مقایسه

مقايسه دو خوشه سالم و سياه‌شده گندم/ استعدادهای انسان به خوشه‌ گندم می‌ماند که اگر سالم باشد ظرفيت تبديل به هزاران خوشه ديگر را دارد و اگر آفت‌زده و بيمار و از دست رفته شد، هيچ ثمری نخواهد داشت.آنچه دیروز، حال و مقامِ «رضا» و خوشنودی در مؤمن‌زاده را برجسته‌تر و درخشان‌تر می‌كرد، تصویری بود كه شب قبل  یعنی شبِ شنبه 3/12/88 به وسیله كدی از خودش برايم ايجاد شده بود. کدی غریبه‌آشنايست که به سايت گفتمان قرآن می‌آمد و مطالبی متفاوت با همه مطرح می‌کرد. آشنايی من با او از طريق مطالبش در سايت گفتمان قرآن  شروع شد و سپس  گفت و گوی با او در فضای مجازی ادامه پيدا کرد.
او در آخرين گفت و گوی خود، در باره ترس از طبیعت، فرسایش و جنون طبيعت و مرگ، سخن می‌گفت. همچنین خبر می‌داد كه اسلحه‌ای غیرقانونی تهیه كرده، طرز استفاده از آن را می‌داند، ولی هنوز جرأت استفاده از آن را پیدا نكرده است  و از تنهایی، افسردگی، بیش‌فعّالی،‌ اختلال در خواب، دلتنگی،‌ گریه و برخی چیزهای  دیگر خبر می‌داد.
برابر اظهارات پیشین، او تا كنون دو بار اقدام به خودكشی با قرص  كرده است و این بار تمایل خود را برای مرگی با شكوه بیان می‌كرد. مرگی كه خود عامل آن باشد.
تصویری كه او در این باره ترسیم ‌كرد، سبب غم و اندوه  من می‌شد. با خود می‌اندیشیدم: چگونه می‌توان بر این همه مشكل كه كسی مانند كدی از آن خبر می‌دهد فائق شد؟
این اندیشه ذهن مرا به خود مشغول كرده بود. اندوهی نسبتا عمیق، و اندیشه‌ای كه راه به جایی نمی‌برد. تازه اگر راهی هم بود، او فرسنگها از ما دور بود. او از غرب اروپا این تصویرها را در باره خود روایت می‌كرد.
غمگینی حاصل از اظهارات وی و گفت و گوی آكنده از اندوه من، با كسالت شدیدِ درد گلو و سینه و ضعف عمومی و اندكی تب و سردرد در من همراه شده بود كه طبعا این كسالت جسمی بر روی گفتار، حركات و سكنات من هم تأثیر داشت. به همین خاطر بود كه روز بعد، پس از چهار روز تصمیم گرفتم به پزشك مراجعه كنم تا مشكل عمیق‌تر نشود. پس از  دیدن پزشك و تهیه دارو بود كه مؤمن‌زاده را پس از سال‌ها می‌دیدم.
اكنون در حالی كه با تصویر ارائه شده از كدی در باره خودش، ذهنم دغدغه‌مند بود، با مؤمن‌زاده مواجه شده بودم. كسی كه حالا به طور كامل نابینا بود و هیچ راه علاجی نداشت. به طور طبیعی ذهن من پردازش  و مقایسه را آغاز كرده بود؛ مقایسه و پردازش در باره وضعیت و نسبتی كه او با هستی برقرار كرده بود با وضعیت و نسبتی كه كدی با هستی برقرار كرده بود.

