انتظار و ايمنی از آفت‌ها

انتظارحجت‌الاسلام والمسلمين  سعيد بهمني در آستانه ورود به ماه شعبان طي گفتگوي ويژه با خبرگزاري آينده روشن در باره‌ی‌ وظايف منتظران وشيوه­‌ی حرکت به سوي ظهور گفت: اصلی‌ترين خصلت ياوران آن حضرت بندگي خداست. اگر کسي بخواهد محيط و شرايط را براي حضور آن ذخيره‌ی الهی هموار کند، لازم است اولين گام را در درون خود بردارد . کسی که چنين سودايی در سر دارد، بايد سلوک بندگی را از درون خود آغاز کند.

عضو هيئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پاسخ به اين پرسش که انسان منتظر، چگونه می‌تواند به رغم وجود تراکم عاطفه و عشق و انتظار در دام توقيت گرفتار نشود؟ به خبرگزاري آينده روشن گفت: معمولاً کسانی که نسبت به چيزی عشق و عاطفه‌ی متراکم دارند، در معرض غلبه‌ی احساس و عاطفه بر عقل و ادراکات عقلانی قرار دارند. اين افراد بايد بسيار مراقب باشند که چنين وضعی در آنان ايجاد نشود و همواره عقل و عقلانيت بر همه‌ی ادراکات و يافته‌های آنان حاکم باشد. در غير اين صورت آنها نيز مانند افراد سطحی در دام نظريات دور از خرد گرفتار شده و از مسير مستقيم منحرف خواهند شد.

وی در باره‌ی نقل قول‌های گوناگون از افراد موجه در باره‌ی نزديک بودن زمان ظهور اظهار داشت: تمسّک به محکمات قرآن و سنّت و خردگرايی مهم‌ترين عامل مصونيّت از گرايش‌ها و نظريّات سطحی در باره‌ی آن وجود مقدّس است. افراد موجّهی که به هر شکل به توقيت و تخمين و تحديد ظهور روآورده‌اند، در خوش‌بينانه‌ترين حالت از فرط عشق و عاطفه به چنين اظهارات سطحی و نامعقولی کشيده شده‌اند. تحليل خوش‌بينانه در باره‌ی اين افراد آن است که اينان پس از ساليان دراز عشق و شيدايی، اکنون به حدّی از اشتياق رسيده‌اند که از هر سو نشانه‌های او را احساس می‌کنند. اين احساس که الزاماً مطابق واقع نيست، احساس متراکمی است که از عقلانيت و محکماتِ آموزه‌های دينی فاصله گرفته و صرفاً بر عاطفه و احساسات شخصی تکيه کرده است.

او همچنين در اين باره افزود: اين‌ها اگر به قطع و يقين هم برسند، حتی برای خود آنان اعتبار نخواهد داشت، زيرا با محکمات دين از جمله منع توقيت هماهنگ نيست. از اين رو اين حالاتِ احساسی نمايانگر وقوع آن‌چه آنها احساس کرده‌اند نخواهد بود. اين يکی از محکمات مسئله‌ی ظهور حضرت حجّت است که هيچ‌کس در هيچ مقام و رتبه‌ای حق توقيت ندارد. خداوند چنين حقي را به هيچ‌کس نداده است.

وی در باره‌ی وظيفه‌ی اصلی منتظران در اين باره گفت: به طور کلی، توقيت به هر شکل، خواه به تعيين يا به تخمين باطل بوده و آسيب هاي فراواني بر آن مترتب است. اصولاً وظيفه‌ی ما تخمين دور و نزديک بودن ظهور آن حضرت نيست. وظيفه‌ی اولی هر يک از ما بندگی است که از طريق تمسک به قرآن و عترتG محقق می‌شود. در هيچ گزاره‌ی دينی از ما خواسته نشده ظهور آن حضرت را محاسبه کنيم، در حالی که گزاره‌های فراوانی ما را به عبوديت خدای تعالی و تمسک به قرآن و عترتG فراخوانده که تنها راه و ايمن‌ترين راه برای تقرّب به بقيه‌یالله الأعظم (عج) است. توصيه‌ی اکيد من به دل‌دادگان آن حضرت آن است که به قرآن روآورند و اين حجّت ظاهر را بهترين وسيله برای رسيدن به آن حجّت غايب عجّل الله تعالی فرجه الشريف بدانند. به يقين، کسانی که به جای ابراز تخيّلات و گمانه‌زنی‌های خود با تعاليم اهل بيت پيامبر اکرم2 به قرآن روآورده و سلوک در طريق بندگی خدای تعالی را در پيش گيرند، پسنديده‌ترين مسير را برای همراهی با آن وجود مقدس خواهند پيمود.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)