دیدار دوستی قرآنی‌اندیش

13890804_0310441.jpg

شب گذشته آقای برقعی قم بود. با ايشان تماس گرفتم و خواستم منزل بيايد. پس از سخنرانی و زيارت جدّ خود  موسی مبرقع (ع) فرزند امام محمدتقی (ع) و ديگر امام‌زادگان در چهل اختران به منزل آمد. دو خصلت از ميان خصلت‌های خوب او دل‌دادگی او به قرآن و ولايت است. برقعی قرآنی‌انديش است و شاکله تفکرش  همواره حول حرم معانی بلند قرآن در طواف است. هر وقت او را می‌بينم، منتظر طوفان ايده و نظريه‌های قرآنی وی هستم. ايده‌هايی که هر يک می‌تواند سرفصل دفتری از معرفت قرآنی باشد و نظريه‌هايی که  مطالعه و پژوهش در باره هر يک از آنها و به قول خودش «حفاری در قرآن» ما را به اعماق معارف وحيانی می‌رساند. برقعی ذهن قرآنیِ خلاق و جوّالی دارد. او شيدای همه جنبه‌های قرآن کريم است؛ از موسيقی و آهنگ شگفت ظاهری آن تا موسيقی و آهنگ پر سر و سرّ درون قرآن. با اين حال به حوزه جامعه‌شناسی قرآن توجه بيشتری دارد. سعی کردم سخنانش در باره هر جنبه از قرآن را ضبط کنم تا در فرصت لازم آنها را تدوين کرده و به يک رشته بحث منظم تبديل کنيم. فهرست مطالبی که در اين ديدار به آنها اشاره کرد به اين شرح است:

1 ـ پيامبرمحور بودن تاريخ‌نگاری قرآن

پيشنهاد: بازنويسی تاريخ تمدن بر اساس نظريه پيامبرمحور بودن تاريخ‌نگاری قرآن در مقابل تاريخ تمدن ويل دورانت

2 ـ نمودار منحصر به فرد موسيقايی آيات

برای مثال، سوره والعصر در مقايسه با اشعار سنّتی آن زمان عرب به منزله شعر نو در مقايسه با شعرهای کهن است.

پيشنهاد: استخراج سبک‌های موسيقايی قرآن

3 ـ سرمايه انسانی برآمده از دعوت پيامبران

برای مثال، طالوت در پرتو دعوت پيامبران پس از موسی (ع) معرفی می‌شود و داود در لشکر طالوت شکوفا می‌شود و سليمان فرزند اوست که در توسعه مُلک در اندازه‌ای که نظير آن در عالم به وجود نخواهد آمد. (لاينبغی لأحد من‌العالمين)

پيشنهاد: مطالعه در باره ديدگاه قرآن در باره فرايند شکل‌گيری سرمايه انسانی

4 ـ خاستگاه بغی

با اين توضيح که بغی پس از برخورداری از بينات شکل می‌گيرد و باغی با بينه و تبيين از بغی و سرکشی خود دست برنمی‌دارد.

پيشنهاد: بررسی زمينه‌ها و عوامل بغی و راه‌های مقابله با آن

5 ـ اختلاف بشر و تعارف ناشی از آن

6 ـ اختلاف پس از بينات انسان‌ها و رسالت پيامبران

7 ـ بررسی نظريات امام در يازده ماه پس از پذيرش قطعنامه

آقای برقعی معتقد است می‌توان رويکرد حضرت امام در باره روحانيت را در شرائط و وضعيت‌های گوناگون پس از انقلاب متفاوت ارزيابی کرد که در هر موقعيت به اقتضای خود رويکرد خاص خود را داشته است. به نظر ايشان در يازده ماه آخر عمر مبارک حضرت امام ره شاهد ابراز عميق‌ترين و پربارترين نظريات علمی، سياسی و حکومتی از جانب امام راحل هستيم که جای بررسی و تحليل خاص و جداگانه دارد.

شايد اگر مطالب ضبط شده را بازخوانی کنم، مطالب قابل طرح بيشتری از ديدار و گفت و گوی شب گذشته پيدا کنم.

 

مطالب مرتبط:

شهر پاک

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)

سلام حاج آقای بهمنی
خیلی از آشنایی با سایت‌تان خوشحال شدم. وقتی طرح‌های پژوهشیِ دوستِ «قرآن اندیش‌»تان را خواندم خوشحالی‌م دوچندان شد. قیمت و ارزش این یادداشتِ کوتاه بسیار زیاد است و صدالبته اگر ذکاوت و نکته‌سنجیِ فرهیخته‌ای چون شما نبود، این نکاتِ نابودِ دوستِ عزیزتان، ثبت نمی‌شد.
یکی از خوانندگان همیشگیِ سایت‌تان خواهم بود، ان‌شاءالله.