روزه ما را براي دريافت معارف والاي قرآن آماده مي کند

به نقل از روزنامه خراسان:

خراسان – مورخ یکشنبه 1390/05/09 شماره انتشار 17896

حجت الاسلام سعيد بهمني مديرگروه فرهنگ قرآن مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم با اشاره به اين که بين تقوا و دريافت معارف قرآن نسبت تنگاتنگي وجود دارد، گفت: روزه ما را به لحاظ دروني و باطني آماده دريافت معارف والا و بلند قرآن مي کند.

بهترين زمان تلاوت قرآن

اين قرآن پژوه و خادم برگزيده قرآن که در مراسم افتتاحيه نوزدهمين نمايشگاه قرآن مورد تجليل قرار گرفت، در گفت وگويي با خراسان با اشاره به اين که رمضان ماه قرآن است و قرآن بيش از هر ماهي با رمضان معنا پيدا مي کند، گفت: اين نسبت زماني معناي واقعي خود را نشان مي دهد که بدانيم قرآن در ماه رمضان نازل شده است. چنان که قرآن کريم در وصف رمضان مي فرمايد: «شهر رمضان الذي انزل فيه القرآن هدي للناس و بينات من الهدي و الفرقان» رمضان ماهي است که قرآن در آن براي هدايت همه انسان ها نازل شده، و بيناتي از هدايت و برهان است که حق و باطل را از هم جدا مي کند. وي ادامه داد: اين ماه ويژه، حامل يک سلوک ديني خاص به نام روزه نيز هست که قرآن در اين زمينه مي فرمايد: «يا ايها الذين آمنوا کتب عليکم الصيام کما کتب علي الذين من قبلکم لعلکم تتقون» اين آيه معناي تامل برانگيز و تکان دهنده اي دارد چون اولا به مومنان تذکر مي دهد که رمضان مخصوص شما و موضوع تازه اي نيست که فقط بر شما نازل شده باشد. بلکه براي همه اهل توحيد اديان گذشته نيز روزه قرار داده شده بود. و از طرفي فلسفه روزه در اين آيه بيان مي شود و مي گويد: روزه براي اين بر شما واجب شده است که به تقوا دست يابيد.

اين قرآن پژوه با اشاره به اين که بين تقوا و دريافت معارف والاي قرآن ارتباط و نسبت تنگاتنگي وجود دارد، تصريح کرد: تقوا که با روزه داري در حد بالايي به دست مي آيد، وجود انسان را براي دريافت معارف الهي و هدايت هاي قرآني آماده مي کند.

روزه ماه رمضان ما را به لحاظ دروني و باطني آماده دريافت معارف بلند قرآن مي کند؛ به همين دليل قرائت قرآن در ماه رمضان ثواب فراواني دارد. به طوري که گفته شده است قرائت يک آيه از قرآن در ماه رمضان به اندازه يک ختم قرآن ثواب دارد. چون شرايط نفساني انساني براي درک معاني قرآن خيلي بيشتر فراهم است.حجت الاسلام بهمني در پاسخ به اين سوال که آيا زمان هاي خاصي براي قرائت قرآن در ماه رمضان توصيه شده است، پاسخ داد: قرائت قرآن به طور مطلق فضيلت دارد. آيه «اقرؤا ماتيسر من القرآن» آن قدر جامعيت دارد که فضيلت قرآن را در هر زماني نشان مي دهد.اما از برخي آيات مي توان دريافت که در برخي زمان ها تلاوت قرآن فضيلت مضاعف دارد مانند آيه اي که مي گويد قم الليل الا قليلا ور تل القرآن ترتيلا. شب را برخيز (جز قسمتي از آن) و قرآن تلاوت کن. به عقيده من سکوت و آرامش شب، فرصتي را به انسان مي دهد که او بدون درگيري ذهني و در آرامش قرآن تلاوت کند و معناي آن را هم دريابد. چون معمولا در روز ذهن انسان درگير دغدغه هاي مختلفي است که ممکن است عمق معاني قرآن را درنيابد. البته در حديثي هم امام صادق (ع) مي فرمايند: قرآن عهد الهي است و سزاوار است هر صبح ۵۰آيه از اين عهد الهي را بخوانيد. براساس اين روايت وقت صبح، زمان مناسبي براي تلاوت قرآن است.اما به طور کلي در هر زمان و مکاني که انسان قرآن تلاوت کند،اين قرائت پاداش و فضيلت دارد.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)