نرم‌افزارهای قرآنی برای ارائه در عرصه بین‌المللی تولید شود

  • دسته: مصاحبه
  • سعيد بهمنی
  • بازدید: 2,145 views

گروه فضای مجازی: مدیر بخش پژوهش نمایشگاه قرآن کریم با تأکید بر این که نرم افزارهای قرآنی در ایران رشد فوق العاده ای داشته اند، گفت: به نظر می آید ما نرم افزارهای قرآنی کافی برای ارائه در محیط بین المللی نداریم چنان که کتاب هم نداریم و به طور کلی در انتقال ارزش های اسلامی به نقاط دیگر جهان خیلی مطلوب عمل نکردیم.
حجت الاسلام و المسلمین «سعید بهمنی»، مدیر بخش پژوهش نمایشگاه قرآن کریم، در گفت وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، درباره ظرفیت های نرم افزارهای قرآنی برای جهانی کردن اسلام گفت: کار کرد نرم افزارها در مرتبه اول و بالذات، جهانی کردن اسلام نیست، کارکرد کتاب هم این نیست، اما اگر ما بخواهیم، می توانیم از این ابزار برای نشر مفاهیم قرآنی در جهان استفاده کنیم، چنان که می توان کتاب را نیز ترجمه کرد و به زبان های مختلف به جهان ارسال کرد؛ بنابراین نرم افزار را نیز می توان به زبان های مختلف و متناسب با ذائقه اقلیمی مردم در سراسر جهان تولید و به سراسر جهان صادر کرد.
وی ادامه داد: ما می توانیم بدون این که خودمان حضور فیزیکی در نقاطی از جهان داشته باشیم یک بسته نرم افزاری دینی تهیه کرده و ارایه کنیم، البته محیط مجازی این ظرفیت را دارد که اگر شما به فارسی پیامی دادید، همه فارسی زبانان از آن استفاده کنند، اما نرم افزار کارکرد اولیه اش این نیست، ولی می توان از ظرفیت آن استفاده کرد، همانطور که می توان از ظرفیت هر رسانه ای استفاده کرد.
وی افزود: نرم افزارهای چند رسانه ای فارغ از زبان مبدأ و مقصد، رنگ ها و نواهای روی نرم افزار، می تواند مورد استقبال عده ای قرار گرفته و عده ای هم آن را نپسندند؛ بنابراین وقتی وارد محیط چند رسانه ای می شویم و می خواهیم آن را برای جامعه هدف تولید کنیم، مؤلفه های متعددی را باید رعایت کنیم.
بهمنی یادآور شد: البته به نظر می آید ما نرم افزارهای کافی برای ارائه در محیط بین المللی نداریم چنان که کتاب هم نداریم و به طور کلی ما در انتقال ارزش های اسلامی به نقاط دیگر جهان خیلی مطلوب عمل نکردیم.
این پژوهشگر قرآنی با اشاره به این که نرم افزارهای قرآنی در ایران رشد فوق العاده ای داشته اند، تصریح کرد: بنده در تحقیقات دینی خود استفاده زیادی از این حوزه برده ام و باید بگوییم مطلبی نیست که بخواهیم از این عرصه تهیه کنیم و نتوانیم؛ بنابراین باید گفت کمتر متنی در حوزه علمیه وجود دارد که به محیط دیجیتالی منتقل نشده باشد و ما وقتی می خواهیم به این متون رجوع کنیم تقریبا از منابع کتابخانه ای مکتوب بی نیاز هستیم.
