طرح «فرايند تدوين نقشه‌های خرد مهندسی فرهنگی» (82)

در هشتاد و دومين جلسه کارگروه تخصصی مهندسی فرهنگی کميسيون حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی که در روز پنج‌شنبه 24 / 9 / 1390 در قم برگزار شد، «فرايند تدوين نقشه‌های خرد مهندسی فرهنگی» طرح و بررسی آن آغاز شد.

حجت‌الاسلام دکتر علی ذوعلم پيش از طرح «فرايند تدوين نقشه‌های خرد مهندسی فرهنگی» نسبت نقشه‌ی مهندسی فرهنگی با نقشه علمی کشور و سند الگوی ايرانی اسلامی پيشرفت را متذکر شد که نقشه‌ی علمی کشور ثبوتاً ذيل سند نقشه‌ی مهندسی فرهنگی کشور و اين سند ذيل سند الگوی ايرانی اسلامی پيشرفت است. پس از آن، نظريات خود در باره‌ی اقدامات راهبردی را مطرح کرد. ايشان هشت مورد از اقدامات تدوين شده را در حد اقدامات ذيل راهبردهای کلان برشمرد و مورد در باره‌ی اصطلاح «اقدامات راهبردی» اظهار داشت: می‌توان به جای تعبير «اقدامات راهبردی» تعبير «اقدامات کلان» را به کار برد و ذيل آن «اقدامات ملی» را در نظر گرفت. همچنين الگوی تقسيم عرصه‌های اقدام به عرصه‌ی «مفاهيم»، «ساختار» و «محصول» را ضروری ندانست؛ ولی بر اين تقسيم‌بندی به عنوان پشتوانه‌ی استحصال اقدامات کلان تأکيد کرد.

سپس «فرايند تدوين نقشه‌های خرد مهندسی فرهنگی» که به وسيله‌ی ايشان تدوين شده بود، طرح شد و بحث در باره‌ی آن آغاز گرديد. رئيس کارگروه تخصصی مهندسی فرهنگی فرايند يادشده را بر پيش‌بينی ساختاری به عنوان «بنياد ملی مهندسی فرهنگی کشور» مبتنی ساخته و تهيه نقشه‌های خرد را از طريق هسته‌های نقشه‌ی مهندسی خرد در نظر گرفته بود.

برخی اعضا آنچه در ساختاری به عنوان «بنياد ملی مهندسی فرهنگی کشور» در نظر گرفته شده را قابل مناقشه دانسته و ساختار موجود در «مرکز راهبرد ملی نقشه‌ی مهندسی فرهنگی کشور» در دبيرخانه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی را قوي‌تر از آن دانستند. همچنين بر اين نکته تأکيد کردند که در اسناد ذيل نقشه‌ی مهندسی فرهنگی کشور «بسته‌های اجرايی بخشی و فرابخشی» و نيز «اسناد بخشی حوزه‌ی فرهنگ» را ضروری برشمرده، رؤسای قوا و وزرا و رؤسای سازمان‌های کشور به عنوان مسئولان اصلی تهيه‌ی نقشه‌های ذيل سند مهندسی فرهنگی کشور برشمردند.

اعضای اين جلسه عبارت بودند از: حجج اسلام: دکتر علی ذوعلم (رئيس کارگروه)، دکتر عبدالعلی رضائی (دبير)، سيدمحمدحسين کاظمينی، سيدمحمدجواد نعمتی، سعيد بهمنی و جناب آقای علی ياسی.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مطالب مرتبط:

 
 
رفع چالش‌های فراروی فرهنگ با اقدامات راهبردی نقشه‌ی مهندسی فرهنگی کشور (۸۱)
بررسی اهداف نقشه‌ی مهندسی فرهنگی و راهبردهای کلان آن (۸۰)
بررسی اهداف نقشه‌ی مهندسی فرهنگی و راهبردهای کلان آن (۷۷)
بررسی مدل دستیابی به موضوعات اساسی فرهنگ (۷۶)
چشم‌انداز: مطلوبی ممکن و فوق‌العاده‌ با عبارتی کوتاه، روشن، شوق‌انگیز و کمیت‌پذیر (۷۵)
بازخوانی تعاریف و اصطلاحات نقشه‌ی مهندسی فرهنگی (۷۴)
عضویت در کارگروه تخصصی مهندسی فرهنگی
زمینه‌سازی تحقق منشور توسعه‌ی فرهنگ قرآنی
بازآفرینی نقشه‌ی مهندسی فرهنگی کشور در قم
نهادینه‌سازی بندگی شایسته‌ی خدا با تبیین و ترویج همه‌جانبه و جذاب احکام دین متناسب با مخاطبان
گسترش فضا، محیط و جو مساعد برای عمل به احکام دینی و اصلاح فضاهای جمعی دولتی، عمومی و خصوصی
تعیین استانداردهای فرهنگی واردات و صادرات کالا
بررسی و نقد رویکرد تدوین نقشه مهندسی فرهنگی کشور در قم
هنر استکبارستیز و نهادینه‌سازی جهاد اقتصادی
اقتصاد معنوی
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)