بررسی و نقد «منابع روش‌شناسی فهم و تفسير قرآن کريم»

گروه اندیشه و علم خبرگزاری ايکنا: سلسله مقالات «بررسی و نقد منابع روش‌شناسی تفسير» از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین سعید بهمنی منتشر می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سعید بهمنی، مدیرگروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن در گفت و گو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) شعبه قم، با بیان این خبر تصریح کرد: مقاله «پيش‌فرض‌های علامه طباطبائی در تفسير» یکی از این مقالاتی است که از سوی اینجانب بررسی شده و در قالب این سلسله مقالات به چاپ خواهد رسید.

بهمنی تصریح کرد: پيش از اين «التفسير والمفسرون الجزء الثانی آيت‌الله معرفت» را بررسی و نقد كردم و مقاله آن در اختيار نشريات علمی پژوهشی قرار گرفته و در نوبت چاپ است.

وی با بیان اینکه برخی آثار دیگر را نيز بررسی كرده‌است عنوان کرد: هم‌اكنون كتاب«المدرسة القرآنية التفسير الموضوعی» شهيد صدر را در دست بررسی دارم.

این قرآن‌پژوه ادامه داد: هفته‌ای كه گذشت كتاب «سيره‌ پيامبر(ص) در تعامل با مخالفان» را بررسی كردم و نتيجه‌ آن را نیز به شورای پژوهشی مركز فرهنگ داده‌ام تا مورد ارزیابی نهایی قرار گیرد.

مدیرگروه علوم قرآن مرکز فرهنگ و معارف قرآن عنوان کرد: اين سلسله مقالات بخشی از كلان‌پروژه‌ «روش‌شناسی فهم و تفسير قرآن كريم» است.

وی تاکید کرد: اصلی‌ترين فعاليت گروه علوم قرآنی در فرهنگ و معارف قرآن بر روی مطالعات روش‌شناسی متمركز شده است زیرا بحث‌های سنّتی حوزه علوم قرآنی در مراكز گوناگونی در حال انجام است اما امروز بيش از هر چيز به توسعه‌ و پيشرفت مطالعات روش‌شناسی نيازمنديم.

بهمنی عنوان کرد: انجام مطالعات روش‌شناسی يكی از پيش‌نيازهای اساسی بومی‌سازی علوم انسانی بر اساس مبانی اسلامی و به ويژه قرآنی در کشور است.

بهمنی با تاکید بر اینکه اصولاً علم «روش‌شناسی تفسير» مربوط به دهه‌های اخير است اظهار کرد: از همين رو پرداختن به آن و ساماندهی آن در ايران و حوزه‌ قم يكی از ضرورت‌های قرآن‌پژوهی است.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)