شکوفايی صله رحم در نوروز

خبرگزاری فارس: رئیس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن گفت: «صله‌رحم» شأن مهمی در مؤلفه‌های زندگی  اسلامی دارد که این سنت حسنه در مراسم نوروز شکوفا شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین «سعید بهمنی» رئیس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه فارس با اشاره به فرارسیدن سال نو و سنت پسندیده صله رحم گفت: تحویل سال در فرهنگ ما ایرانیان سابقه دیرینه‌ای دارد که این سنت دیرینه با آداب و رسومی همراه شده است.

وی، صله‌رحم را پلی میان آداب اسلامی و آداب مرسوم در عید باستانی ایرانی‌ها دانست و اظهار داشت: صله‌رحم یکی از مؤلفه‌های تعامل اجتماعی ذی‌مسلمانی است. بدین‌معنا که زندگی اسلامی مؤلفه‌های فراوانی دارد تا چارچوب این زندگی به صورت اسلامی آن شکل بگیرد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: صله‌رحم در بینش اسلام به اندازه‌ای مهم است که خداوند متعال آن را در ردیف سؤال از خویش قرار داده و می‌فرماید: «وَاتَّقُواْ اللّهَ الَّذِی تَسَاءلُونَ بِهِ وَالأَرْحَامَ»؛ و از خدایى که به [نام] او از همدیگر درخواست مى‏کنید پروا نمایید.

وی یادآور شد: مفسران معتقدند این تقارن و عطف ارحام به الله در صدر آیه اول سوره مبارکه نساء دلیل بر اهمیت شأن ارحام دارد. همچنین این آیه نشان می‌دهد خداوند مراقب مواظبت ما بر صله‌ارحام است «إِنَّ اللّهَ کَانَ عَلَیْکُمْ رَقِیبًا».

حجت‌الاسلام بهمنی با اشاره به آیه «یَا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّکُمُ الَّذِی خَلَقَکُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا کَثِیرًا وَنِسَاء وَاتَّقُواْ اللّهَ الَّذِی تَسَاءلُونَ بِهِ وَالأَرْحَامَ»» خاطرنشان کرد: اساساً شروع و ختم این آیه با تذکر خلقت انسان همراه است.

وی گفت: در یک نگاه کلی بعضی از روایات ما این را تأیید می‌کند که اصولاً انسان‌ها همگی رحم هم هستند چرا که بازگشت تمام آنها به حضرت آدم و حوا(ع) است. بنابراین صله‌رحم، شأن مهمی در مؤلفه‌های زندگی اسلامی دارد.

رئیس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن در پایان اظهار داشت: این مؤلفه در بستر مراسم نوروز شکوفا شده و صله رحم در سراسر کشور و بلکه در سراسر اقالیم و سرزمین‌هایی که نوروز در آنها برپا می‌شود یکی از مراسم و سنت‌های اصلی به شمار می‌رود.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)