اطاعت از اولی‌الامر با برپایی حکومتی الهی میسر می‌شود

خبرگزاری فارس: رئیس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن گفت: تمام آیاتی که اطاعت از اولی‌الامر بر اطاعت از خداوند و اطاعت از رسول عطف می‌شود، بیانگر آن است که این موضوع جز با برپایی نظام حکومتی از سنخ حکومت الهی میسر نمی‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین سعید بهمنی، رئیس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه فارس در خصوص فرارسیدن دهه مبارک فجر و تشکیل حکومت اسلامی گفت: پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، راهبردی‌ترین مطلب آن است که ما باید رابطه بندگان را با خداوند باری تعالی ساماندهی کنیم.

وی با اشاره به آیه ۴۱ سوره مبارکه حج مبنی بر «الَّذِینَ إِن مَّکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ» اظهار داشت: نخستین مؤلفه‌ای که خداوند متعال برای کسانی که در زمین تمکن و نیرو پیدا می‌کنند اقامه نماز است لذا اگر با نگاهی جامع و با برنامه‌ریزی ملی به این موضوع نگریسته و صلاة را در این سطح مطرح کنیم بیانگر ساماندهی رابطه مردم با خداوند خواهد بود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و معارف اسلامی ادامه داد: اصلاح ارتباط بندگان با خداوند متعال، عمران و آبادی زندگی دنیایی را نفی نمی‌کنند بنابراین، رفاه، آزادی و حریت انسان‌ها باید برای بهبود رابطه مردم انقلابی و مردم در پرتو انقلاب با پروردگار متعال هزینه شود.

وی در ادامه به بیان ضرورت تشکیل حکومت اسلامی پرداخت و گفت: خداوند عالمیان انسان را به حال خویش رها نکرده بلکه امور انسان  نیازمند مدیریت است و از آنجایی که خداوند متعال انسان را اجتماعی آفریده و این اجتماع نیازمند تحقق خواسته‌های الهی و اراده تشریعی خداوند در جهان هستی است.

حجت‌الاسلام بهمنی تصریح کرد: در تمام فرامینی که در آن به اطاعت از خدا و رسولش امر شده‌ایم، مبیّن این است که یک جریانی وجود دارد که باید از آن اطاعت شود لذا این اطاعت شدن مصادیقی دارد و آیا این مصادیق جز با حکومت و نظام میسر می‌شود؟

وی اظهار داشت: اگر نظامی وجود نداشته باشد که در مقابل غیر فرامین الهی و در مقابل طاغوت‌های بزرگ و کوچک بتوان مقاومت کرد و رابطه انسان‌ها را با خداوند متعال سامان داد مگر در جایگاهی غیر از حکومت الهی امکان‌پذیر خواهد بود بنابراین تمام آیاتی که به اطاعت از فرامین خالق یکتا توصیه می‌کند به لازمه عقلی بر تشکیل حکومت و کار جمعی نیز دلالت می‌کند.

رئیس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن با شاره به آیه «اطِیعُواْ اللّهَ وَأَطِیعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِی الأَمْرِ مِنکُمْ» خاطرنشان کرد: تمام آیاتی که اطاعت از اولی الامر بر اطاعت از خداوند و اطاعت از رسول عطف می‌شود بیانگر آن است که باید این اولی‌الامر باید از جنس آنها باشد و این موضوع جز با برپایی نظام حکومتی از سنخ حکومت الهی میسر نمی‌شود.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

بسم الله
سلام
اولی الامر در قرآن

دوبار عبارت “اولی الامر” در قرآن آمده است.آیات 59 و 83 سوره النساء.
اطاعت از اولی الامر در آیه 59 آمده است.برخی از این آیه نتیجه میگیرند که اطاعت از اولی الامر بدون قید و شرط است.اگر ترتیب و پیوستگی آیات هر سوره و کلیت قرآن را در نظر بگیریم به این نتیجه نمی رسیم.

بعلت وجود “اولی الامر” در آیه 83 معلوم میشود که افرادی تحت این عنوان در زمان رسول الله وجود داشته اند.ایشان معصوم نبوده اند.چگونه پس از رحلت رسول الله افرادی تحت همین عنوان معصومند؟

در آیه 59 دو بار “اطیعوا” آمده است و در پایان آیه عبارت “ذالک خیر و احسن تاویلا”.
در آیه 59 دوبار “الرسول” آمده است یک بار پس از “اطیعوا” دوم و بار دیگر پس از وقوع تنازع.

بنظر می آید در آیه 59 فرمان “اطیعوا الله” با عبارت “اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم فان تنازعتم فی شیء فردوه الی الله و الرسول” تاویل میشود.عبارت “اطیعوا الله” بتنهایی معلوم نمی کند که چگونه از خداوند باید اطاعت کرد.

البته تاویل مختصر و مفید برای “اطیعوا الله” همان “اطیعوا الرسول” است.چنانکه در بعضی آیات نیز داریم :”…اطیعوا الله و اطیعوا الرسول…”(سوره مائده آیه 92).ولی آیه 59 سوره النساء کاملترین و بهترین تاویل را ارائه میدهد.این خود بسبب نزول تدریجی قرآن بر رسول الله است.

در حالت عمومی و پیش فرض مومنین باید اختلافات را خدمت رسول الله ببرند تا ایشان بنا بر “رسالات” الهی و اشراف کلی خود بر پیام الهی (الذکر) قضاوت کنند…انزلنا الیک الذکر لتبین للناس ما نزل الیهم…نحل آیه 44 .

با اضافه کردن حالات استثنایی و در یک حالت عمومی فراگیر باید گفت اختلافات بین مردم و یا بین مردم و اولی الامر و حتی شکوائیه به خداوند پس از شنیدن نظر رسول الله (مورد ذکر شده در سوره مجادله) با “رساله” و پیام (جدید یا پیام قبلی) بر رسول الله مرتفع میشود.

“الرسول” در یک موقعیت زمانی و مکانی خاص با ” الرسول” در موقعیت زمانی و مکانی دیگر فرق دارد و دلیل آن نیز نزول تدریجی قرآن است.این روش خود عاملی است برای تربیت تدریجی مسلمین در اطاعت از “رسالات الله”.تا پس از رحلت رسول الله اختلافات مومنین مرجع اصلی داشته باشد.

اما پس از رحلت رسول الله در خواندن قرآن و مرجع قرار دادن آن روشی معتبر و مستقل از افراد لازم است.روشی که خود رسول الله نیز تابع آن بوده اند. تکه تکه و گزینشی خواندن آن مفید نخواهد بود و به اختلافات دامن زده خواهد شد.باید ترتیب و پیوستگی آیات در هر سوره و کلیت قرآن را رعایت کرد.تا بر ما نیز الذکر (بینش کلی) حاصل شود.
والسلام