رفع چالش‌های فراروی فرهنگ با اقدامات راهبردی نقشه‌ی مهندسی فرهنگی کشور (81)

در هشتاد و يکمين جلسه‌ی کارگروه تخصصی مهندسی فرهنگی کميسيون حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی که در روز يکشنبه 20 / 9 / 1390 در قم تشکيل شد، نخستين پيش‌نويس اقدامات راهبردی نقشه‌ی مهندسی فرهنگی کشور بررسی شد. حجت‌الاسلام ذوعلم اقدامات راهبردی در نقشه را ناظر بر چالش‌های اساسی برشمرد.

پيش‌نويس يادشده به وسيله‌ی حجت‌الاسلام سعيد بهمنی تهيه شده بود. وی مجموعه‌ی اقدامات راهبردی مورد نظر خو را در قالب يک جدول که در آن  ميان فرازهای چشم‌انداز، اهداف راهبردی و راهبردهای کلان ارتباط برقرار کرده بود، ارائه کرد. اين عضو کارگروه تخصصی مهندسی فرهنگی سپس اقدامات راهبردی مربوط به هر راهبرد کلان را در سه عرصه‌ی «مفاهيم»، «ساختار» و «محصول» سامان داده بود. طراحی جدول به شکل يادشده به گونه‌ای است که ارتباط مراتب سند نقشه‌ی مهندسی فرهنگی را نشان می‌دهد.

پس از بيان تفصيلی مطالب فراهم‌شده به وسيله‌ی مسئول تدوين اقدامات راهبردی که بيش از يک ساعت و سی دقيقه به طول انجاميد، هر يک از ديگر اعضا ضمن تقدير و تشکر از مطالب فراهم شده به اظهار نظر و طرح ملاحظات در باره‌ی آن پرداختند.

حجت‌الاسلام دکتر علی ذوعلم رئيس کارگروه تخصصی مهندسی فرهنگی اظهار اميدواری کرد، با مشارکت همه‌ی اعضا، اقدامات راهبردی به گونه‌ای تدوين شود که بتواند اصلی‌ترين چالش‌های فراروی فرهنگ را از ميان بردارد و در افق 1404 کشور اسلامی را به اهداف چشم‌انداز فرهنگی کشور برساند؛ زيرا لازم است، اقدامات راهبردی در نقشه‌ی مهندسی فرهنگی ناظر بر چالش‌های کنونی و فراروی فرهنگ کشور در نظر گرفته شود. وی کارکرد تدوين اقدامات راهبردی را رفع چالش‌ها و ايجاد زمينه برای رسيدن به اهداف فرهنگی چشم‌انداز دانست. به همين اساس، از همه‌ی اعضا خواسته شد مطالب فراهم شده به وسيله‌ی حجت‌الاسلام بهمنی را بررسی کرده و نظريات تکميلی خود را در جلسه‌ی آينده ارائه نمايند.

در اين جلسه که به رياست دکتر علی ذوعلم تشکيل شده بود، حجج اسلام: دکتر عبدالعلی رضائی، عبدالله نظرزاده، سعيد بهمنی، سيد محمدجواد نعمتی, سيدمحمدحسين کاظمينی و آقايان: دکتر سيدمحمدحسين هاشميان و رحمان ياسی حضور داشتند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مطالب مرتبط:

بررسی اهداف نقشه‌ی مهندسی فرهنگی و راهبردهای کلان آن (80)

بررسی اهداف نقشه‌ی مهندسی فرهنگی و راهبردهای کلان آن (77)

بررسی مدل دستیابی به موضوعات اساسی فرهنگ (۷۶)

چشم‌انداز: مطلوبی ممکن و فوق‌العاده‌ با عبارتی کوتاه، روشن، شوق‌انگیز و کمیت‌پذیر (۷۵)

بازخوانی تعاریف و اصطلاحات نقشه‌ی مهندسی فرهنگی (۷۴)

عضویت در کارگروه تخصصی مهندسی فرهنگی

زمینه‌سازی تحقق منشور توسعه‌ی فرهنگ قرآنی

بازآفرینی نقشه‌ی مهندسی فرهنگی کشور در قم

نهادینه‌سازی بندگی شایسته‌ی خدا با تبیین و ترویج همه‌جانبه و جذاب احکام دین متناسب با مخاطبان

گسترش فضا، محیط و جو مساعد برای عمل به احکام دینی و اصلاح فضاهای جمعی دولتی، عمومی و خصوصی

تعیین استانداردهای فرهنگی واردات و صادرات کالا

بررسی و نقد رویکرد تدوین نقشه مهندسی فرهنگی کشور در قم

هنر استکبارستیز و نهادینه‌سازی جهاد اقتصادی

اقتصاد معنوی

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)