مسجد طراز اسلامی، عبادت، اتحاد و تقوا بنيان‌های اصلی مساجد در اسلام

 گروه اجتماعی خبرگزاری ايکنا: كارشناس قرآنی شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور با استناد به آيات و روايات سه كاركرد و بنيان اصلی مساجد در اسلام را عبادت، اتحاد و تقوا دانست.

حجت‌الاسلام والمسلمين سعيد بهمنی، مدير گروه علوم قرآن مركز فرهنگ و معارف قرآن كريم در گفت‌و‌گو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) با رد اين ادعا كه مساجد ايران اثرگذاری لازم را نداشته‌اند گفت:  لازم است اين مسئله به صورت كارشناسانه بررسی شود. مساجد در جهان به ويژه در ايران كاركردهای بسيار اثرگذاری داشته و دارند. خواستگاه اصلی انقلاب ما كه در حال تبديل شدن به يك انقلاب عالم‌گير است مساجد بوده، در زمان دفاع مقدس اصلی‌ترين كانون‌های اجتماع و اعزام مجاهدان نيز مسجد بوده و در عصر حاضر نيز كه به نوعی جنگ نرم شكل گرفته باز هم مجاهدان جنگ نرم خواستگاهشان مساجد است.

وی تصريح كرد: اما مسئله سطح انتظارات ما است؛ با همين مسجد كارهای شگرف و شگفتی در دوره معاصر و در دهه‌های اخير شكل گرفته اما انتظارات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) بيش از اين است، چون انتظارات بين‌المللی و اصلی و ذاتی كه در درون اسلام از مسجد وجود دارد بيش از اين است.

مدير گروه علوم قرآنی دفتر تبليغات حوزه‌ علميه‌ قم به مطرح بودن سه عنصر اصلی كاركرد مسجد در آيات و روايات اشاره كرد و گفت: عبادت و عبوديت، اتحاد و تقوا، سه عنصر اصلی و كاركردی مساجد است؛ مسجد محل عبادت و عبوديت است. يك معبد است و تفاوت معبد اسلامی با ديگر معابد اين است كه نوبت‌های مراجعه به اين مكان و حضور در آن قابل قياس با ديگر معابد نيست.
يك كارشناس قرآنی شورای توسعه فرهنگ قرآنی:
مسجد جای بيان مطالبات و معارف الهی است و شما زمانی می‌توانيد متقی باشيد كه از اراده شرعی خدا مطلع باشد و مسجد كانونی است كه اين معارف را عرضه می‌كند.

وی ادامه داد: ما در هر معبدی از معابد اسلامی قرار بگيريم به سمت يك معبد اصلی رو می‌كنيم كه قبله ما است آن قبله خودش مسجد است و آن مسجد دايرترين معبد در طول تاريخ بوده است و هيچ معبدی در جهان اين سطح نشاط، حركت و استمرار را ندارد.

اين پژوهشگر كشورمان ادامه داد: شما هيچ‌گاه نمی‌بينيد كه طواف در مطاف اين مسجد مبارك متوقف شود و حتی در شرع مقدس پيش‌بينی شده است كه اگر شرايطی پيش آمد كه اين مسجد خالی از طواف كننده بود حاكم اسلامی بايد از بيت‌المال به افرادی اجرت دهد تا در آن به طواف بپردازند.

عضو مركز فرهنگ و معارف قرآن دومين خصلت مسجد را محل وحدت بودن دانست و گفت: مسجد‌الحرام نماد عينی وحدت مسلمانان است هيچ مشركی حق ورود به منطقه حرم را ندارد، در مسجدهای معمولی نيز كه در اقصی نقاط عالم ساخته می‌شود اين خصلت‌ها در درون آن وجود داشته و محلی برای عبادت و اتحاد است.

وی سومين خصلت مساجد را كه جزو مقدمات مسجد است، تقوا دانست و گفت: بنيان مسجد بر تقوا قرار دارد و حضور در مسجد عامل تقوا است چرا كه اگر تقوا را تحليل كرده آنگونه كه كتاب الهی و احاديث از شما خواسته‌اند در وجودتان محقق كنيد، غير از باور شما به خدا و مطالبات الهی و غير از اينكه اين مطالبات در روز موعودی از شما محاسبه می‌شوند و يك رسولی است كه اين مطالبات را اعلام كرده (توحيد، نبوت و معاد كه بنيان‌های فكری اسلام هستند) مسجد جای بيان مطالبات و معارف الهی است و شما زمانی می‌توانيد متقی باشيد كه از اراده شرعی خدا مطلع باشد و مسجد كانونی است كه اين معارف را عرضه می‌كند.

وی در ادامه اظهار كرد: مسجد بر تقوا بنا نهاده می‌شود و خودش عامل و كانون شكل‌گيری تقوا است و اين سه خصلت طراز مسجد اسلامی را تشكيل می‌هد.

حجت‌الاسلام بهمنی با تأكيد بر نقش منابع انسانی در اداره مسجد اظهار كرد: خصلت تقوا، خصلت بسيار مهمی است كه بايد در خادمان مسجد نيز وجود داشته باشد و دوست داشتن مردم بايد محور خدمت‌رسانی به مردم در مساجد باشد. خدمت به مسجد به معنای خدمت به مردم است و اگر ما با ورود به مسجدی متوجه می‌شويم كه زيبا و نظيف نيست گويی متوليان مسجد به ذائقه مردم توجه ندارند.

وی به نقش متقابل مردم نسبت به مسجد نيز اشاره كرد و گفت: يك توصيه متروك برای ورود به مسجد وجود دارد و آن هم برگرفتن زينت‌ها توسط نمازگزاران است، اگر چه خانم‌ها با توجه به اينكه پوشش مخصوصی برای ورود به مسجد دارند از مردان در عمل به اين توصيه پيشی‌ گرفته‌اند، اما بايد دانست كه تغيير ذائقه و پوشش مردم هنگام ورود به مسجد زمينه‌ساز تغيير روحيه است كه متأسفانه مردان كشور ما در اين مورد بسيار قصور داشته و حتی در منازل هم با لباس‌های ناآراسته به نماز می‌ايستند.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)