نظريه تاريخ نگاری بر پايه ترتيب نزول ، رويکردی برای فهم قرآن

بازدیدها: 25

به نقل از پايگاه مرکز فرهنگ و معارف قرآن:

حجت الاسلام و المسلمين سعيد بهمني در نشست تخصصي «نقد و بررسي نظريه تاريخ گذاري قرآن؛ احراز ترتيب نزول قرآن كريم» با اشاره به ظرفيت اين نظريه گفت: نظريه تاريخ نگاري قرآن به حسب نزول ، تلاشي است تا در قرآن تدبر شود و فهم جديدي از آيات ارايه گردد.

وي افزود: اين نظريه با همه کم و کاستي هايي که دارد از ظرفيت خوبي براي ارايه زاويه ديدي تازه به پژوهشگران برخوردار است. شواهد تاريخي هم به نفع نظريه وجود دارد و ما مي بينيم کساني که حتي به تفسير ترتيبي سنتي عمل مي کرده اند در مواردي به روش تفسير بر پايه نزول پاي بند بوده اند.

عضو شوراي قرآن شوراي انقلاب فرهنگي کشور گفت: نظريات با وجود مخالفت هاي جدي و شواهد بر خلاف از ميدان بيرون نمي روند. اين نظريه همانند نظريه تکامل داروين است که شواهد تاريخي به نفع و ضد آن وجود دارد.

وي از نظريه پردازان خواست تا در تحرير مساله دقت کامل مبذول دارند و از افتادن در حوزه هاي بيرون نظريه پرهيز کنند.

وي گفت: تحرير مساله و نيز مشخص کردن جغرافيا و گستره نظريه مي تواند نظريه را از بسياري از اشکالاتي که فعلا با آن درگير است رهايي بخشد.

حجت الاسلام بهمني افزود: از نکات شگفت انگيز و جالب نظريه پردازان اين نظريه اين است که دو  نظريه پرداز در دو سوي نظريه قرار مي گيرند . از سويي حجه الاسلام و المسلمين بهجت پور شيوه سنتي را پي گرفته و با با پذيرش وحدت موضوعي و ساختار سوره هاي قرآن بر مباني اصولي تاکيد مي ورزند و در سوي ديگر اين نظريه دکتر نکونام قرار دارند که نه تنها با وحدت موضوعي سوره ها مخالفت مي ورزند بلکه مباني اصولي را به کناري نهاده اند و قواعد اصولي چون اطلاق و عموم را زير سوال مي برد. در حقيقت اين دو نظريه پرداز در مساله ترتيب نزول و بهره گيري از آثار و فوايد آن با هم متحد هستند در حالي که دکتر نکونام قايل به شفاهي و خطابي بودن آيات قرآن تاکيد مي ورزند و وحدت موضوعي سوره ها را نمي پذيرند و حجت الاسلام والمسلمين بهجت پور قايل به متن بودن و وحدت موضوعي سوره ها مي باشند.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)