 • كدی به‌رغم موفقیت‌های نسبتا چشمگیر در تأتر،‌ سینما و هنرهای نمایشی كه اسم و رسمی را برای وی در اروپا رقم زده است، وضعيت خود را آكنده از پوچی یأس و ناامیدی نشان می‌دهد؛
 • مؤمن‌زاده به رغم تحرك نسبتا فراوان به ویژه حضور بیست‌ساله در خارج كشور، اكنون حتی نمی‌توانست چندمتری را هم به‌راحتی حركت كند؛ با این حال، آكنده از امید بود؛
 • كدی می‌گويد: طبیعت را بی‌رحم، ترسناك، جنون‌آمیز و در حال فروپاشی و مرگ‌آفرینی می‌بیند؛
 • مؤمن‌زاده از هیچ‌چیز ترس نداشت، طبیعت را بی‌رحم، ترسناك و جنون‌آمیز و در حال فروپاشی و مرگ‌آفرینی نمی‌دید. شاید اصلا او طبیعت را نمی‌دید و چشم باطنی‌اش تنها به آفریننده طبیعت چشم دوخته بود؛
 • كدی را ـ چنانکه خودش می‌گويد ـ می‌توان در زمره افراد ثروتمند با زندگی بسیار لوكس دانست؛
 • مؤمن‌زاده از نظر سطح زندگیِ بسیار معمولی و متوسط است؛ شاید امثال كدی حتی یك روز هم نتوانند وضعیت زندگی وی را تحمل كنند؛
 • كدی عاشق زندگی لوكس است و می‌خواهد لوكس‌ترین باشد؛
 • مؤمن‌زاده امّا هیچ اثری از لوكس بودن ندارد. حتی موبایلش بسیار معمولی است كه امروز كمتر كسی چنین موبایلی را به كار می‌برد. تازه می‌گفت: این را چند روز پيش تهیه كرده‌ام و قابلیت‌های بسیاری دارد. آن هم یك موبایل دست دو. گمانم بتوان آن را با كمتر از بیست هزار تومان تهیه كرد؛
 • كدی با اظهار توانايی اجتماعی و اقتدار در تعامل جمعی، خود را بسیار تنها و در زندگی فردی ناتوان می‌خوانَد؛
 • مؤمن‌زاده از تنهایی نمی‌گفت و ناتوانی را روایت نمی‌كرد. تنها بر این نكته اصرار داشت كه من تجارب بسیاری به ویژه در باره حضور در خارج كشور دارم كه مناسب است افراد علاقمند از ان استفاده كنند.
 • كدی ظاهراً نیم نگاهی به مرگ دارد. اسلحه غیرقانونی تهیه كرده بود، بلكه جرأت پیدا كند و به زعم خودش مرگی با شكوه را رغم بزند.
 • مؤمن‌زاده هیچ دغدغه‌مند آفرینش مرگ نبود، او رو به زندگی داشت. زندگی همراه با مقام خوشنودی حق؛
 • كدی بسیار باهوش، بافضل و پرمطالعه به ویژه در زمینه‌ ادبیات است. هرگاه اطلاعاتی از حوزه تخصصی خود ارائه می‌دهد، فضایی غنی از اطلاعات را رقم می‌زند؛ هر گاه از ديالوگ‌هايی که برای آثارش نوشته می‌گويد، به نظر می‌رسد در قالب يک نويسندة تمام عيار است که می‌تواند مطابق ذائقه‌ی بسياری از مخاطبان اروپايش قلم‌فرسايی کند.
 • مؤمن‌زاده باید هوشی در حد متوسط یا كمی بالاتر داشته باشد، به نظر نمی‌رسد پرمطالعه بوده باشد، اطلاعات او نیز نباید بسیار گسترده و عمیق باشد. آنچه كه هست آنكه برخی معانی بلند در او نهادینه شده‌اند، سخاوت، مهربانی،‌ تواضع و اكنون رضا و خوشنودی كه در او بیش از هر معنی دیگری می‌درخشد. از این روست كه او  با ثروتی هنگفت در درون خود همراه است.
 • كدی خود را مهربان و بخشنده می‌خوانَد، با اين حال، كلمات ركیك با لب و دهانش آشنا و صمیمی‌اند، به بچه‌ها  هم كه در اطراف خانه‌اش بازی می‌كنند، فحش ركیك می‌دهد و نیز به والدین آنها كه از او حساب ببرند و مزاحمش نشوند. اِستفان را به خاك سیاه نشانده و از تماشای منظره رفع حجاب از یك محجبه و هو كردن او احساس خوشنودی می‌كند؛
 • مؤمن‌زاده اما حقیقتا مهربان و بخشنده و مهمتر از همه متواضع است. تواضعی كه در اضلاع وجودی او استقرار یافته است. او در حالی كه زندگی متوسط یا زیر متوسطی دارد، امكانات خود را به راحتی در اختیار دیگران می‌گذارد. هیچ منّت‌گذار نیست،‌ اصلا هیچ جور ركاكت ندارد و هیچ كینه‌ورزی در او دیده نمی‌شود.

عناصر مقایسه بسیارند. شاید بعدها بیش از این به آنها پرداختم. با این حال، مشاهده این دو غریبه‌ی نسبتاً آشنا در فاصله حدود 10 ساعت، منظومه‌ای از معانی و مقایسه آنها را در ذهن من پدید آورد. غم و اندوهی كه با تصوّر گرفتاری يک انسان، از گزارش كدی در باره خودش مرا فراگرفت و شادمانی‌ای که دیدن مؤمن‌زاده و مشاهده حالات آكنده از لطف، رضا و خوشنودی او  كه حاصل شده بود. شادمانی‌ای که چشم و دل مرا روشن می‌كرد.
هنوز هم این غم و شادی به موازات هم،‌ مرا همراهی می‌كنند.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

سلام علیکمامیدوارم که زیارت حضرت ثامن الائمه علیه السلام قبول درگاه حق واقع گردد.
موضوع زیبایی بودونکات قابل توجهی داشت.
زندگی ما انسانها مملو از نکات ظریف است که همین نکات ظریف اتفاقات درشتی را رقم می زنند .
و آدمهای بزرگ محصول همین ظرائفند و آدمهای کوچک غافل از این ظرایف
التماس دعا
حمیدرضاحمید از اهواز

سلام
مقایسه بسیار جالب و جذاب است و حقایقی را بیان می‌کند.
کسی که فقط در رفاه و با لوکس‌ترین امکانات زندگی کرده و همه چیز داشته جز «خدا و عشق» و طبیعت آرام بخش و سرشار از شگفتی و زیبایی را که جلوه‌ای از خداوند شگفتی‌آفرین است، بی‌ رحم، ترس‌ناک، جنون‌آمیز و مرگ‌بار می‌خواند. او اینک با ناامیدی زندگی خود را رو به پایان می‌بیند؛ ولی مومن‌زاده که زیبایی نامش هم آرامش‌بخش است با دلی سرشار از امید به خدا در حالی که قادر نیست حتی طبیعت را ببیند دغدغه‌ای جز رضای خدای متعال ندارد و با چشم دل نظاره گر عظمت و شکوه پروردگار عالم است.

 • سلام
  خسته ام ، خسته از واژه خسته ام .
  از جملات منفی که رندگی من را با چالش رو برو میکند متنفرم .
  انسان هایی مانند کدی دلتنگم می کند . همیشه دوست دارم زندگی کسانی مانند کدی را بشنوم . همیشه سعی در کنجکاوی در زندگی افرادی مانند کدی را دارم ، سعی در ریشه یابی . از نظرات سطحی دیگران پیرامون این افراد خسته ام ،