اهل منبر و مداحان در ترويج فرهنگ عاشورا نقش كليدي دارند

به نقل از ايسنا:

عضو هيات علمي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي گفت: از آنجايي كه اهل منبر و مداحان نقش كليدي در ترويج فرهنگ عاشورا دارند بهتر است به‌گونه‌اي شايسته عناصر معرفتي و انقلابی را در ميان سخنان و اشعاري که مي‌خوانند درج کنند تا سخنرانی و مداحي آنان به شناخت همه‌جانبه‌ي امام حسين (ع) كمك كند.حجت‌الاسلام والمسلمين سعيد بهمني در گفت‌وگو با خبرنگار دين و معارف اسلامي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با بيان اين‌كه فهم حماسه‌اي كه ابا عبدالله الحسين (ع) آفريد، نياز به مطالعه، تأمّل و تدبر فراوان دارد، گفت: اصولاً رفتار امام معصوم (ع) مانند قرآن کريم است؛ هر چه درباره‌ي آن بيشتر به تفکر و تدبر بپردازيم به تازه‌هاي معرفتي بيشتري دست خواهيم يافت.

وي افزود: از اين رو، سخنراني و مداحي سيدالشهدا (ع) افزون بر جنبه‌ي عاطفي بايد دربردارنده‌ي عناصر معرفتي و عملي براي مخاطبان باشد.

وي با بيان اينكه بهترين شكل منبر آن است كه به تحليل تاريخي حوادث بپردازد، گفت: تجربه قطعي نشان داده است اين رويکرد با استقبال بيشتر مخاطبان روبه‌رو خواهد شد چراكه تحليل تاريخي واقعه‌ي کربلا و زمينه‌هاي شکل‌گيري چنين فاجعه‌اي پس از گذشت حدود نيم قرن از رحلت پيامبر اکرم (ص) بسيار عبرت‌انگيز و درس‌آموز است. بنابراين، رسالت اصلي منابر سيدالشهدا (ع) تبيين و تحليل مسئله و عوامل شکل‌گيري حادثه در آن زمان و مکان است.

وي گفت: همراه ساختن مخاطبان با جريان تاريخي واقعه عاشورا سبب افزايش بصيرت شده و مخاطبان را در برابر حوادث مشابه مصونيت و ايمني خواهد بخشيد. به ويژه مردم ايران که همواره موحّد بوده و گويي خداي تعالي سرشت آنان را با محبت لايزال اهل بيت (ع) عجين کرده است.

وي خاطر نشان كرد: البته مداحي با منبر متفاوت است، تأکيد اصلي مداح و مرثيه‌سرا و نوحه‌سرا اثرگذاري بر نگرش عاطفي مخاطبان است؛ ولي درج گزاره‌هاي معرفتي و تعاليم عميق عملي اهل بيت (ع) و آموزه‌هاي انقلابي در مدح و مرثيه و نوحه، آن را به کمال مطلوب مي‌رساند.

وي گفت: متأسفانه بسياري مداحي‌هاي امروز خالي از گزاره‌هاي شناختي و تعاليم عملي اسلامي و انقلابي است و اين رويکرد از تعاليِ مداحي کاسته و اثرگذاري اين هنر کم‌نظير و محبوب در ميان مردم ايران را کاهش داده است. دست‌کم اثرگذاري مداحي بر نگرش معرفتي و رفتاري مخاطبان بسيار اندک شده است.

بهمني اظهار كرد: پر واضح است که پيش از مداحان، شاعران عاشورايي و آييني مسئوليت غني‌سازي اشعار را برعهده دارند. اگر شاعران به درج آموزه‌هاي اسلامي و انقلابي در اشعار خود بپردازند، به طور طبيعي مداحان آن را با نغمه‌ها و الحان خوش به مخاطبان منتقل خواهد کرد.

وي با بيان اينكه رسالت تصحيح مدايح بر دوش شاعران اهل بيت (ع) و سرايندگان آئيني است، گفت:. لازم است شاعران اهل بيت (ع) توجه داشته باشند که اشعار فاقد گزاره‌هاي شناختي و عملي، غناي لازم را ندارد و شايسته‌ي شاعران متعهد و انقلابي در ايران نيست.

وي تصريح كرد: درج گزاره‌هاي شناختی در اشعار مدايح و مراثی سبب گسترش معرفت ناب نسبت امام معصوم (ع) شده و تعاليم عملي تکليف مخاطب را در حوادث مشابه مشخص خواهد کرد.

اين مدرس حوزه تاكيد كرد: مخاطبِ منبر اباعبدالله (ع) بايد با تاريخ تحليلي زندگي و سرگذشت اين بزرگوار آشنا شود، زيرا در چنين شرايطي است كه مي‌توانيم نقش امامان معصوم (ع) و اهداف آن ذوات مقدّس را به طور عميق و اثرگذار درك كنيم. لذا بهتر است منبرهايي که براي نشر معارف حسيني برپا مي‌شود به گونه‌اي باشد که به مخاطب کمک کند تا نسبت خود را با تاريخ اباعبدالله الحسين (ع) پيدا کند و دريابد که وظايف او در هر زمان نسبت به آرمان‌ها و اهداف آن چراغ هدايت و سفينه‌ي نجات چيست؟

عضو هيات علمي پژوهشكده علوم و فرهنگ اسلامي در ادامه با بيان اين‌كه زندگي امروز ما در امتداد مسير امام حسين (ع) است، گفت: حرکت حسيني در سال 61 هجري در کربلا آغاز شد؛ ولي هرگز تمام نشده و تا قيامت ادامه دارد. اين حرکتي نيست که بتوان نقطه‌ي پاياني براي آن در نظر گرفت. هر شيعه؛ بلکه هر انسان آزاده جزئي از اين حرکت پايان‌ناپذير است.

وي گفت: ما با منبر، شعر، مداحي و يا هر رسانه‌ي ديگري ضمن شرح واقعه، به ثبت موقعيت تاريخي خود نسبت به اين حرکت مي‌پردازيم تا نقطه‌ي عزيمت خود براي دستيابي به اهداف والاي همه پيامبران و معصومان (ع)، به ويژه اباعبدالله الحسين (ع) را مشخص کنيم.

وي افزود: معارف اسلامي به قدري عميق و جامع هستند كه مي‌تواند راهِ ملّت ما را در مقابله با فتنه‌، انحراف‌ و حوادثي كه در سطح ملي، منطقه‌اي و جهاني رخ مي‌دهد، مشخص كند.

بهمني با اشاره به پخش نذورات در ميان مردم نيز عنوان كرد: پخش نذري و احسان به نيازمندان يکي از سنّت‌هاي حسنه و نيکو در ماه محرم است. پيروان ابا عبدالله(ع) بايد با اخلاص و به دور از چشم و هم‌چشمي و اسراف اين آئيين را گسترش داده و همچنان گرامي بدارند.

وي گفت: بديهي است هر عملي که با اخلاص همراه نباشد با آموزه‌هاي اباعبدالله الحسين (ع) هماهنگي ندارد. بي‌گمان عملِ خالصِ عزاداران همچون دانه‌اي است که از آن هزاران سنبل و خوشه‌ي مبارک خواهد روييد.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)