انتظار سازنده آگاه‌كننده و اميدبخش است

سعيد بهمنیحجت‌الاسلام بهمني در گفت‌وگو با فارس: مدير گروه علوم قرآني مركز فرهنگ و معارف قرآن، «اميد» را نخستين اثر انتظار غيبت امام معصوم‌(ع) دانست و گفت: «اميد» اصلي‌ترين كاركرد انتظار و نخستين گام براي رشد و بالندگي انسان است.
حجت‌الاسلام والمسلمين سعيد بهمني، عضو هيئت علمي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار آيين و انديشه فارس در خصوص جايگاه «انتظار» در جهت‌دهي و هدفمند كردن اقدامات اجتماعي، فرهنگي و سياسي شيعيان عنوان كرد: نظريه انتظار برخاسته از نظريه امامت و خلافت حجت خدا در زمين بوده و شيعه معتقد است كه زمين از حجت خدا خالي نخواهد ماند و براساس روايات اگر حجت خدا در زمين نباشد؛ زمين همه اهالي خود را فرو خواهد برد.
وي ابراز داشت: تمام الطاف الهي به خاطر وجود حجت خدا در زمين گسترده شده است لذا اين نظريه اصلي و بُن‌مايه تفكر شيعي به شمار مي‌رود، از اين‌رو در تمام دوران، همواره يكي از حجت‌هاي فعلي خدا در زمين وجود دارد.
مدير گروه علوم قرآني مركز فرهنگ و معارف قرآني، «اميد» را نخستين اثر انتظار غيبت امام معصوم‌(ع) دانست و گفت: منظور از اميد، اميد فردي و اجتماعي است؛ بدين معنا كه شيعه در هر شرايط سختي كه قرار گيرد حتي اگر در ظاهر، حركت‌هاي خويش را در معرض نابودي ببيند، باز هم نبايد اميدش قطع شود، چرا كه او معتقد است خداوند متعال، وجودي را ذخيره كرده است كه سرانجام امور اين عالم را به سوي خير راهنمايي خواهد كرد.
وي تصريح كرد: به اعتقاد بنده اصلي‌ترين كاركرد انتظار، اميد است و اميد منشأ بسياري از خيرات محسوب شده و نخستين گام، براي رشد و بالندگي انسان است. از اين‌رو انسان بايد به يك مسير و يك فرجامي اميدوار باشد تا بتواند حركت كند و لذا اين اميد فناناپذير شيعه است كه وي را در برهه‌‌هاي مختلف ياري خواهد كرد.
حجت‌الاسلام بهمني با بيان اينكه ممكن است هر حركتي در هر نقطه از جهان براي مبارزه با ظلم آغاز شود، اظهار داشت: وقتي منابع مبارزان و توانايي آنها كمتر از توانايي جبهه مخالف باشد؛ ناخودآگاه به سمت اضمحلال حركت كرده و موفق نخواهد شد، اما اگر حتي شيعه از حيث فيزيكي از عالم حذف شود هيچ‌گاه اميدش قطع نمي‌شود.
وي ادامه داد: شيعه اميد به رجعت دارد و اميدوار است كه امام معصومش باز گردد، لذا وقتي حضرت مهدي عجل‌الله تعالي فرجه‌الشريف ظهور كنند؛ ياراني همراه ايشان خواهند بود. همان صالحاني كه در دوران رجعت، براي ايفاي نقش در زمين، فراخوانده مي‌شوند. بنابراين، تصاوير اميدوار آفرين براي شيعه، يك اميد فناناپذير ايجاد كرده است.
عضو هيئت علمي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي با اشاره به عقيده موعودگرايي ميان تمام مكاتب، تأكيد كرد: به اعتقاد بنده، موعود شيعه اثني عشري، «موعود الامم» است؛ موعودي كه ريشه‌هاي آن ميان ساير مكاتب الهي وجود داشته و ما آن را به نام، عنوان و تمام مشخصاتش مي‌شناسيم.
وي در خصوص نقش تفكر مهدوي در فرآيند جهاني‌شدن گفت: البته در مسئله جهاني شدن، دو نظريه بزرگ وجود دارد: برخي معتقدند جهاني شدن پروسه‌اي است كه بايد با آن جهاني‌سازي را مديريت كرد اما عده‌اي ديگر بر اين باورند كه جهاني شدن، فرآيندي است كه خود به خود محقق مي‌شود، لذا جهاني‌سازي و جهاني شدن دو تعبير متفاوت از هم هستند.
وي افزود: گروهي معتقدند كه به طور قهري، مديريت و برنامه‌ها جهاني ‌شده، مرزهاي جهاني برداشته شده، قواعد محلي كنار رفته و كل جهان با هم مرتبط خواهد شد. اما در مقابل هستند عده‌اي كه مي‌گويند اين مسئله بايد مديريت شود و در همين راستا نيز كنوانسيون بين‌المللي، حقوق و منشور ملل را مطرح مي‌كنند.
حجت‌الاسلام بهمني ابراز داشت: تصويري را كه آيات و روايات ما در زمينه مهدوي از دولت حضرت مهدي عجل‌الله تعالي فرجه‌الشريف ارائه مي‌دهد، تصويري جزئي و محلي نيست بلكه تمام زمين در زمان ظهور حضرت از عدل و رفاه پرخواهد شد و برخي از آيات و روايات ما از جمله «وَنُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ» يا «يملأ الارضَ قسطاً وعدلاً» جهاني بودن دولت حضرت مهدي عجل‌الله تعالي فرجه‌الشريف نشان مي‌دهد.
وي تصريح كرد: بنابراين تصويري كه ما از جامعه مهدوي در زمان ظهور آن حضرت داريم؛ تصويري نيست كه محلي و منطقه‌اي باشد لذا هر ارزش، قانون و مديريتي در آن، مديريت علي الاطلاق بر كل جهان خواهد بود.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)