اختلاط در معارف عمومی/ دلت پاک باشد، اعمال ظاهری مهم نیست!

حجت الاسلام بهمنی در گفتگو با خبرگزاری شبستان؛

حجت الاسلام سعید بهمنی، مدیر گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن در رابطه با نقد و بررسی یکی از مشکلات معرفتی – اعتقادی جامعه، با اشاره به اختلاط معارف عمومی با آموزه‌های غلط برخی مکاتب و فرقه‌ها به خبرنگار شبستان گفت: متاسفانه ما در معارف عمومی در سطح جامعه شاهد اختلاط های فراوان هستیم گاه موضوعی آنقدر مورد توجه و اهمیت قرار می گیرد در حالی که در اصل چنین نیست و چندان اهمیتی ندارد و گاه یک مساله کاملاً مهم و اساسی مورد غفلت و بی توجهی قرار می گیرد در حالی که از ارزش و اهمیت فراوانی برخوردار است.

وی با اشاره به نفوذ برخی اعتقادات غلط و اشتباه از فرقه ها و گروه های انحرافی در میان مردم تصریح کرد: گاه در سطح جامعه با افرادی روبه رو می شویم که مانند برخی فرق صوفیه که ادعا می کنند تنها باطن مهم است و نیاز به اعمال ظاهری نیست یا ادعا می کنند که تنها حقیقت لازم است و شریعت و طریقت لازم نیست، این افراد نیز اینگونه استدلال می کند که دلت پاک باشد ظاهر عمل مهم نیست.

دل پاک لازم است اما کافی نیست

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: البته دل پاک لازم است اما کافی نیست قرآن می فرماید: « انما یتقبل الله من المتقین» یعنی اساسا دل باید پاک و اهل تقوا باشد تا عمل پذیرفته شود اما این کافی نیست دل پاک ثمری دارد، علامتی دارد اگر دل پاک است چرا اعمال ناپاک از او سر می زند؟ مگر نه این که از کوزه همان برون تراود که در اوست.

اگر دل پاک است چرا از درون این دل، عواطف ناپاک بیرون می آید؟

حجت الاسلام بهمنی افزود: اگر این دل پاک است چرا از درون این دل، عواطف ناپاک بیرون می آید؟ چرا نافرمانی خدا بیرون می آید؟دل پاک و مطیع خداست اما اعضای بدن عصیانگر، آیا این تناقض نیست؟! در صورتی می شود چنین چیزی را تصور کرد که فرد جاهل باشد فردی که دلش پاک است اما نمی داند این عمل گناه است یعنی حسن فاعلی دارد اما حسن فعلی ندارد.

حجت الاسلام بهمنی یادآور شد: درباره کسی که جاهل نیست آیا می توان تصور کرد که قلب پاک باشد اما اعمال ناپاک؟ قلب پاک است اما فرد ظواهر شریعت را رعایت نمی کند! فرمان الهی را اطاعت نمی کند! چرا اطاعت نمی کند؟ الا اینکه در درونش مشکلی وجود دارد؟!

مدیر گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن تصریح کرد: امکان ندارد دل انسان خاشع باشد و وجود او را به خشوع نکشاند و فرمانبردار نکند محال است. دل پاک، اعمال پاک دارد. « البلد طیب یخرج نباته باذن ربه و الذی خبث لا یخرج الا نکدا؛»  این زمین خبیث است که از آن نافرمانی خدا و اعمال ناشایست می روید.

وی یادآور شد: این که ما بخشی از عقاید و مسایل اعتقادی را قبول می کنیم و رعایت می کنیم اما بخشی را نمی پذیریم، در معرفت عمومی بسیار است اما در معرفت علمی چنین چیزی نیست در معرفت علمی این حدود و ارزشها هر یک در جای خود و در پیوستگی خود قرار دارند هنگامی که می گوییم این شرط لازم است یعنی یک شرط کافی هم داریم. قرآن می فرماید: الذین آمنوا،( این مساله قلب) ، و عملوا الصالحات، (واو) پیوسته است این دو را به هم پیوند می دهد. یا در جای دیگر می فرماید: « ان الانسان لفی خسر الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات»  تنها آمنوا را نگفته، نمی فرماید اگر قلبشان پاک بود، مومن هستند این ایمان باید ثمر و تجلی داشته باشد و تجلی آن اعمال آراسته، صالح و تقوای از مسایل ناشایست است.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)