از فرصت اندیشه در خلقت بهره ببریم

شروع سال، با ذکر جامع، زیبا و شورانگیز: «یا مقلب القلوب و الابصار…» در زندگی مادی و معنوی، بسیار تأثیرگذار است.

حجة الاسلام والمسلمین سعید بهمنی، در گفت وگو با مرکز خبر حوزه، ضمن بیان این مطلب به نقش حوزه و روحانیت در جامعه، به ویژه در ایام عید نوروز، اشاره کرد و اظهار داشت: هر عید و مناسبتی، تحولی را در جامعه رقم می زند که این تحول، باعث تازگی و نو شدن جامعه و بروز رفتارهای جدید و فرهنگ های پسندیده می شود.

مدیر گروه علوم قرآن مرکز فرهنگ معارف قرآن گفت: ایام نوروز، یادآور مسایلی است که در رشد و طراوت انسان، تأثیر گذار است و از آن جایی که در این روز، کل دین با ولایت تازه می شود و حیات دوباره می گیرد و کل طبیعت نیز با بهار زنده می گردد، لذا این روز برای شیعیان، روز بسیار مبارکی است.

وی با اشاره به رسالت حوزه در تبیین معارف دینی، به ویژه ایام نوروز و بهره مندی از تعطیلات، افزود: حوزه و روحانیت موظف اند در این ایام، متذکر آیات الهی و حرکت در مسیر الهی شوند و با استفاده از شیوه های مناسب، معارف لطیف دینی را به مردم ارائه کنند.

وی بهترین اعمال، در ایام عید نوروز را ذکر خداوند دانست و بیان داشت: البته پیرو این ذکر، باید حقیقت آن در وجود آدمی تحقق یابد، که این مسئله فقط در پرتو حرکت در مسیر و جریان شرع مقدس، تحقق می یابد.

این استاد حوزه ادامه داد: عید نوروز، فرصتی برای پالایش درونی و ارزیابی عملکرد یک ساله انسان است و می توان از این فرصت، برای ترقی و تعالی خودمان استفاده کنیم.

حجة الاسلام والمسلمین بهمنی در پایان گفت: هنگام تحویل سال، آدمی به یاد شب قدر و تأثیرگذاری آن در زندگی می افتد، چون وقتی یک سال می گذرد، جا دارد که انسان، مروری بر گذشته خود داشته باشد و به نعم و فرصت هایی که خداوند در اختیارش قرار داده، بیندیشد و تأمل کند که تا چه اندازه به خداوند نزدیک تر شده و مقرب تر گشته و یا فاصله گرفته است؛ پس عواملی که او را مقرب کرده، تقویت نموده و از عواملی که او را از خدا دور می کند، فاصله بگیرد و از زندگی اش بزداید.

وی در خصوص پیوند عید نوروز با عید غدیر در صدر اسلام گفت: در برخی روایات، به تقارن اول فروردین با روز غدیر در صدر اسلام اشاره شده، که این تقارن، نشان گر حیات دوباره دین و طبیعت، و تحولی عمیق در جامعه انسانی است.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)