ترميم و توضيح محورهای برنامه‌ی مرکز فرهنگ و معارف قرآن برای افق پنج‌ساله‌ی دفتر تبليغات اسلامی (41)

شورای مديران مرکز فرهنگ و معارف قرآن کريم در چهل و يکمين جلسه‌ی خود که در روز شنبه 19 / 9 / 1390 به طور فوق‌العاده برگزار شد، رويکرد ترميم محورهای برنامه‌ی راهبردی اين مرکز برای افق پنج‌ساله‌ی دفتر تبليغات اسلامی را بررسی کرد.

حجت‌الاسلام يوسفی رئيس مرکز، با تسليت ايام سوگواری سالار شهيدان، ضرورت اعزام روحانيان به اقصی نقاط کشور و تبليغ از طريق منبر را يادآور شد. سپس جلسه وارد دستور شد و رويکرد ترميم محورهای افق پنج‌ساله را مورد بررسی قرار داد. پيش از اين، مرکز با بررسی انطباق برنامه‌های خود، جايگاه و نسبت برنامه‌های جاری مرکز را با افق پنج‌ساله‌ی دفتر مشخص کرده بود؛ ولی اين محورها توضيح نيافته و محور جديدی در آن بيان نشده بود. از اين روز لازم بود آنچه بوده توضيح يابد و محورهای جديدِ تأمين اهداف افق پنج‌ساله به آن افزوده شود.

حجت‌الاسلام بهمنی مدير گروه علوم قرآن شش محور را برای طرح به عنوان محورهای برنامه‌ی پنج‌ساله به شرح ذيل يادآور شد و رويکرد مورد نظر در باره‌ی تبيين آن را بيان کرد:

(1): مطالعات روش‌شناسی قرآن کريم

(2): مطالعات روش‌شناسی تفسير و برداشت از قرآن کريم

(3): عرضه‌ی اسناد راهبردی فرهنگی کشور به قرآن کريم

(4): تأمين نيازهای پژوهشی منشور توسعه‌ی فرهنگ قرآنی کشور

وی برای اين منظور پيشنهاد تأسيس پژوهشکده‌ی توسعه فرهنگ قرآنی را مطرح کرد. ايشان پنج سال پيش، زمانی که منشور توسعه‌ی فرهنگ قرآن در حال شکل‌گيری بود پيشنهاد تأسيس پژوهشکده‌ای برای تأمين نيازهای پژوهشی مربوط با مطرح کرده بود.

(5): بررسی مطالعات قرآنی خاورشناسان

(6): فعال‌سازی دبيرخانه‌ی دائمی همايش بين‌المللی قرآن و جامعه‌ی معاصر با محوريت مبحث «مرجعيت قرآن برای علوم انسانی»

پيشنهاد مدير گروه علوم قرآنی مرکز مورد استقبال قرار گرفت و مقرر شد، ايشان و ديگر مديران با اين رويکرد محورهای برنامه را ترميم و توضيحات لازم در باره‌ی آن را فراهم کرده و حداکثر تا روز يک‌شنبه آن را جهت تجميع در اداره‌پژوهش مرکز ارائه نمايند.

مديران حاضر در اين جلسه: حجج اسلام: محمدصادق يوسفی (رئيس مرکز)، جعفر مزينانی (اداره پژوهش)، عيسی عيسی‌زاده (گروه فرهنگنامه‌های قرآنی)، سيدعلی سادات (مشاوره و پيشينه‌شناسی مطالعات قرآنی)، سيدعلی حسينی (تفسير ترتيبی و ترجمه)، فيروزمهر (قرآن و علوم)، سعيد بهمنی (علوم قرآنی)، محمدعلی محمدی (تفسير موضوعی)

مطالب مرتبط:

ترمیم و توضیح محورهای برنامه‌ی مرکز فرهنگ و معارف قرآن برای افق پنج‌ساله‌ی دفتر تبلیغات اسلامی (۴۱)

مدیران مرکز فرهنگ و معارف قرآن موظّف به فراهم‌آوردن زمینه‌ی ارتقای پژوهشگران به عضویت هیئت علمی شدند. (۳۹)

بهینه‌سازی روند اجرای طرح‌های تحقیقاتی با اولویت به تولید علم (۳۸)

محصول‌محوری به جای حضورمحوریِ اعضای هیئت علمی (۳۷)

زمینه‌سازی نظری پیشرفت و عدالت اسلامی

شورای مدیران مرکز فرهنگ و معارف قرآن (۳۶)

شورای مدیران مرکز فرهنگ و معارف قرآن (۳۵)

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)