شناخت روش‌شناسی علمی راهکار تحقق علم دینی است

رییس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن:
شناخت روش‌شناسی علمی راهکار تحقق علم دینی است
خبرگزاری رسا ـ محقق حوزه علمیه قم بیان داشت: رشد نایافتگی علوم انسانی اسلامی محصول عقب ماندگی در بحث‌های روش شناسی است.

حجت‌الاسلام سعید بهمنی، رییس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن در نشست بررسی روش شناسی تفسیری بیان داشت: بحث از روش‌شناسی در بخش علوم انسانی و مطالعات دینی از ضروری‌ترین مباحث است.
وی ادامه داد: مباحث روش شناسی در کشور ما و بطور کلی در کشورهای درحال توسعه رشد لازم را نداشته است و نتوانسته انتظارات را برآورده کند.
رییس گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن گفت: بحث روش شناسی یکی از اصلی‌ترین حوزه‌های ساماندهی خط تولید علم است و اگر ما به مباحث روش شناسی بپردازیم در حقیقت خط تولید علوم انسانی را ساماندهی کرده‌ایم.
وی اظهار داشت: به هر دلیلی مباحث روش شناسی در بین ما چندان رشد نداشته است و به تبع آن امروز شاهد رشد نایافتگی در تولید علوم انسانی هستیم.
این استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: تفسیرالمیزان از روشی برخوردار است که ما آنرا روش تفسیر «قرآن به قرآن» می نامیم و بررسی روش تفسیر قرآن به قرآن یکی از جذاب‌ترین و مفیدترین بحث‌های دهه‌های اخیر بوده است.
وی بیان داشت: باتوجه به اهمیت مباحث روش شناسی، گروه علوم قرآنی مرکز فرهنگ و معارف قرآن اولویت اول را به مباحث روش شناسی داده و این اولویت را در برگزاری نشست های علمی و کارهای تحقیقاتی اعمال کرده است.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)