عاطفه و محبّت (تصوير)

  • دسته: خاطره
  • سعيد بهمنی
  • بازدید: 2,185 views

از ابتدای سال تحصيلی 1390 خواهرم (نرگس) به همراه همسر و دو فرزندشان يحيی و فاطمه غفوری از ياسوج به قم نقل مکان کردند. پدر به عنوان عضو هيئت علمی مشغول به کار و مادر به عنوان دانشجوی دکتری در دانشگاه قم مشغول به تحصيل شده، يحيی در کلاس دوم راهنمايی تيزهوشان  و فاطمه نيز برای تحصيل در سال دوم دبستان ثبت نام کرد. اکنون آنها ساکن قم هستند و هر از چند گاه برای ديدن ما می‌آيند.

اينجا سخن من در باره‌ی عواطف فاطمه نسبت به من است که دائی بزرگش هستم. پيش از اينکه به قم بيايند، عاطفه‌ی چندانی نسبت به دائی‌اش نشان نمی‌داد؛ ولی از زمانی که به قم آمده‌اند، محبت‌ فوق‌العاده‌ای در رفتار او ديده می‌شود. هر وقت به ديدن ما می‌آيند به اتاقم می‌آيد و با عاطفه‌ی فراوان با من سلام و احوال‌پرسی می‌کند. معمولاً همراه با آمدنش نامه‌هايی را که پيشتر برايم نوشته با خودش می‌آورد و بخشی از عواطف و محبّـت خود را از طريق نامه‌ها و نقاشی‌هايش ابراز می‌کند. در ميان خانواده‌ی ما تا کنون روابط عاطفی قابل توجهی برقرار بوده است. به ويژه محبّت پدر و مادر او نسبت به ما مثال‌زدنی است. اين عواطف، سبب شده تعامل خانوادگی در سطح مطلوبی قرار داشته باشد. فاطمه پيش از اين، اينگونه نبود؛ ولی حالا، با استعداد و هوشی که دارد گوی سبقت را از ديگران ربوده و تجلّيّات محبتش ابعاد گوناگونی يافته است.

تصوير دو نامه‌ی او را آورده‌ام تا گوشه‌ای از هنرنمايی عاطفی او را روايت کند. او به رغم بهره‌ی هوشی زيادی که دارد، املايش در حدّ مطلوب نيست؛ اميدوارم وقتی بزرگتر شد، از انتشار نامه‌ای که خالی از اشکالات املايی نيست، از دايی‌اش گلايه‌مند نشود.ظاهراً تاريخ نامه‌اش را مادرش نوشته است.

او در اين نامه که در مهر ماه سال 1390 روی ميز اتاقم گذاشته چنين نوشته است:

سلام دائی جون. دوستت دارم.

من نمی‌خواهم که شما بميری. دائی از اينکه به جبهه رفتی؛ ولی نمردی خوش‌حالم. من و فاطمه بهمنی به خاطر شما کلّی زحمت می‌کشيم که نامه و نقاشی قشنگ بکشيم.فقط برای دائی جونم.

فاطمه غفوری

مهرماه 1390

تعامل اجتماعی انسان دريافت و ارسال پيام‌های فراوانی را در بردارد. پيام‌های سرشار از لطف و پيام‌هايی نه‌چندان خوشنودکننده. کسانی که به اين بُعد از زندگی توجه کافی داشته و آن را به درستی مديريت کنند، از بهره‌های آن نيز برخوردار خواهند شد.

فاطمه غفوری (سمت راست) و فاطمه بهمنی نوروز سال 1391 مشهد الرضا ع

حضور کودکان، در هر محيط به ويژه در ميان بستگان و فاميل سبب شادابی و تلطيف جمع است. به ويژه کودکانی که از هوش، ادب و توانايی لازم برای تعامل با ديگران برخوردار بوده و مهارت کافی برای پاسخ دادن به عواطف بزرگترها را داشته باشند.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

عرض سلام وادب.
بنده دانشجوی ترم جاری سال 1391زبان وادبیات فارسی درمقطع کارشناسی دانشگاه قم هستم.
امسال با استاد دکترغفوری درس معانی وبیان2 را داریم.یکشنبه ها ساعت 2الی 3:30.
من خوشحالم که چنین استاد خوش اخلاقی دارم.به خدا قسم باورنمی کنید کلاس درسی ایشان بسیارشیرین است وهیچ دانشجویی احساس خستگی نمی کند درآن.اخلاق استاد در
دانشگاه برای ما وبچه های دیگرزبانزد است.من به عنوان یک دانشجوی دانشگاه قم به خود افتخارمیکنم که چنین استادی دارم.خدا ایشان را برای جامعه زبان وادب فارسی حفظ کند.

سلام و تحنيت
از ابراز لطف شما در باره‌ی کسی که دوستش داريم، متشکرم. موفق باشيد.