حضرت فاطمه‌ی معصومه (س) نمونه‌ی کامل يک عارف به امام زمان خود

به نقل از خبرگزاری فارس:

حجت‌الاسلام و المسلمین سعید بهمنی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه فارس با بیان اینکه فرزندان ائمه اطهار علیهم السلام مانند چراغ‌های روشنی کشور ما را چراغانی کرده‌اند، گفت: هر جا امام‌زاده‌ای وجود دارد کانونی از دیانت و صفا شکل گرفته است. در اين ميان شأن و منزلت حضرت معصومه از همه‌ی امام‌زادگان والاتر است. رابطه‌ی حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) پیش از آنکه یک رابطه عاطفی باشد رابطه‌ای معرفتی است؛ رابطه‌ی یک بانوی سر تا پا معرفت با انسان کامل، ولی مطلق و حجت خدای سبحان. از اين رو، حضرت معصومه (س) نمونه‌ی کامل يک عارف به امام زمان خود است.
حجت‌الاسلام بهمنی اظهار داشت: حضرت معصومه (ص) با وجود برادران بسیاری که داشتند، بيش از هر کس شیفته‌ی حضرت رضا (ع) بودند که خليفه‌ی الهی و حجّت خدا بر روی زمين بود. معرفت نسبت به امام معصوم سبب می‌شود انسان تحت تأثير جذبه‌ی شخصيت بی‌نظير وی قرار گيرد.طبعاً هر چه اين معرفت بيشتر باشد قرار گرفتن در جذبه‌ی امام معصوم نيز بيشتر خواهد بود که حضرت فاطمه‌ی معصومه (س) از بالاترين مراتب معرفت به ولیّ معصوم برخوردار بود.
وی ادامه داد: «معرفت به ولیّ مطلق الهی» مستلزم اين جذبه است. حضرت معصومه (س) در میان فرزندان موسی‌بن جعفر (ع) از چنان جایگاه معرفتی برخوردار است که او را به عنوان «عالمة غیر معلمه‌» توصيف کرده‌اند. اين بدان معنی است که آن حضرت دانش را به طور مستقيم از الهامات الهی دريافت می‌کرده و صاحب علم لدنّی بوده است. بنابراين، کمتر کسی از فرزندان امامان (ع) به رتبه و تراز وجودی حضرت معصومه سلام‌الله علیها رسيده است.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: اینکه بزرگ‌ترین حوزه علمیه شیعی در جوار چنین شخصیتی شکل گرفته به خاطر آن است که حضرت معصومه (س) شخصيتی دانشمند و منبع فیض است. به ديگر سخن، او دارای بالاترين درجات علمی و عرفانی بوده است.

براساس روایات وارده، آن حضرت به سؤالات فقهی شيعيان پاسخ می‌داده و مورد تأييد حضرت کاظم عليه السلام بوده است. وی با تأکید برآنکه حضرت معصومه (س) پاسخگوی سؤالات فقهی دوران خویش بود، گفت: نمی‌توان وضعيت فرهنگی زمان آن حضرت را با زمان حاضر مقايسه کرده که بانوان در بهترین آکادمی‌ها و حوزه‌های علمیه تحصیل می‌کنند؛ بلکه آن وجود مقدس در دوره‌ای مرجعيت پاسخدهی به پرسش‌های فقهی و دينی را با هدايت و تأييد امام معصوم بر عهده داشته که هنوز بيش از يک قرن از زنده به گور کردن دختران در سرزمين حجاز نگذشته بود.

منزلت اين بانوی علم و عرفان تا اندازه‌ای است که امامان معصوم قم را که محل رحلت و دفن آن حضرت است، «عش اهل البيت» يعنی آشيانه‌ی اهل بيت (ع) ناميده‌اند. شايد سرّ اينکه در زيارتنامه‌ی آن حضرت پس از سلام به انبيای اولوالعزم به صيغه‌ی غيبت به صورت مستقيم به پيامبر اکرم و اهل بيت سلام می‌شود. گويی همه‌ی آنها در حرم حضرت فاطمه‎ی معصومه حضور داشته و به طور مستقيم سلام‌های زائران را تلقی می‌کنند.

حضرت فاطمه معصومه (س) مانند ستاره‌ای درخشان نمونه‌ی کاملی از يک انسان عارف به امام زمان خويش و تالی تلو امام معصوم (ع) است.  از این روست که شأن و مقام آن حضرت شأنی منحصر به فرد است. وجود مقدس حضرت معصومه (س) فقط با شخصيت‌های بزرگی مانند حضرت علی‌اکبر (ع)، زينب کبرا و ماه بنی‌هاشم حضرت عباس بن علی عليه السلام قابل قياس است.

انتهای پیام/ک

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

با سلام و عرض ارادت خاص
خیلی زیبا شخصیت و مقام حضرت فاطمه معصومه (س) را ترسیم کردید و دقیق فرمودید که:
«معرفت نسبت به امام معصوم سبب می‌شود انسان تحت تأثیر جذبه‌ی شخصیت بی‌نظیر وی قرار گیرد.»
در پناه خداوند یکتا باشید، انشاالله

امين عزيزم نورچشمم
سلام. از خدای تعالی عالی‌ترين مراتب معرفت به حجّت‌های الهی را برايت مسئلت دارم. اميدوارم به شفاعت حضرت فاطمه‌ی معصومه سلام عليها به بالاترين مراتب رشد و کمال برسی، به ويژه در سخن گفتن که بحمدالله در اين زمينه استعداد سرشاری به تو داده شده است.