دیدار با آیت الله مصباح یزدی (عکس)

  • دسته: اخبار
  • دبیر
  • بازدید: 2,406 views

حضرت آیت الله مصباح یزدی عصر روز چهارشنبه 16 / 9 / 1390 اعضای موسسه ولاء را در مؤسسه‌ی آموزشی و پژوهشی امام خمينی ره به حضور پذیرفت.حضرت آيت الله مصباح يزدی پس از شنيدن سخنان يکی از اعضای هيئت امنا و حجت‌الاسلام عزت‌زمانی مدير عامل مؤسسه به ايراد سخن پرداخته و در باره‌ی مسائل روز کشور و جهان و مقتضيان آن، رهنمودهای مهمی ارائه فرمودند.

در آغاز اين جلسه، حجت‌الاسلام سعيد بهمنی به نمايندگی از طرف هيئت امنا سخن گفت. سخنان وی دربردارنده دو مطلب اساسی بود: نخست تقاضا از معظم له برای ارائه رهنمود به حاضران پس از ارائه گزارش مديرعامل مؤسسه که جهت و رويکرد مؤسسه‌ی ولاء منتظر را بيان می‌کند. سپس پيشنهاد همکاری آموزشی و پژوهشی با مؤسسه ولاء با مؤسسه امام خمينی ره در قالب 1. پذيرش بورسيه اعضای مؤسسه برای تحصيل در مقاطع ارشد و دکتری؛ 2. موافقت با پذيرش آن دسته از طلاب مؤسسه ولاء که مقطع ليسانس را در مؤسسه امام خمينی ره نگذرانده‌اند؛ 3 . برگزاری دوره‌های آموزشی با همکاری مؤسسه امام خمينی ره؛ و 4. مشارکت در انجام طرح‌های تحقيقاتی.

معظم له در پاسخ به درخواست همکاری، فرمودند: مشارکت و همکاری فی‌نفسه مطلوب است و منعی برای آن نيست. لازم است در اين باره با مديران مؤسسه گفتگو شود تا در قالب برنامه‌ها تعريف‌شده و مشخصی انجام شود. ايشان تأکيد فرمودند که: بنا بر اين نيست که مؤسسه امام خمينی ره محدود بماند و با مجموعه‌های هماهنگ پيوندی نداشته باشد.

پس از اين، حجت‌الاسلام عزت‌زمانی به اختصار عناوين و سرفصل فعاليت‌های مؤسسه را گزارش کرد. آنگاه حضرت آيت الله مصباح طی بياناتی مبسوط به مسائل و مقتضيات امروز کشور و جهان اشاره، و رهنمودهای دقيق و مهمی ارائه فرمودند.

از جمله مهم‌ترين مطالب طرح شده به وسيله ايشان تأکيد بر بی‌نظير يا کم‌نظير بودن نعمت برخورداری از رهبری حضرت امام خمينی ره و رهبری معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه‌ای بود. ايشان در تناسب بزرگی نعمت‌ها و بزرگی امتحان‌ها و ابتلائات مؤمنان فرمودند: هرقدر نعمت‌ها گسترش پيدا می‌کند، زمينه‌ی بلاها نيز بيشتر فراهم می‌شود. اين يکی از سنت‌های الهی است. «و کذلک جعلنا لکل نبی عدواً شياطين الجن و الإنس». آيت ‌الله مصباح اين سنّت را نسبت به اوصياء و وارثان و شاگردان انبيا نيز جاری دانستند. ايشان يادآور شدند که فاجعه‌ی کربلا پس از نزول نعمت اسلام شکل گرفت.بنابراين، همواره در کنار نعمت‌ها بايد منتظر پيدايش فتنه‌ها باشيم. ايشان همچنين يادآور شدند که قبولی در هر مرحله از امتحان سبب سخت‌تر شدن امتحان و بيشتر و پيچيده‌تر شدن آن در مراتب بعدی دانستند. در پايان توصيه‌های خاصّ به حاضران داشتند که به اين شرح بود:

1 ـ کار جمعی و سازمان‌يافته برای تقويت و پيشبرد شئون انقلاب و اسلام ضروری است.

2 ـ لازم است افزون بر گسترش کمی، کارها کيفيت‌بخشی شوند.

3 ـ بايد گروه‌ها و سلايق را به رسميت شناخت و هويت جمعی آنان را پذيرفت؛ با اين حال لازم است در ارتباط با يکديگر حداکثر تأليف و هماهنگی در اهداف بزرگ را داشت. چنان‌که سلول‌های گوناگون بدن انسان اندام و پيکری را تشکيل می‌دهند و همه با هم همکاری دارند. بايد در ميان مؤمنان و پيروان انقلاب که با يکديگر هم‌سو هستند، تأليفی اندام‌واره‌ای شکل گيرد. البته بايد هدف واحد، مشخص شود تا روح واحدی در اين پيکر ايجاد شود.

4 ـ هر کس در اين مسير گام برمی‌دارد، بايد منافع شخصی خود را فدای منافع انقلاب کند.

5 ـ سعی کنيم از حيث نيّت و انگيزه همه چيز را برای خدا بخواهيم.

6 ـ توانايی دوستان را بشناسيم و به آن جهت بدهيم و با کسانی که برای اسلام و انقلاب فدايی‌ترند بيشتر مرتبط باشيم.  هدف از همه‌ی ارتباط‌ها خدمت به اسلام باشد.

7 ـ همه‌ی آنچه گفته شد بعد از توکل و توسل به ائمه اطهار عليهم السلام.

اعضای مؤسسه ولا در پايان اين ديدار که مقارن با اذان مغرب و عشا بود، نماز مغرب و عشا را همراه با برخی حواريون ايشان به امامت معظم‌له اقامه کردند.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)