وی تصریح کرد: دیجیتالی شدن منابع به سرعت در حال افزایش است؛ اخیرا بسته های نرم افزاری وجود دارد که 500 گیگا بایت اطلاعات قرآنی و دینی را دربردارد؛ بنابراین اگر فردی بخواهد تحقیق کند به منبع عظیمی از منابع دسترسی دارد، از سوی دیگر اگر فردی به نرم افزار دسترسی نداشته باشد با مراجعه به فضای مجازی می تواند از این منابع استفاده کند. سامان دهی اصطلاح نامه علوم باید در محیط نرم افزاری و مدیریت داده ها اصطلاح نامه علوم را سامان دهی کنیم و بعد از اصطلاح نامه علوم، براساس اصطلاحات معیار، دانش را به صورت مفهومی طبقه بندی کنیم
مدیر بخش پژوهش نمایشگاه قرآن با اشاره به این که در حال حاضر تعداد نرم افزارهای غیرپژوهشی قرآنی بسیار است، اظهار کرد: با این وجود این میزان نرم افزار پژوهشی نیاز ما را رفع می کند، در واقع انقلابی در حوزه نرم افزارهای قرآنی اتفاق افتاده است، تعدادی از نرم افزارها آنقدر قوی است که همه نیاز های محققان را برطرف می کند.
بهمنی با تأکید بر این که ظرفیت های پژوهشی بالفعل نشده بسیاری در این حوزه وجود دارد، گفت: واقعا از وجود این همه نرم افزار قوی شاکرم، اما باید گفت در طبقه بندی موضوعی مطالب در نرم افزارهای قرانی هنوز در آغاز کار هستیم.
وی ادامه داد: ما در طبقه بندی موضوعی در نرم افزارهای قرآنی توسعه لازم را پیدا نکردیم؛ وقتی کاربر در نرم افزار جستجو می کند بر اساس واژه، این کار را انجام می دهد، وقتی واژه را جستجو کرد، اطلاعات بسیار زیادی را به کاربر می دهد که فرد برای پیدا کردن موضوع مورد نظر دچار زحمت می شود. زمانی که شما یک کلمه را جستجو می کنید ممکن است 600 قطعه اطلاعات از میان صدها منابع در اختیار شما قرار گیرد، بعد باید این اطلاعات را بررسی کنید تا به موضوع مورد نظر خود برسید، اما وقتی طبقه بندی موضوعی در نرم افزار وجود داشته باشد شما از یک سرشاخه اصلی و فرعی در زمان کمتر و با اطلاعات متمرکزتر به موضوع مورد نظر خود می رسید.
مدیر بخش پژوهش نمایشگاه قرآن با بیان این مطلب که این روند به این سادگی نیست و بسیار پیچیده است، تصریح کرد: اولین چیزی که باید برای این موضوع شکل بگیرد «اصطلاح نامه علوم» است؛ وقتی ما یک مفهوم را به کار می بریم باید همه ما یک مفهوم را از آن متوجه شویم؛ بنابراین برای یک معنا، باید یک مفهوم معیار قرار گیرد؛ مثلا اگر شما می خواهید مفهوم تقوا را بررسی کنید، آیا می خواهید مفاهیم دیگری مانند پرهیز گاران، پرواپیشگان و متقیان و… را بررسی کنید یا خیر؟ این نکات باید در اصطلاح نامه و یا تزاروس سازماندهی شود و هنجار ملی پیدا کند، البته باید یادآور شد که اولین بار اصطلاح نامه علوم اسلامی ما از یونسکو مجوز گرفته و مورد تقدیر واقع شده است.
وی در تشریح بیشتر اصطلاح نامه علوم اسلامی گفت: مثلا در زبان معیار شما نباید واژه های وارداتی را به کار ببرید؛ چرا که مخاطب را دچار مشکل می کند؛ بنابراین باید در محیط نرم افزاری و مدیریت داده ها اصطلاح نامه علوم را سامان دهی کنیم و بعد از اصطلاح نامه علوم، بر اساس اصطلاحات معیار، دانش را به صورت مفهومی طبقه بندی کنیم. چنان چه این اتفاق در محیط نرم افزار جا بیافتد، با رشد چشمگیری در دسترسی به اصطلاحات مواجه هستیم.
بهمنی در ترسیم خود از چشم انداز نرم افزارهای قرآنی گفت: اگر از محیط اطلاعات غیر موضوعی به محیط اطلاعات موضوعی وارد شویم، انقلابی در این زمینه رخ می دهد و اگر این اطلاعات را همزمان بر اساس دائقه مخاطبان فراملی ترجمه کنیم، می توانیم به بخش عظیمی از اهداف خود برای جهانی کردن اسلام دست پیدا کنیم.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)