هماهنگی با عالی‌ترين سطح شناخت دين و مقتضيات زمانه

نشست دوم بررسي رويکرد تدوين سند دوم راهبردي مؤسسه ولاء منتظر روز دوشنبه 4/ 7/ 1390 به منظور بحث در باره‌ی «تعيين کارويژه‌ي سند راهبردي دوم مؤسسه» برگزار شد.
در اين نشست که در قالب مصاحبه و گفتگو با حجت‌الاسلام سعيد بهمنی عضو هيئت امنای مؤسسه انجام می‌شد، بر هماهنگی سند راهبردی با اساسنامه‌ی مؤسسه تأکيد شد.

با توجه به اينکه راهبري مؤسسه بر اساس جهت‌گير‌ي‌هاي رهبر معظم انقلاب شکل مي‌گيرد بر اين نکته تأکيد شد که اساسنامه مؤسسه نگاهي همه‌جانبه به اين مطلب دارد. از اين رو لازم است همه‌ي اقدامات نرم‌افزاری و سخت‌افزاري مؤسسه بر مبناي اساسنامه انجام شده و برنامه‌هاي راهبردي بي‌کم و کاست با آنچه در اساسنامه آمده هماهنگ باشد.
مؤسسه از اين نظر که همه‌ي شئون خود را با ولي فقيه هماهنگ مي‌کند، داراي هويّتي روشن است. چرا که ولي فقيه پيش از آنکه به عنوان حاکم اسلامی بسط يد پيدا کند به سطحي از دانش و آگاهي ديني، عدالت و شناخت زمانه رسيده که او را شايسته‌ي رهبري امت اسلامي در غيبت حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف ساخته است. از اين روست که هماهنگي با او در حقيقت هماهنگي با عالي‌ترين سطح شناخت دين و مقتضيات زمانه است. اکنون اين پرسش مطرح مي‌شود که آيا مي‌توان براي تحقق منويات ولي فقيه از نظريات ديگر عالمان گذشته، حال يا آينده که ممکن است ملاحظاتي در باره‌ي برخي از آنها از نظر سياسي، اجتماعي و اخلاقي مطرح شود؟ به ديگر سخن، آيا مي‌توان با قطع نظر از شخص و شخصيت آنان، نظريه‌اي علميشان را به استخدام تحقق مطالبات رهبر معظم انقلاب درآورد؟
طبعاً منعي براي استفاده از علم نيست.
پرسش ديگر آن است که آيا مي‌توان مؤسسه در نظريات يکي از عالمان موجّه مانند استاد شهيد مطهري ره يا شهيد صدر منحصر ساخت و تحقق منويات رهبري را در چارچوب يک فکر دنبال کرد؟
پاسخ آن است که چنين انحصاري بي‌مورد است و مؤسسه دست خود را در استفاده از نظريات علمي نخواهد بست. بلکه هر نظريه‌ي علمي که در گذشته شکل گرفته يا اکنون در حال شکل‌گيري است و يا در آينده شکل خواهد گرفت در صورت برخوردار بودن از شرايط لازم و کافي قابل بهره‌‌برداري است. در حقيقت هنر مؤسسه آن است که هر نظريه‌ي علمي ارزشمندي را به استخدام تحقق مطالبات ولي فقيه درخواهد آورد.

مطالب مرتبط:

فلسفه‌ی وجودی مؤسسه‌ی ولاء منتظر (عج)

دیدار با مدیر حوزه‌های علمیه‌ی سراسر کشور

دیدار با رئیس جمهور

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)