده، از دو جنبه اساسی قابل تحلیل است.

وی با بیان اینکه سفر کردن در فرهنگ اسلامی امری ممدوح و پسندیده‌ است، گفت: جنبه‌ی نخست سیر در طبیعت در سفر نهفته است، بدین معنی که انسان از منزل خود فاصله گرفته و به دامان طبیعت می‌رود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، افزود: پیروان برخی ادیان برای تعالی نفس خود با دیرنشینی، انزوا و گوشه‌نشینی، ریاضت می‌کشند؛ ولی در اسلام، رهبانیت با بیرون رفتن از منزل برای جهاد، شکل می‌گیرد. رهبانیت که در ضمن بیابانگردی و صحرانشینی یا گوشه‌نشینی انجام می‌شود محرومیت از برخی از امور را به دنبال دارد. چنانکه وقتی به جهاد می‌رویم از منزل و امکانات معمول زندگی فاصله می‌گیریم. بدین وسیله از برخی رفاه و راحتی محروم شده و زمینه‌ی رهبانیت شکل می‌گیرد.

وی جنبه دیگر نظر کردن به طبیعت را نگاه کردن به زنده شدن زمین بیان کرد و گفت: معمولا در فصل بهار، بیشتر رستنی‌ها می‌رویند، درختان جوانه می‌زنند و شکوفه بر سر می‌نشانند. این رویش صحنه‌هایی تماشایی و دلپذیر از تجلی رحمت الهی را پدید می‌آورد. این مشاهده، یادآور این سخن الهی است که «فَانظُرْ إِلَى آثَارِ رَحْمَتِ اللَّهِ کَیْفَ یُحْیِی الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا إِنَّ ذَلِکَ لَمُحْیِی الْمَوْتَى وَهُوَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ؛ پس بنگر به آثار مهر خدا که چگونه زمین را پس از مرگ زنده می‌کند. همانا او زندگی‌بخش مردگان است؛ و او بر هر چیزی تواناست» (روم/ ۳۰، ۵۰)

تماشای چگونگی زنده‌شدن و جان گرفتن زمین مرده و درختان خشکیده تماشای رستاخیز گیاهان است.

حجت‌الاسلام بهمنی خاطرنشان کرد: احیاء زمین و رستاخیز طبیعت از نشانه‌های آفاقی رستاخیز انسان‌ است. بنابراین، سیر در زمین و دور شدن از امکانات رفاهی زندگی همراه با تماشای تجلی اسم احیاگر خدا در بهار و به ویژه در روز سیزدهم، انسان را با رستاخیز خودش در قیامت پیوند می‌زند.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)